Zatímco v počátcích potravinové sbírky se do akce zapojilo něco málo přes stovku prodejen (viz box), třeba jen účast super a hypermarketů Albert tuto sobotu tento počet překonává o deset. „Oproti jarnímu kolu sbírky jsme přidali více než dvě desítky prodejen a zákazníci tak budou mít možnost pomoci a darovat potraviny ve více regionech,“ říká Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. A k tomu dalších než tisíc obchodů s jídlem ostatních firem po celé zemi. Jen loni jich bylo rekordních 1540.
Banky a jídlo
|
Nejsou mezi nimi ale čistě potravinářské prodejny, možnost nakoupit a hned za pokladnou darovat lze i v drogeriích, protože potravinové banky pomáhají také s hygienickými potřebami. Do sbírky se v posledních letech zapojily i rozvážkové společnosti, přes něž lze on-line objednat potraviny s dlouhou trvanlivostí, prášky na praní, mýdla a podobně.
Inflace a prudké zdražování během loňského a letošního roku stojí za tím, že většina potravinových bank, které pomáhají jak jednotlivým rodinám, tak třeba i dětským domovům, hlásila letos téměř vyprázdněné regály. Ve skladech zásadně chybějí trvanlivé potraviny.
V roce 2022 podpořily banky tři sta tisíc lidí, bylo to o třicet procent více než v roce 2021. „Je potěšující, že se nám podařilo vybudovat fungující systém pomoci pro spoluobčany v nouzi. Jejich počet bohužel každým rokem narůstá, podle statistik se v současné době nachází pod hranicí chudoby až 15 procent všech obyvatel České republiky,“ uvádí Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.
Za deset let trvání sbírky se podařilo vysbírat 4659 tun potravin, tedy v přepočtu 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb.
Česko pomáhá
|