„Podle našich odhadů se v českých domácnostech nacházejí, jen co se týká starých mincí, poklady za odhadem asi čtyřicet miliard korun,“ myslí si Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu. Ročně na aukcích utrácejí zájemci o numizmatické poklady stovky milionů korun. Zájem o sběratelské mince podpořila Česká národní banka. U příležitosti sta let Československa vydala několik výročních mincí.
Tři nejdražší mince naší historie stojí desítky milionů
|
Zájem byl především o dvacetikoruny s portréty zakladatelů republiky a dalších významných osobností roku 1918. Kdo si vystál dlouhé fronty na pobočkách ČNB, mohl si vyměnit omezený počet dvacetikorunových mincí za běžné dvacetikoruny. Například mince s Masarykem, Benešem a Štefánikem najdete na aukčních portálech v cenách od čtyř set do více než tisíce korun.
Podstatně větší zájem ale třeba nyní vyvolává bimetalová mince vydaná centrální bankou ke stému výročí československé koruny. Mince o nominální hodnotě dva tisíce korun se prodávala za deset tisíc korun, ale už nyní, dva týdny po vydání, ji nabízejí první sběratelé za dvanáct až čtrnáct tisíc korun. Znatelněji zdražuje další pamětní mince, kterou ČNB vydala již koncem loňského října k výročí republiky. Desetitisícovka se na začátku prodávala za necelých třicet tisíc korun, teď už ji pořídíte za čtyřicet až pětačtyřicetic tisíc. To znamená, že za sedm měsíců „podražila“ až o polovinu.
Růst hodnoty historických mincí, jsou-li vydány v opravdu nízkých nákladech, je nepřetržitý – na rozdíl třeba od ceny zlata, která mívá časté výkyvy. „V roce 2016 se v aukcích prodalo sběratelských materiálů za necelých tři sta milionů korun,“ vypočítává Macho. Předloni se už částka vyšplhala na 410 milionů korun. „V roce 2018 se tato částka vyšplhala už na 465 milionů korun,“ komentuje zájem Čechů o unikátní exempláře aukční specialista Jan Jelínek.