Pivovary letos prochází náročným obdobím vzhledem k restrikcím, které musela zavést vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. Velkou ranou bylo především uzavření restauračních zařízení na období dvou měsíců. Vznikla proto řada veřejných aktivit, jejichž cílem byla podpora prodeje piva a záchrana českých pivovarů.
Počet uzavřených pivovarů je prozatím prakticky stejný jako v roce 2019. Ukazuje se, že vliv covidu-19 nebyl naštěstí až tak dramatický, pokud jde o životaschopnost pivovarů, jak se v některých prognózách očekávalo. Celkově svoji činnost ukončilo 10 pivovarů od tradičních velkých až po ty nejmenší lokální. Nejvíce v Praze a dále pak ve Středočeském a Zlínském kraji. Jedním z uzavřených pivovarů je také Pivovar Uherský Brod, jehož historie sahá až do roku 1894 a byl zároveň největším pivovarem Slovácka. Žádný pivovar nebyl uzavřen například v Karlovarském kraji, jehož ekonomické subjekty byly vystaveny největšímu vlivu covidu-19 podle další analytické mapy Corpis Maps s daty databáze BizMachine.
Zajímavostí je, že všechny pivovary, které byly nově otevřeny v posledních dvou letech, jsou stále otevřené. Za stejné období nebyl v pěti krajích – Vysočina, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Karlovarský – uzavřen ani jeden pivovar. A jediným okresem, kde za posledních 10 let nebyl otevřen ani jeden pivovar, je okres Tachov v západních Čechách.
Ať už jste z jakéhokoliv regionu, dobrou zprávou pro milovníky českého piva je fakt, že i přes složité období v první polovině tohoto roku počet pivovarů i nadále stoupá. Vloni bylo otevřeno o 45 pivovarů více, než bylo uzavřeno. V tomto roce je rozdíl prozatím osm a opět ve prospěch nově otevřených pivovarů.
Nejvíce pivovarů je na jižní Moravě
|