metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 2 fotografie v galerii
Nácvik srdeční masáže. Kvůli správnému rytmu masírování zněla účastníkům z mobilu pomocná melodie Rolniček. | foto: Metro.cz

Není důležité, jestli první pomoc ovládáte na sto procent. Život může zachránit i maličkost

  5:29
Kolik z nás je schopno nezůstat jen u ustrašeného přihlížení a zajistit alespoň základní ošetření, když se nachomýtnete k autohavárii, kolapsu člověka, lidem jakkoli zraněným? Nepřemýšlet stylem, že „on se někdo najde“?

Lékařka Eva Sosnová, lektorka kurzů první pomoci, je nejen sama záchranářkou, ale i členkou Evropské resuscitační rady. „Hlavní je z toho davu vystoupit, pokud jde o život, není to nejdůležitější, jestli první pomoc ovládáte na sto procent,“ zdůrazňuje všem přítomným, kteří se odhodlali v rámci školení zaměstnanců vydavatelství MAFRA něco naučit nebo alespoň zopakovat z oblasti „rychlé zdravovědy“.

Nalíčení otevřené řezné rány. Je poměrně reálné.

I ta nejprimitivnější pomoc v okamžiku, kdy jiná není k dispozici, může zraněnému nebo kolabovanému zachránit život. Žádný kurz, žádné sebedokonalejší školení nenahradí skutečnou hromadnou havárii, pád člověka z druhého patra na chodník, srdeční infarkt nebo topícího se plavce. Až tam se ukáže, jak moc jste na nějakém takovém školení první pomoci dávali pozor.

Kurzy pomoci

  • Český červený kříž organizuje školení pro zdravotníky i pro příležitostné zachraňující. Kurzy jsou placené.
  • Vyšší formy školení jsou určeny pro ty, kteří potřebují znalosti k výkonu profese, například sanitáře.
  • Základní kurzy první pomoci jsou jednodenní a trvají dvanáct hodin.
  • Uvedené školení je zaměřeno zejména na první pomoc u život ohrožujících stavů dospělých. Kurzy jsou placené.

Mám malé doporučení. Když zazní výzva „kdo si to chce zkusit“, neseďte skromně stranou. Kde a kdy jindy si to vyzkoušíte? Lepší jednou pořádně procvičit než se stokrát podívat a tisíckrát zeptat. Raději být Hujerem než skromnou panenkou v koutě. Jako pro všechny situace, kde je nutná chladná hlava a kde nejvíc pomůže mnohokrát natrénovaná rutina.

Znalosti se vyplatí inovovat
Poslední moudrosti o první pomoci jsem absorboval možná ve vojenské přípravě, ale spíš ještě v branné výchově na střední škole. Nejsem na kurzu asi jediný, protože otázky na ten či onen typ zákroku, který se už dávno nedělá, tu znějí i od jiných.

Třeba máchání rukama u záchrany plavce po vytažení z vody, podložení hlavy polštářkem u člověka v bezvědomí, šmátrání prsty v ústech člověka dusícího se jídlem nebo předmětem. Seznam by byl ještě delší. „Dušení kuličkou hroznového vína patří k těm častějším, když budete kuličku v ústech postiženého lovit rukou, spíš mu ji zastrčíte dál do krku,“ varuje paní doktorka. A na modelu mimina ilustruje typ úderů do zad, které mohou spolknutý předmět postiženému vyrazit z jícnu.

Když Rolničky lezou krkem
U masáže srdce platí, že když nevíte, jaký rytmus zvolit, masírujte hrudník v rytmu písně Rolničky, rolničky. Asistentka nám k praktickému nácviku pouští melodii.

Po deseti minutách, kdy se na figuríně střídají žákyně a žáci první pomoci, hlasitě znějící hit už leze na nervy. Ale jako pomůcka pro sto až sto dvacet stlačení hrudi za jednu minutu je světová melodie k nezaplacení. Navíc jako symbol záchrany? Proč ne?

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek