Na apríla proběhl slavnostní křest knižního průvodce moravskou metropolí To je Brno. Datum to bylo příhodné. Texty v knize jsou totiž psány neotřele, s nadsázkou a s nemalou dávkou ironie. Kapitolka o obcích v okolí Brna se však setkala s kritikou dotčených starostů i části obyvatel daných měst.
Turistické informační centrum města Brna (TIC) chce v novém průvodci ukázat, že i když se Brno nehonosí stovkami atraktivních památek, nabízí spoustu úžasných lokalit. Deset osobností zve na místa, která v běžných průvodcích turisté sotva najdou a jež jsou často neznámá i Brňanům. Jejich pohled na město se zhmotňuje v téměř stostránkové brožuře s českými i anglickými texty, v níž nechybí ani praktické informace, užitečné kontakty a výběrový adresář kulturních a volnočasových zařízení.
„Chceme se podělit o náš pohled na Brno a ukázat návštěvníkům jeho skutečnou, nepřikrášlenou tvář. Publikace bude užitečná jak těm, kdo se tady zastaví jen na skok, tak i těm, kdo v našem městě žijí,“ říká ředitelka TIC Jana Janulíková. Znalce a odborníky do jednotlivých kapitol vybíralo pečlivě přímo turistické centrum.
„Majitel nakladatelství Větrné mlýny a dramaturg festivalu Měsíc autorského čtení Petr Minařík napsal kapitolu Brno literární, industriální historii jsme svěřili spisovatelce Kateřině Tučkové, periferii Alici Sigmund Herákové, PR manažerce Muzea romské kultury,“ uvádí příklady mluvčí TIC Gabriela Peringerová.
Posuďte samiPřinášíme některé obraty, jež vzbudily velkou vlnu nevole.
|
Průvodce tak nabízí výpravy za pozoruhodnými, ale nepříliš známými stavbami, za uměním ve veřejném prostoru, po brněnských hřbitovech či po místech spojených s průmyslovou historií města. Nezapomenutelné zážitky čekají zájemce i při objevování periferií, brněnských literárních stop, trhů a bazarů nebo okolí města a zajímavá místa najdou i v kapitolách Zelené Brno a Noční život.
Největší ohlas však vzbudila kapitola o okolních městech. V ní se píše například o Kuřimi jakožto specifické variaci pracovního tábora, kam se lidé stěhují dobrovolně, či o Blansku jakožto městě, v němž na vás dýchne nicota, deprese a prázdnota. Hned po vydání se proti těmto textům ohradili starostové dotčených měst.
„Tyto reakce potvrzují nepochopení konceptu, který je postavený na sebeironii a nadsázce,“ říká ředitelka TIC. Na sociálních sítích a diskusních fórech se kolem kapitoly rozbouřila vášnivá debata, v níž zřejmě nejčastěji zaznívá názor, že texty jsou sice svým způsobem trefné, ale je politováníhodné, že je vydává veřejná instituce z peněz daňových poplatníků.
Primátor Petr Vokřál se rozhodl situaci řešit dotiskem záložek s upozorněním na to, že jde o autorské texty určené konkrétní cílové skupině, nikoliv o oficiální postoj města Brna k okolním obcím. „Myslím, že se jedná o jediného průvodce, o kterém se za posledních deset let mluví, takže záměr se povedl. Přivedlo to pozornost k Brnu, což je cílem průvodce jako takového. Věřím, že se situace zklidní,“ říká autor kontroverzní kapitoly Stanislav Biler.