Finanční správa navíc připravila pro letošek novinku ve způsobu placení. Místo složenky vám přijdou pokyny k platbě e-mailem. „Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informace. Ty budou obsahovat obdobné údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tedy výše stanovené daně, nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně,“ přibližuje Eva Šikýřová z poradenské společnosti BDO Tax.
Kolik platitPokud nestihnete daňové přiznání podat včas, máte ještě pět dní hájení bez sankcí. Pokuta se počítá až od šestého pracovního dne a činí 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun). Výši vyměřené daně se poplatníci dozvědí od finančního úřadu. Jestliže výše daně překročí 5000 korun, lze ji rozložit do dvou stejně velkých splátek. |
Zájemci o tuto službu odevzdají žádost svému správci daně do 15. března. Novinka je určena pro poplatníky, kteří nemají zřízenou službu placení daně přes SIPO a pro právnické osoby, které nevyužívaly datovou schránku.
Oproti minulým rokům se výjimečně nemění koeficienty pro výpočet daně pro krajská a bývalá okresní města, výše tedy zůstane letos stejná. Daň z nemovitosti spravuje místně příslušný správce daně. Pokud tedy bydlíte například v Praze, ale pořídili jste si chatu v Plzeňském kraji, musíte zaplatit daň finančnímu úřadu tam. Jde-li o stejný kraj, je to samozřejmě jednodušší.
U nemovitostí nedávno došlo k další změně. Od listopadu platí daň z převodu nemovitosti nově kupující. Podle mluvčího realitní kanceláře REMAX Tomáše Hejdy to ale dopad na trh nemělo. „Žádný propad v zájmu se nepotvrdil. Poptávka je pořád tak vysoká a ještě asi nějakou dobu bude, že to trh nemovitostí nijak neovlivnilo,“ uvedl Hejda.