Nejen se dívat, ale leccos si i vyzkoušet. Třeba malovat na zdi pravěké jeskyně nebo zažít pocit, kdy kamenem drtíte obilí na obilnou placku. To vás čeká a nemine v expozici, která zavede návštěvníky do dávných časů, jež nám kdysi přibližovaly nejen pedagogové, ale i romány Eduarda Štorcha a jedinečné kresby Zdeňka Buriana ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou. Ukazuje to výstava s poměrně dlouhým názvem Pravěk, k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel.
Některé exponáty uvidí návštěvníci poprvé
Po úspěšné výstavě Škola a válka se tentokrát Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského rozhodlo lákat, a to především školou povinné návštěvníky, na další neobvyklou výstavu. S ratolestmi, ale i bez nich, se můžete ponořit do dávných školních lavic a objevit či si připomenout, jaké byly hodiny dějepisu, když se učilo o lovcích mamutů, pazourcích, lovcích a sběračích, prvních osadách a hradištích.
Pedagogickému muzeu se podařilo shromáždit exponáty, z nichž některé veřejnost uvidí úplně poprvé. Týká se to například archeologických nálezů, rukopisů a dalších věcí ze sbírek Eduarda Štorcha, spisovatele a také amatérského archeologa. Kdo by neznal jeho poutavá dobrodružství Lovci mamutů, ale i i řadu dalších příběhů odehrávajících se v prvopočátcích lidského rodu na našem území. Nescházejí pochopitelně ani Burianovy obrazy, které bývaly součástí třídní výzdoby na prvním i druhém stupni a byly jich plné dějepisné kabinety.
Cesta do pravěku
|
Pátrání po kabinetech by nyní už bylo marné
Tohle všechno si v prostorách muzea na pražské Malé Straně můžete prohlédnout a prostudovat. Včetně pravěké jeskyně v podzemí. Protože je výstava určená nejen k dívání, ale i praktickému pravěkému tréninku, hlavně pro děti, v jeskyni lze malovat na stěnu, jako to dělávali pravěcí obyvatelé, a v jedné z místností si můžete vyzkoušet drcení obilí kameny.
Sehnat pomůcky, které dříve sloužívaly k výuce, nebylo snadné. „Rozhodně byste měli v současnosti už smůlu, kdybyste pátrali ve školních kabinetech,“ říká na adresu mnohých vystavených exponátů z výuky jeden z autorů výstavy Jaromír Linda. Většina školních budov prošla v posledních desetiletích rekonstrukcemi, do kabinetů a tříd „vtrhly“ nové názorné pomůcky a dávné plakátové obrazy zmizely.
Do škol pronikl pravěk oficiálně ve 30. letech
I tak nabízí expozice množství ojedinělých památek na to, jak se postupně rodilo učení o pravěku. Zjistíte, že nebylo snadné prosadit jiný než církevní pohled, podle kterého Bůh stvořil jak člověka, tak i mamuty, šavlozubé tygry a další tvory.
Ale už v 19. století se i do školních osnov, byť v rámci jiných předmětů, nauka o pravěku prosazovala. Třeba oklikou přes již uvedenou bibli a biblické příběhy o tom, jak první lidé získávali potravu, jak se kdysi oblékali a vytvářeli předměty každodenní potřeby.
V Československu se do škol dostala výuka pravěkých dějin oficiálně až v roce 1932. Nejdřív do těch měšťanských, o tři roky později i do středních. I tyto momenty výstava v pedagogickém muzeu zachycuje. „Vždyť až třetina našich archeologů byli současně učiteli na všech stupních škol, fenomén, který dosud nebyl doceněn,“ připomíná ředitelka muzea Markéta Pánková.