metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Legalizace konopí by pomohla státnímu rozpočtu. Mezi politiky a odborníky není shoda

  8:38
Konopné kluby, samopěstování či možná i regulace trhu. O všem se jedná, ale bude to trvat.
Úplnou novinkou jsou návrhy v oblasti konopné léčby, které by měly být v blízké době upřesněny. | foto: MAFRA

Česká pirátská strana připravila podle dohody koaličních stran společně s týmem národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila vládní návrh k regulaci konopí. Ve středu jej představila pracovní skupině.

Zájmy by mohly převažovat nad dojmologií
Vyjednalo se samopěstování omezeného množství rostlin a také dostupnost skrze konopné kluby. Podle slov poslankyně Kláry Kocmanové mají Piráti s většinou stran v základních bodech shodu. „Věřím, že nakonec dojdeme k dohodě i s těmi, kteří nyní váhají. Že nakonec převáží reálná data, expertizy a zájmy občanů nad dojmologií. Žádná strana totiž nemůže s vážnou tváří tvrdit občanům, že chce bojovat proti problémům spojeným s návykovými látkami, a zároveň odmítat řešení, která dle expertů daný problém zlepší,“ popsala Kocmanová.

Návrh vítají i konopní zástupci
Přípravný dokument znamená přelomovou změnu konopné legislativy, která by měla být v následujících měsících předložena do prvního čtení v Poslanecké sněmovně. Návrh změn vítají také čeští konopní zástupci, jako je například Český konopný klastr CzecHemp, Asociace bezpečného konopí a spolek Legalizace.cz. „Zejména povolení samopěstování a ukončení trestání jinak bezúhonných dospělých lidí za pěstování a držení konopí pro osobní potřebu je krokem, jenž odpovídá moderním vědeckým poznatkům i pozitivním zkušenostem ze zemí, kde k takové regulaci již dospěli,“ vysvětluje předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka.

Regulace konopí?
Úplnou novinkou jsou návrhy v oblasti konopné léčby, které by měly být v blízké době upřesněny. Co však v návrhu zásadně chybí, je vznik regulovaného trhu. „Existence komerčního a přísně regulovaného trhu s licencovanými pěstírnami a prodejnami je základním předpokladem úspěšné reformy protikonopných zákonů, jak se ukazuje po celém světě – od Colorada přes Kalifornii až po Kanadu nebo Švýcarsko a Nizozemsko,“ upozorňuje manažer konopného klastru CzecHemp Lukáš Hurt.

Marihuana v EU

  • Podle zprávy Europolu a Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost je nelegální marihuana nejvíce rozšířená ve Francii a Itálii, kde ji pravidelně užívá na čtyři miliony lidí.
  • Spotřeba marihuany na našem území v posledních letech narostla podobně jako v Chorvatsku a Nizozemsku.
  • Obyvatelé střední a východní Evropy přitom ke konopí tradičně tolik netíhnou a jedná se tak o výjimku. TES

Absence regulace trhu s konopím je pro členy Vobořilovy pracovní skupiny obtížně pochopitelná. „Zdrženlivost vlády vůči regulaci komerčního trhu si nedovedu vysvětlit. Zejména ve světle dlouhých jednání, která jsme na toto téma vedli v prvním pololetí roku 2023 se zástupci resortů a s národním protidrogovým koordinátorem. Nechápu, proč se nakonec vláda rozhodla největší a nejsnáze vymahatelnou část chystané reformy z návrhu odstranit,“ shrnuje předseda Asociace bezpečného konopí Tomáš Vymazal.

Miliardové přínosy do rozpočtu
Česká pirátská strana ale údajně bude o rozšíření návrhu dále jednat. Konkrétně o tom, aby vznikla po vzoru řady zahraničních zemí alespoň pilotní verze regulovaného trhu. Podle strany pouze pomocí legálně dostupného konopí lze efektivně omezit nelegální trh a dostupnost u rizikových skupin, jako jsou mladiství. Zásadním benefitem by byly i miliardové přínosy do státního rozpočtu.

„Za Piráty dlouhodobě prosazujeme odpovědně nastavenou regulaci konopí po vzoru mnoha zahraničních zemí. Jasně se ukázalo, že stejně jako prohibice alkoholu v USA v minulém století, ani nynější kriminalizující přístup ke konopí nefunguje. Uživatelů neubývá, pouze na potírání stát vynakládá další a další finanční prostředky. Jsem ráda, že se díky nám téma poprvé reálně otevřelo na vládní úrovni a podařilo se dohodnout první kroky. Nesmí ale zůstat pouze u nich,“ uvedla poslankyně Klára Kocmanová.

Je nutná regulovaná dostupnost
Také všechny tři zmíněné konopné organizace se shodují v tom, že reforma nefunkčních prohibičních zákonů je nezbytná. A zároveň upozorňují, že neexistence regulovaného trhu je pouze polovičatým řešením. Povolení samopěstování i konopných klubů jsou dva velmi důležité kroky správným směrem, nicméně neřeší jeden z hlavních problémů, jenž je důsledkem současného represivního přístupu. Jde například o obrovské a neustále rostoucí zisky ilegálních producentů a dealerů, kteří představují největší riziko pro mládež, potažmo celou společnost.

„Pokud chceme skutečně omezit negativa spojená s rizikovým užíváním konopí, opuštění represivního rámce je nevyhnutelné. Součástí změn je pak nutně i přísně regulovaná komerční dostupnost,“ doplnila Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.

Přínosy legalizace konopí v Česku

  • Předminulý rok vznikla komplexní analýza dopadů regulace trhu s konopím. Jasně potvrdila, že by odpovědně nastavená regulace přinesla mnoho benefitů.
  • Například by se přiostřilo omezení přístupu ke konopí u rizikových skupin populace, jako jsou mladiství.
  • Omezil by se nelegální trh a organizovaný zločin spojený s nelegální výrobou a distribucí konopí.
  • Ustala by zbytečná šikana obyčejných lidí, často seniorů, kteří v současnosti mohou reálně skončit ve vězení kvůli pěstování několika rostlin na výrobu masti. Policie by se tak mohla věnovat závažnějším činům.
  • V neposlední řadě by měla regulace i pozitivní dopad na rozpočet, který je v opatrnější variantě odhadován až na dvě miliardy korun ročně.
  • Mohlo by jít ale i o pět miliard a více, kdyby se zahrnula také možnost prodeje konopných produktů. TES

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek