metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Kdo v Česku postaví nové elektrárny? Solární boom nejspíš našel svůj strop

  6:10
Je to ambiciózní plán a město na něj sází i kvůli vlastnímu závazku vůči klimatu. Na střechách domů chce Praha tisíce solárních zdrojů. Dohromady instalace vytvoří pražskou sluneční elektrárnu.

Sázka na solární energii se zdá jako správný krok také vzhledem k událostem posledních měsíců. „Jsme svědky dramatického růstu cen energií, který v příštích měsících dolehne na každou domácnost. Prahu nevyjímaje. Odpovědí na nejistotu spojenou s růstem cen elektřiny z uhlí je urychlit přechod na obnovitelné zdroje,“ komentoval situaci už dříve náměstek pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček.

Nejprve se v metropoli počítá s výstavbou solárů na střechách městských budov. Do roku 2030 by se jich mohly osadit fotovoltaikou tisíce. Dalším krokem je do sítě elektráren zapojit také společenství vlastníků bytových jednotek, majitele bytových a rodinných domů.

Hlavní město lidem pomůže s projektem i se získáním dotace. „Zájemci se mohou registrovat na webové stránce Pripojdum.cz. Pro prvotní registraci postačí uvedení adresy bytového či rodinného domu a uvedení základních parametrů, jako je počet podlaží, počet bytových jednotek a podobně,“ vysvětluje Jaroslav Klusák, pověřený ředitel Pražského společenství obnovitelné energie. Nová městská organizace má podporovat komunitní energetiku na území Prahy.

„Na zmiňovaném webu bude automaticky vypočítán teoretický potenciál instalace včetně základní investice, možné dotace, úspory a tak dále. Po zanechání kontaktu se zájemcům ozvou naši zaměstnanci,“ dodává Klusák.

Právě nemalá finanční podpora společně se zdražováním jiných zdrojů jsou důvody, proč lidé stále více touží po vlastní solární elektrárně. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,“ potvrzuje výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Podle něj ale může další solární boom přibrzdit počet instalačních firem. „Máme velkou radost z rostoucího zájmu českých domácností o vlastní zdroj čisté elektřiny. Nyní jsme ale v situaci, kdy projekční a instalační firmy nestíhají uspokojit poptávku a zájemci si letos na vlastní elektřinu počkají,“ shrnuje současný stav Krčmář.

Minulý rok bylo v Česku připojeno 9321 nových fotovoltaických elektráren. Je to o 3028 více než v roce 2020. Ve srovnání s našimi sousedy ale stále pokulháváme. Když přepočítáme nové elektrárny na výkon, v Česku bylo loni instalováno 62 megawattů nových solárních elektráren. V Rakousku 428 megawattů, a v Polsku dokonce přes tři tisíce megawattů.

Kromě fotovoltaického boomu obecně Solární asociace předpokládá ještě jeden trend. Zatímco doposud hrály prim malé střešní instalace, v nadcházejících letech se budou stavět spíš velké střešní a pozemní elektrárny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek