Potvrzuje to i majitel kamenické firmy Václav Hausdorf. Někdy se jedná o rychlé zakázky, kdy si pozůstalí přejí, aby hrobka byla kompletní už v den pohřbu. „Sejde se hudba, dvě stovky hostů, rodina chce, aby to vypadalo,“ vysvětluje pro deník Metro.
Pomníky pro Kočku i Mrázka
Mezi jeho zakázky patřil mimo jiné hrob podnikatele Václava Kočky mladšího, kterého před devíti lety na křtu knížky Jiřího Paroubka zastřelil podnikatel Bohumil Ďuričko. Náhrobek z černého indického mramoru vyšel asi na půl milionu i s prací, cena zářivě bílé sochy je neznámá.
Hausdorf stavěl také hrobku pro svého kamaráda od dětství, bývalého veksláka a kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, který byl v roce 2006 zastřelen před sídlem svých firem v Praze-Libuši. Na jeho stavbu spotřebovali kameníci tři kubické metry švédského mramoru, celková váha kamene se pohybovala přes deset tun. Luxusní hrobky bývají drahým materiálem obložené nejen nahoře, stejný kámen se často používá i pod zemí, kde je uložena rakev.
Z náhrobků zmizely profese
Zajímavé je, že se z českých náhrobků zcela vytratily nápisy, které uvádějí profesi nebožtíka. Což bývalo ještě po 2. světové válce běžné: ministerský rada, průvodčí ČSD, továrník, restauratér, majitel nemovitostí, vrchní strážmistr četnictva.
Tradičně nejoblíbenějšími materiály jsou žula a mramor. Mramor působí luxusně, je ale méně odolný, vyžaduje péči. Kameník Martin Žádník upozorňuje na některé nevhodné materiály z dovozu. „Světlá žula z Číny je pro hřbitovní architekturu zcela nevyhovující. Tento materiál je velmi nasákavý, po velmi krátké době matní, tmavne a mění barevnost.“