metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
22letá Tereza na objednávku vyrábí plakáty s ručně kreslenými portréty ve stylu populárních animovaných postav. | foto: T. Jandová

Češka okouzlila svět svými kreslenými plakáty. Studentka zvítězila nad 104 týmy z 26 zemí

  12:00
V půlce července proběhla v Turecku největší evropská přehlídka studentských firem s názvem GEN-E organizátora JA Europe. Více o této soutěži si můžete přečíst v boxu níže. Cenu publika a pozornost zahraničních investorů získal projekt Cartoon Yooself. Na evropském festivalu mladých byznysmenů zaujal kreativním nápadem a precizním zpracováním.

Podnikání zakládá především na uměleckém talentu 22leté Terezy, která na objednávku vyrábí plakáty s ručně kreslenými portréty ve stylu populárních animovaných postav.

„Vše začalo jako školní povinný předmět, který mě vyzval k tvoření vlastního reálného projektu. V té době jsem si často ve volném čase kreslila a malovala pro radost, což mě inspirovalo,“ vysvětluje výherkyně soutěže Jandová. Je si samozřejmě vědoma toho, že služba, kterou projekt nabízí, zas tak originální není.

„Jsem však přesvědčena, že jedinečnost tkví v tom, jak a kdo službu provádí, protože přece jen každý umělec má svůj jedinečný přístup, a právě v tom vidím hodnotu své práce,“ dodává Jandová a pokračuje, že chtěla lidem nabídnout možnost, aby viděli sami sebe v novém, animovaném světle, jako by by byli součástí svého oblíbeného seriálu.

Nejtěžší bylo překonat strach
Podle výherkyně bylo kromě výzev na plánování nejhorší ještě něco jiného. „Vedle technických a organizačních aspektů pro mě bylo nejtěžší překonat vlastní strach, jestli budu schopna vytvořit něco, co zaujme, a především jestli zákazníci budou spokojení s tím, co vytvořím,“ komentuje Jandová.

Startup studentky Terezy Jandové zvítězil nad 104 vysokoškolskými týmy z 26 zemí.

Výzvy ji však neopustily ani v současnosti. „Například naplánovat vše, abych to stihla a bylo vše v pořádku, komunikace s klienty, obavy z neznámých reakcí a snaha vytvořit kresbu, která odráží osobnost zákazníka, to vše byly výzvy, kterým jsem musela čelit, a popravdě stále musím, jelikož je přístup ke každému zákazníkovi výjimečný,“ dodává výherkyně. V současné fázi je pro Jandovou Cartoon Yooself spíše vedlejším projektem, který jí však umožňuje rozvíjet a zdokonalovat dovednosti v kreativní oblasti.

Jandová nekreslí jen lidi
Ačkoli projekt ještě není hlavním zdrojem jejího příjmu, věří, že jednoho dne by mohl, a to kvůli nadšení a odhodlání, jež do něj vkládá.

„Vidím Cartoon Yooself jako základní kámen, na kterém mohu stavět a rozšiřovat své umělecké schopnosti a podnikatelské vize. Co je pro mě důležité, je radost, kterou mi tvorba přináší, a možnost dělat něco, co mě naplňuje. Projekt mi pomohl pochopit, jak úžasné je vytvářet něco, co dokáže vykouzlit úsměv na tváři,“ říká.

Podle Jandové projekt představuje fantastickou příležitost spojit zábavu s uměním a získat tak jedinečné a osobní dílo.

Kromě lidí dokáže do animovaného seriálu přenést například zvířata. Může to být nejen fajn tip na dárek, ale také originální dekorace do interiéru. „Služba představuje fantastickou příležitost spojit zábavu s uměním a získat tak jedinečné a osobní dílo,“ dodává Jandová. I když je pro ni stále neuvěřitelné, že vyhrála, věří, že její úspěch je odrazem vášně pro kreativitu a umění. „Možná to nebyla nejrevolučnější myšlenka, ale věřím, že mé nasazení s každým dílem rezonovalo s publikem. Mé věnování se každému detailu, snaha pochopit, co si klient přeje, a schopnosti převést fotografii na kreslený portrét způsobily, že lidé měli pocit, že získávají něco výjimečného. Navíc jsem se snažila skutečně naslouchat potřebám a přáním zákazníků a nabízet tak službu, která vyvolává emoce a přináší radost,“ přiznává výherkyně.

V soutěži byli všichni podle jejích slov nesmírně talentovaní a měli skvělé nápady. Jandová tak měla možnost narazit na různé projekty od inovativních a technologicky pokročilých až po ty zábavné a kreativní. „Měla jsem možnost setkat se s týmy osobně a bylo vidět, jak vášnivě se věnují své práci a kolik to pro ně znamená. V této konkurenci plné talentu a kreativity jsem cítila, že to, co mě odlišovalo, byla zřejmě autenticita a osobní přístup k mé práci,“ myslí si výherkyně.

Spolupráce ze zahraničí
S výhledem do budoucna má Jandová pro svůj projekt mnoho ambiciózních plánů. „V nejbližší době se zaměřím na rozšíření své zákaznické základny a na diverzifikaci nabídky služeb. Kromě klasických digitálních portrétů plánuji přinést možnost animace, což znamená, že zákazníci budou moci očekávat živé a pohyblivé postavy. Dále je v plánu rozšíření portfolia o fyzické produkty – od triček s potiskem až po hrnky s vlastním portrétem,“ odhaluje výherkyně. Na dlouhodobější horizont se Cartoon Yooself jeví jako úvodní kapitola její kreativní kariéry.

Výhra v soutěži Jandové totiž otevřela dveře také na mezinárodní úrovni. Oslovil ji jeden z amerických producentů s nabídkou spolupráce.

„Gene Shaw byl nadšený z mého přístupu a mé práce a viděl v ní potenciál. Aktuálně diskutujeme o různých formách spolupráce, ať už v rámci jeho stávajících projektů, nebo nových iniciativ. V plánu je řada zajímavých konceptů, některé návrhy zahrnují tvorbu animovaných seriálů a dalších kreativních děl. Je to vzrušující kapitola v mé kariéře a životě a opravdu se těším na to, co přinese budoucnost,“ uzavírá Tereza Jandová.

CO JE SOUTĚŽ „JA“?

  • JA Czech je vzdělávací organizace založená Tomášem Baťou, která již od roku 1992 realizuje na českých školách ucelenou koncepci nadstandardního vzdělávání.
  • Letošní soutěže v Istanbulu se zúčastnilo přes 800 inovátorů ve věku od 15 let, zástupců firem i politických elit ze 39 evropských zemí.
  • Další tisíce studentů včetně Terezy pak měly možnost po splnění podmínek prezentovat své projekty na virtuálním tržišti Expo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek