metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Bohuslav Zeman | foto: ARCHIV

V Prokopském údolí, na Olšanech nebo i ve Stromovce je teplota vzduchu nižší

  17:34
Proč jsou nyní na území Česka velká vedra a s tím spojené sucho? A proč trpíme hlavně ve městech? I na to pro Metro odpovídal Bohuslav Zeman, projektový manažer z portálu Meteocentrum.cz.

Zkuste laikům vysvětlit, proč panují velká vedra.
Letní vysoké teploty jsou způsobené tím, že v létě k nám proudí více energie ze Slunce. Během dne se u nás plochy víc prohřejí i protože jsme hlouběji v kontinentu, a pevnina má nižší tepelnou kapacitu než moře, které by dokázalo vzduch ochladit. Je to dané i tím, kde se nacházíte. Ve městě, kde je málo zeleně a hodně zástavby, právě budovy či továrny absorbují víc tepla a vzhledem k menšímu množství zeleně dochází k menšímu výparu, kterým by se vzduch ochlazoval. Tím se plocha zahřívá víc než v oblastech, kde je hodně zeleně.

Takže v Praze trpíme více než třeba na Šumavě?
Ano, jednak je to dané nadmořskou výškou, ale i složením zástavby. Na Šumavě určitě není taková výheň jako v Praze a zeleň zvládne tuhle oblast lépe ochladit.

Způsobuje si tento problém lidstvo samo právě čím dál větší výstavbou?
Nedávno vyšla mapa tepelných ostrovů v Praze pomocí snímků ze satelitů. Tam bylo krásně vidět, že třeba v Holešovicích, kde je velká zástavba, byla nejtmavší oblast s nejvyšší teplotou. Na druhou stranu třeba v Prokopském údolí, na Olšanech nebo i ve Stromovce, kde je více zeleně, je teplota nižší. Případně i v okolí Vltavy, kde vzduch ochlazuje voda. Určitě s tím lze něco dělat. Ať už vytvářet více zelených ploch, nebo na to myslet už při výstavbě, mít třeba na střechách solární panely, které by vyráběly elektřinu, a nehromadilo by se teplo v budovách. Tepelné ostrovy jsme si určitě částečně vytvořili sami tím, jak jsme města vyrobili.

Čím je způsobeno v poslední době často zmiňované globální oteplování?
Panuje konsenzus, že velkou roli v tom hrají skleníkové plyny, které vypouštíme. Na druhou stranu je systém tak složitý, že je obtížné říct, že ve sto procentech za globální oteplování může člověk. A je také složité říct, co přesně s tím dělat, aby bylo vše efektivní a udržitelné.

Je ale vědecky potvrzené, že se planeta otepluje?
Ano, i když to neplatí obecně. Jsou na Zemi lokality, kde dochází i k ochlazování, ale globálně, když se vše zprůměruje, planeta se za poslední desítky let postupně otepluje. V Česku to platí také.

S vedry souvisí i sucho. Co se stalo v tomto ohledu?
Při vyšší teplotě dochází k většímu výparu a v Česku je to zesílené tím, že v posledních letech bylo méně srážek v zimním období. Ve sněhu se vláha nakumulovala, během jara sníh roztál a ještě v létě z toho vegetace žila. Ale protože je v zimě výrazně méně sněhu, plochy dříve vysychají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek