metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Lepicí pasti jsou sice zakázané, ale i tak dál týrají zvířata. Sova měla štěstí

  11:26
Pro volně žijící živočichy je těžké čelit nástrahám, které jim lidé staví do cesty. Zachránit je z nich může jen lidská pozornost.

Další 1 fotografie v galerii
Tato sova je klikařka. Záchranáři ji včas odlepili. | foto: ČSOPMetro.cz

Lepové pasti i přes zákazy a vysoké pokuty stále ničí životy zvířat. Za rok 2023 přijaly záchranné stanice přes deset tisíc zvířat, která byla prokazatelně zraněna kvůli lidské činnosti. „Z toho jsme evidovali padesát dva případů zachycení do zakázaných lepových pastí. Přesto, že je toto číslo vysoké, není definitivní. Spousta postižených zvířat se do záchranných stanic ani nestihne dostat,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Loňský rok byl v příjmu zvířat rekordní a v následujících letech tomu nemá být jinak. „Pro živočichy je těžké čelit nástrahám, které jim stavíme do cesty, a tak dochází ke zraněním čím dál častěji. Takovými nástrahami jsou například sloupy vysokého napětí, ochranné sítě na budovách, nezabezpečené duté stožáry, bazény, jímky, jedy proti škůdcům a lepové pasti. Lepové pasti jsou sice v tuzemsku zákonem zakázané, přesto stále ubližují. Koneckonců přes jasný zákaz je na internetu nabízejí desítky prodejců. A nikdo je za to nepostihuje,“ dodává pro Metro Stýblo.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje lepové pasti v Česku již léta, a v roce 2021 se navíc zpřísnil. Od té doby hrozí až třímilionové pokuty za jejich užívání, prodej i dovoz. Důvod je prostý. Pasti si své oběti nevybírají, a tak v nich může uvíznout cokoli, co se jich dotkne a nedokáže se z jejich spárů vymanit. „U lepových pastí jsou to typicky nejrůznější drobní živočichové, jako například ptáci, netopýři, malí savci a plazi. Ti se na silně lepivý povrch přichytí, umírají hladem a žízní či se ve snaze uniknout závažně poraní,“ vysvětluje Stýblo.

Do jedné takové lepové pasti se chytila sova pálená, kterou museli vyprostit ošetřovatelé ze záchranné stanice Huslík v Poděbradech.

„To, že je mucholapka nebezpečnou nástrahou, by nám nejspíše potvrdil každý, kdo se ji někdy snažil zprovoznit. Lepí opravdu důkladně. Své o tom ví i sova, která se do jedné takové mucholapky přimotala. Naštěstí došlo jen ke slepení části per. Sama by se však z této pasti vyprostit nedokázala. Tento případ se řadí mezi spoustu dalších, kdy jsme museli pomáhat přilepeným netopýrům, sýkorkám, zvonkům a dalším. Lepové pasti jsou velmi nebezpečné,“ komentují ošetřovatelé ze zmíněné záchranné stanice a prosí veřejnost, aby zkusila řešit ochranu před hmyzem a nepohodlnými živočichy jinými způsoby, které nebudou způsobovat újmy na zdraví.

Za loňský rok Národní síť záchranných stanic eviduje již zmíněných padesát dva zvířat zachycených do lepových pastí. To je samozřejmě jen špička ledovce. Aby zvířata netrpěla, Český svaz ochránců přírody coby koordinátor Národní sítě záchranných stanic dlouhodobě usiluje o zabezpečení lidských staveb tak, aby neohrožovaly divoká zvířata, a omezení takových způsobů hubení „nepohodlných“ živočichů, které představují rizika pro necílové druhy.

„Aktivity Národní sítě záchranných stanic v roce 2024 podporuje ministerstvo životního prostředí i ministerstvo zemědělství. Tato podpora však pokryje asi čtvrtinu celkových nákladů na záchranu zvířat. Pro účinnou pomoc zvířatům v nouzi je proto nezbytná podpora veřejnosti! Pokud chcete pomoci záchranným stanicím, můžete je až do konce ledna podpořit tím, že se stanete takzvaným Ježíškem pro zvířata,“ uzavírá Stýblo.

Děsivá a zbytečná smrt

  • Záchranné stanice na problém lepicích pastí upozorňovaly mnoho let.
  • Oblíbenou pomůcku sadařů zakázalo ministerstvo zemědělství v roce 2022. Hubila totiž nejen hmyz, ale i drobné ptactvo.
  • V tuzemsku se ještě donedávna prodávaly a do současnosti užívají nejrůznější typy lepicích pastí určených k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. Zejména jde o lepicí pásky či lepicí pasty aplikované na kmeny ovocných stromů s cílem zabránit přístupu lezoucího hmyzu do jejich korun. Rovněž jde o lepicí štítky či pásky volně zavěšené v korunách stromů aplikované s cílem likvidace létajících hmyzích škůdců.
  • Podle ochránců přírody v těchto pastech hynou desítky, spíše stovky zvířat ročně. Ústřední komise pro ochranu zvířat předloni potvrdila, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat.
  • „Ministerstvo zemědělství vydalo na stránkách své ústřední komise přelomové stanovisko. Hovoří o tom, že hojně rozšířené, a zejména mezi sadaři oblíbené lepové pasti na hmyzí škůdce mohou způsobit týrání obratlovců,“ vysvětloval v roce 2022 pro deník Metro Petr Stýblo ze svazu ochránců a dodával: „Pokud jsou instalovány tak, že nezabrání přilepení ptáků či drobných savců či neobsahují takový návod k použití, který by eliminoval kontakt pasti s obratlovci, jde jednoznačně o porušení zákona.“
  • Pouze sdělení na obalu o tom, že pasti jsou určené na hmyz, přitom podle zástupců ochránců přírody logicky nestačí. S nadsázkou zástupci svazu v minulosti věc komentovali s tím, že zvířata, jak známo, číst neumějí. JAR

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek