„Klient předložil podklady o hospitalizaci v Jihoafrické republice za asi tři sta tisíc korun,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. Údaje neseděly. Pojišťovna zjistila, že klinika sice existuje, ale jedná se o kliniku gynekologickou. Klient se dostal k dokladům nemocnice a údaje zfalšoval.
Na organizovaný komplot v zahraničí narazila pojišťovna Uniqa. „Zdravotnické zařízení v egyptském resortu, kam jezdí hodně českých turistů, vykazovalo mnohonásobně vyšší počet zákroků, než odpovídalo přílivu našich lidí,“ uvedla Eva Svobodová, mluvčí Uniqa. Egyptští podvodníci se pokoušeli neexistující výkony účtovat u více českých pojišťoven. „Podařilo se zabránit škodám ve výši asi dvou milionů korun,“ říká Svobodová. Tuto praxi potvrzuje i Kooperativa. „Šlo o případy zejména v Egyptě, kde skupina podnikavců naoko založila zdravotnické zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o potížích našich klientů,“ dodává Káňa. Ti pak chtěli po návratu inkasovat finanční plnění.
Čeští filutové se před dovolenou pojistí u více společností a pak vyžadují plnění od všech najednou. Nezdráhají se padělat lékařské zprávy. „V jednom případě s podvodníky spolupracoval při vytváření zpráv zahraniční lékař, který studoval a pracoval v Česku,“ vysvětluje Jan Marek, mluvčí Generali.
„Zaznamenali jsme například estetické zákroky na zahraničních klinikách plastické chirurgie, které se ve zprávě pro pojišťovnu vykazují jako neodkladná ošetření,“ komentuje některé letní pojišťovací podvody Petr Milata z ČSOB pojišťovny. Registrují také fiktivní zákroky, hlavně ze soukromých klinik v Turecku a Egyptě.
V létě jsou oblíbené pojistné podvody s mrazicími boxy
|