metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Úterý 30. dubna 2024. Svátek má Blahoslav

V Prokopském údolí, na Olšanech nebo i ve Stromovce je teplota vzduchu nižší

  17:34
Proč jsou nyní na území Česka velká vedra a s tím spojené sucho? A proč trpíme hlavně ve městech? I na to pro Metro odpovídal Bohuslav Zeman, projektový manažer z portálu Meteocentrum.cz.
Bohuslav Zeman | foto: ARCHIV

Zkuste laikům vysvětlit, proč panují velká vedra.
Letní vysoké teploty jsou způsobené tím, že v létě k nám proudí více energie ze Slunce. Během dne se u nás plochy víc prohřejí i protože jsme hlouběji v kontinentu, a pevnina má nižší tepelnou kapacitu než moře, které by dokázalo vzduch ochladit. Je to dané i tím, kde se nacházíte. Ve městě, kde je málo zeleně a hodně zástavby, právě budovy či továrny absorbují víc tepla a vzhledem k menšímu množství zeleně dochází k menšímu výparu, kterým by se vzduch ochlazoval. Tím se plocha zahřívá víc než v oblastech, kde je hodně zeleně.

Takže v Praze trpíme více než třeba na Šumavě?
Ano, jednak je to dané nadmořskou výškou, ale i složením zástavby. Na Šumavě určitě není taková výheň jako v Praze a zeleň zvládne tuhle oblast lépe ochladit.

Způsobuje si tento problém lidstvo samo právě čím dál větší výstavbou?
Nedávno vyšla mapa tepelných ostrovů v Praze pomocí snímků ze satelitů. Tam bylo krásně vidět, že třeba v Holešovicích, kde je velká zástavba, byla nejtmavší oblast s nejvyšší teplotou. Na druhou stranu třeba v Prokopském údolí, na Olšanech nebo i ve Stromovce, kde je více zeleně, je teplota nižší. Případně i v okolí Vltavy, kde vzduch ochlazuje voda. Určitě s tím lze něco dělat. Ať už vytvářet více zelených ploch, nebo na to myslet už při výstavbě, mít třeba na střechách solární panely, které by vyráběly elektřinu, a nehromadilo by se teplo v budovách. Tepelné ostrovy jsme si určitě částečně vytvořili sami tím, jak jsme města vyrobili.

Čím je způsobeno v poslední době často zmiňované globální oteplování?
Panuje konsenzus, že velkou roli v tom hrají skleníkové plyny, které vypouštíme. Na druhou stranu je systém tak složitý, že je obtížné říct, že ve sto procentech za globální oteplování může člověk. A je také složité říct, co přesně s tím dělat, aby bylo vše efektivní a udržitelné.

Je ale vědecky potvrzené, že se planeta otepluje?
Ano, i když to neplatí obecně. Jsou na Zemi lokality, kde dochází i k ochlazování, ale globálně, když se vše zprůměruje, planeta se za poslední desítky let postupně otepluje. V Česku to platí také.

S vedry souvisí i sucho. Co se stalo v tomto ohledu?
Při vyšší teplotě dochází k většímu výparu a v Česku je to zesílené tím, že v posledních letech bylo méně srážek v zimním období. Ve sněhu se vláha nakumulovala, během jara sníh roztál a ještě v létě z toho vegetace žila. Ale protože je v zimě výrazně méně sněhu, plochy dříve vysychají.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Zdravim, zdravim, dobré dopo. Pražské ostrovy na čtyři dny ovládne hudba

vydáno 30. dubna 2024  10:00

Pokud jste na sociálních sítích, zřejmě vás neminul pozdrav „zdravim, zdravim, dobré dopo“. Hláška je dílem hudebníka Rohonyho, který v oboru rozhodně...  celý článek

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek