metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Lípa u Rudolfina | foto: Praha 1Metro.cz

Sto let republiky slaví focením lip

  5:55
Na mnoho dřevin, jež nesou důležitá historická poselství, a zároveň krášlí řadu míst po celém Česku, se mnohdy zapomnělo. To se rozhodla změnit parta nadšenců z řad milovníků stromů, která u příležitosti stého výročí založení Československa vyzývá Čechy k neobvyklému projevu vlastenectví. Stačí popadnout foťák nebo mobil a vyrazit do přírody vyfotit nejbližší lípu. A o svůj objev se podělit na webu.

S trochou štěstí objevíte právě takovou, kterou lze nazývat lípou republiky, tedy takovou, která byla výročně vysazena v letech 1919, 1928, 1968 nebo 1998.

„Budeme také rádi, když na počest stého výročí vzniku Československa zapátráte v kronikách či se zeptáte pamětníků, jestli nějaká lípa republiky roste i ve vaší obci, a dáte nám vědět,“ říká členka týmu projektu Lípy republiky Jana Říhová.

Z dosavadního pátrání na webu lipyrepubliky.cz vyplývá, že takzvané výroční výsadby se vždy těšily veliké pozornosti. Probíhaly za účasti početného publika či se při této příležitosti konaly průvody. „Ukázalo se, že jedním ze základů úspěchu provedené výsadby je volba místa. Řada lip republiky ale doplatila na rozvoj dopravy a rozšiřování komunikací. Jejich ztrátou se ochuzujeme o živé svědky naší národní historie,“ dodává iniciátor projektu a dendrolog Aleš Rudl.

Aby bylo pro stromové nadšence mapování dřevin o něco zábavnější, spustil Rudl se svým týmem také mobilní aplikaci. Ta obsahuje mapu již objevených stromů republiky či dává návody jak správně naplánovat nové jubilejní výsadby v letošním roce. S mobilní aplikaci si po jejím nainstalování zdarma z Google Play již bez internetového připojení přečíst důležité informace o projektu, výsadbách lip či si zahrát kvíz s tematickými otázkami.

„Chceme zachránit poselství jubilejních stromů, které byly vysazeny na paměť vzniku naší republiky či připomínají naši národní svobodu a demokracii a tato aplikace by mohla našemu úsilí pomoci,“ doplňuje Rudl.

Sázení stromů při význačných událostech má u nás dlouhou a silnou tradici. Ta má svůj základ ve zvykovosti lidí na úrovni sociálních a kulturních potřeb. Pokud bude snaha týmu kolem Aleše Rudla úspěšná, několik výsadeb podniknou i oni.

Lípa je národní strom

  • Řada zemí má své národní stromy. V České republice je národním stromem lípa. Můžeme ji nalézt na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách.
  • Oficiálním národním symbolem se stala roku 1848, kdy se na všeslovanském sjezdu, který probíhal 2. až 12. června v Praze, sešli delegáti z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, dále pak Poláci, Rusíni, Chorvati, Srbové, Slovinci a Dalmatinci, což byly zástupci všech porobených slovanských národů. Stanovili lípu jako národní symbol postavený proti velkoněmeckým snahám o porobení slovanského živlu. Byla to reakce na frankfurtský sněm, kde byl jako symbol velkoněmectví zvolen dub. Lípu jako národní strom měl navrhnout František Ladislav Čelakovský.
  • Lípa je rozšířená po celém mírném pásu severní polokoule, kde se vyskytuje asi 30 až 40 druhů. V České republice jsou původní jen dva druhy: lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá. Lípa se dožívá stáří až 1 000 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek