metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Je opravdu s podivem, že většina žen v podstatě neví, jak přesněji a správně dbát o intimní partie. | foto: sebamed

Krká, pšouká, smrdí a nemyje se. Jak naložit s nesnesitelným kolegou či kolegyní?

  6:00
Někteří z lidí dávají přítomnost najevo jak vizuálně, tak pachově. Ne vždy je za tím zvýšené pocení, ale spíš zanedbání základní hygieny.

Bývalá redaktorka společenského časopisu prožívala před lety nepříjemné pocity. Do redakce nastoupil renomovaný znalec umění, po kterém často sáhla jako po expertovi i další média. Jeho znali lidé z obrazovky.

„Přišel v létě a najednou se naše středně veliká kancelář, kde nás bylo asi sedm, zaplnila odérem, jejž každý známe spíše od bezdomovců, kteří jezdívají v nočních tramvajích, a lidé si proto raději přestoupí do druhého vozu,“ vzpomíná redaktorka. Kolega občas dával průchod tělesným projevům, zvláště když si k obědu dal jedno či dvě piva. Po týdnech soužití zjistili, že chodí ve stejných džínách, košili a stejné džínové bundičce. „Vydrželo mu to do Vánoc, pak vyměnil košili na dalšího půl roku za bílé tričko. My museli i nadále dýchat jeho pachy,“ popisuje žena trápení se zapáchajícím spolupracovníkem, který získal přezdívku Smraďoch.

Chytrému napověz, hloupého vezmi kladivem
Když došla Smraďochovým kolegům a kolegyním trpělivost, začali mu na stůl k počítači dávat mýdla, šampony, ale i prací prášek, nové tričko a košili. Bez výsledku. Ani promluva Smraďochovi do duše od šéfa nepomohla.

Zažili jste podobné kolegy, jejichž zvyky či pracovní způsoby znepříjemňují pobyt? Trávit velkou část dne s někým, kdo je na hony daleko cítit a ani na pohled není nic moc, může leckoho připravit o náladu i produktivitu.

V některých firmách je běžné říkat si i nepříjemné věci bez toho, aby si je člověk bral osobně. Jinde se rozhovory o problematických tématech stávají noční můrou pro zaměstnance i pro šéfy. „Pokud máte všímavého šéfa, měl by to být on, kdo rozezná, že se něco děje. Ani on nemusí vidět maličkosti, které vás přivádějí k šílenství,“ radí Hana Matějková Fabíková ze SocioRating Institutu, který se věnuje hodnocení sociálního prostředí ve firmách.

Ze všeho nejdřív to zkuste řešit přímo. Kolegu možná nenapadne, že špinavý hrnek od kafe, který každý den „zapomene“ na vašem pracovním stole, může být problém.

Pokec s kolegou i se šéfem
Promluvte si s kolegou nebo kolegyní přímo a asertivně a v klidu jim řekněte, co vám vadí. A nebojte se rovnou navrhnout dvě nebo tři řešení, která by pro vás byla akceptovatelná. Zeptejte se klidně kolegů, zda to vnímají stejně.

Někdy může problém být i na vaší straně. Pokud se například bojíte psů, vaše kancelář je „dog friendly“ a kolegův pes vám celou pracovní dobu ožužlává tkaničky od bot a vám to vadí, nezbude nic jiného než požádat šéfa, aby vaše pracovní místo přesunul jinam. Tohle řešení ale nelze uplatnit všude a naděje, že by nadřízený zakázal majitelům domácích zvířat vodit do práce své psy, je pravděpodobně neuskutečnitelná. Někdy je ale dobré obrátit se na personální oddělení, případně, pokud ho firma má, i na psychologa.

Nejsou-li ale prostory zaměstnavatele nafukovací, může se nakonec stát, že nespokojený pracovník rezignuje a najde si uplatnění v jiné firmě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek