O deset procent vyšší spotřební daň může od ledna 2020 zdražit krabičku cigaret o deset až třináct korun. Po letech stagnace spotřební daně, nebo jenom mírného zvyšování u alkoholu a tabákových výrobků, nasadilo totiž ministerstvo financí léčbu šokem. Lidem se daří, platy rostou, cena krabičky kuřiva tak relativně padla dolů.
„Pro kuřáky to bude samozřejmě šok, ale myslím si, že jim odhodlání skončit s tímto zvykem dlouho nevydrží,“ přiznává hlavní analytik České bankovní asociace (ČBA) Miroslav Zámečník. Podle jeho slov je jako kuřák příkladem, že skalní vyznavači tabáku si nakonec svou „zálibu“ neodpustí. „Prokouřenost české společnosti sice klesá, ale je stále na vysoké úrovni,“ doplňuje úvahu analytik Zámečník.
Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky se podle Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky, může promítnout i do vyšší inflace, než očekává jak ČBA, tak Česká národní banka. „Letošní inflace skončí zřejmě kolem 2,6 procenta, výhled pro rok 2020 je o půl procenta nižší. Ale vyšší spotřební daň může posunout inflaci i na vyšší úroveň než letos,“ odhaduje Vejmělek. Ani on moc nevěří, že by si kuřáci a pijáci odepřeli spotřebu.
Nádory v plicích20 Tolik procent úmrtí na zhoubné nádory má na svědomí rakovina plic. Loni zaznamenaly statistiky 5328 úmrtí na tento druh bujení. Nejčastěji postihla rakovina plic kuřáky. |
Vyšší ceny tabáku jsou nadějí alespoň pro lékaře, kteří se potýkají s pacienty s rakovinou plic. „I když se zvyšuje počet let přežití lidí s rakovinou plic, třeba díky nově se prosazující imunoterapii, jedná se stále jen o delší přežití, nikoli vyléčení,“ upozorňuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice.
Nejvíc případů rakoviny plic v porovnání s počtem obyvatel mají v Česku kraje na severu a západě země. „Obecně to postihuje víc průmyslově rozvinuté regiony,“ konstatuje Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.