metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Nelichotivý primát. Máme nejvíc rakoviny ledvin na světě, vede Plzeňský kraj

  18:26
Plzeň je lék, říkají mnozí. Pivo ze západních Čech údajně rozpouští i ledvinové kameny. Statistiky ale vidí české ledviny jinak.
Nemocné ledviny nahrazuje mnohým pacientům pravidelná dialýza. | foto: KREATIVNÍ PRAHAMAFRA

Rakovina ledvin se stala nelichotivou českou „specialitou“. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí ročně představuje absolutní světový vrchol.

Ledvinoví nebožtíci nemají ve světě konkurenci
Na rozdíl od biatlonové reprezentace patříme v této nelichotivé disciplíně ke světové špičce dlouhodobě a vytrvale. Co je na statistikách nejpozoruhodnější, nejvyšší výskyt jak v Česku, tak ve světě si udržuje Plzeňský kraj. Hned za ním je Jihočeský kraj, který také Češi obecně vnímají jako místo pro zdravý život. Lékaři a vědci z toho zůstávají v rozpacích. „Jednoznačný důvod bohužel neznáme. Obecně lze říci, že rizikovými faktory jsou obezita, vysoký tlak nebo kouření, které jsou v Česku stále časté,“ říká Alexandr Poprach, primář Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně a předseda Sekce uroonkologie České onkologické společnosti.

Multicentra

V České republice je celkem 19 komplexních onkologických center. V nich odborné multidisciplinární týmy rozhodnou o dalším postupu při léčbě u nálezu rakoviny ledvin a případném nasazení nejmodernější terapie. PH

Poprach dodává, že vysoký výskyt můžeme přičítat dobré diagnostice a záchytu onemocnění díky husté síti ultrazvukových pracovišť.

Muži jsou ve větším ohrožení
Zhoubné nádory ledvin postihují v populaci více muže, ti představují asi dvě třetiny nemocných, nejčastěji ve věku mezi 65. až 75. rokem.

Proč jsou muži mezi postiženými častěji než ženy? Lékaři na to nemají stoprocentní vysvětlení. „Bohužel to nevíme. Existují samozřejmě různé hypotézy. Například že je to nějakým způsobem hormonálně vázané, ale jistě se to bohužel neví,“ podotýká Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Fakultní nemocnice Motol v Praze. „U nádorů to tak bývá, že u jednoho pohlaví jsou častější, ale přesný důvod u nádoru ledvin nevíme,“ uzavírá Babjuk.

Většinou to jde šetrně
„Zhoubné nádory ledvin se zachycují nejčastěji jako náhodné nálezy při vyšetřeních z jiné indikace,“ upozorňuje Vojtěch Fiala, vedoucí lékař ambulance Urologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN). Většinu nálezů se daří zachytit ve velikosti nádoru do čtyř centimetrů.

„Je proto možné je operovat miniinvazivně. Ročně je to kolem šedesáti případů,“ říká Fiala. Otevřený zákrok, kdy není laparoskopické operování možné kvůli velikosti nádoru, provádějí na urologické klinice VFN asi dvacetkrát ročně.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek