metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Prolézat staré půdy se vyplatí. Zřejmě netušíte, jaké poklady na nich leží

  13:15
Spoříte na důchod? Vězte, že v roce 2018 až na dva žádný z penzijních fondů nevydělal. Natož aby klientům zhodnotil vklady alespoň o víc než dvouprocentní inflaci. Místo střádání se spíš vyplatí prošmejdit sklep nebo staré krabice, jestli v nich předci nezanechali nějakou cennost.

„Podle našich odhadů se v českých domácnostech nacházejí, jen co se týká starých mincí, poklady za odhadem asi čtyřicet miliard korun,“ myslí si Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu. Ročně na aukcích utrácejí zájemci o numizmatické poklady stovky milionů korun. Zájem o sběratelské mince podpořila Česká národní banka. U příležitosti sta let Československa vydala několik výročních mincí. 

Tři nejdražší mince naší historie stojí desítky milionů

  • Mince, stejně jako diamanty, jsou mezi sběrateli vyhledávané i proto, že se snadno převážejí přes hranice.
  • Svatováclavský dvojdukát  1937, banskoštiavnický zlatník 1878 a třicetidukátová korunovační medaile 1836, které patří k nejdražším „domácím“ historickým platidlům, se v posledních třech letech prodaly v úhrnné cenně téměř 41 milionů korun. 
  • l Nejdražší českou mincí je obří zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun. Váží 130 kilogramů a byla odlita ke stému výročí československé koruny, která byla ustavena zákonem č. 84 z 25. února 1919. První stokoruna se objevila v červenci 1919.

Zájem byl především o dvacetikoruny s portréty zakladatelů republiky a dalších významných osobností roku 1918. Kdo si vystál dlouhé fronty na pobočkách ČNB, mohl si vyměnit omezený počet dvacetikorunových mincí za běžné dvacetikoruny. Například mince s Masarykem, Benešem a Štefánikem najdete na aukčních portálech v cenách od čtyř set do více než tisíce korun.

Podstatně větší zájem ale třeba nyní vyvolává bimetalová mince vydaná centrální bankou ke stému výročí československé koruny. Mince o nominální hodnotě dva tisíce korun se prodávala za deset tisíc korun, ale už nyní, dva týdny po vydání, ji nabízejí první sběratelé za dvanáct až čtrnáct tisíc korun. Znatelněji zdražuje další pamětní mince, kterou ČNB vydala již koncem loňského října k výročí republiky. Desetitisícovka se na začátku prodávala za necelých třicet tisíc korun, teď už ji pořídíte za čtyřicet až pětačtyřicetic tisíc. To znamená, že za sedm měsíců „podražila“ až o polovinu.

Růst hodnoty historických mincí, jsou-li vydány v opravdu nízkých nákladech, je nepřetržitý – na rozdíl třeba od ceny zlata, která mívá časté výkyvy. „V roce 2016 se v aukcích prodalo sběratelských materiálů za necelých tři sta milionů korun,“ vypočítává Macho. Předloni se už částka vyšplhala na 410 milionů korun. „V roce 2018 se tato částka vyšplhala už na 465 milionů korun,“ komentuje zájem Čechů o unikátní exempláře aukční specialista Jan Jelínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek