metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška

Další 2 fotografie v galerii
Lidem se razantně zvýšily zálohy na energie. Bojí se, že nebudou mít peníze a skončí v exekuci. | foto:  David Neff, MAFRA

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

  9:59
Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?

Nejvíc pocítí svícení a topení hlavně zákazníci, kteří měli své dodavatele u těch, kteří nyní museli ukončit podnikání. Vedle Bohemia Energy to jsou další malé dodavatelské firmy. Postižení hledají levnější zdroje.

Kdo hledá, snad najde
„Je dobré hledat nejen solidní cenu, ale i stabilního dodavatele,“ radí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Další krachy na energetickém trhu ale podle něho lze zřejmě očekávat. Problém ale například u dodavatelů tepla je ten, že ty si jak domácnosti, tak i většina firem nebo institucí moc vybírat nemohou. Zvláště tehdy, pokud jsou v místě jako jediní a teplo přichází k zákazníkovi z centrálního zdroje.

Obnovitelná policie
V Česku je však velké množství odběratelů, kteří jsou například závislí na státu, nemohou si vyšší ceny kompenzovat v cenách svých produktů. K takovým patří především rozpočtové organizace, řadí se k nim i bezpečnostní složky. „Policie České republiky dlouhodobě realizuje projekty přinášející energetické úspory při provozu budov,“ řekl deníku Metro Ondřej Moravčík, vedoucí tiskového oddělení Policie ČR.

Do nich patří dnes už samozřejmé zateplování budov, výměny oken i dveří, které lépe izolují teplo uvnitř. „Projekty jsou převážně spolufinancovány i prostředky Evropské unie, policie v souvislosti se zvyšujícími cenami energií modernizuje topné zdroje, otopné soustavy v objektech včetně rekuperace odpadního tepla,“ doplňuje přístup této instituce Moravčík. V souvislosti s aktuální situací kolem rostoucích cen nevylučuje podle Moravčíka policie ani projekty založené na obnovitelných zdrojích.

Topíme a svítíme doma
Doplatky za elektřinu, které nyní přicházejí některým domácnostem, jen dokumentují loňské lockdowny, kdy si firmy v mnohých profesích mohly dovolit výrazněji práci svých lidí z domova na dálku. „Vyúčtování je o asi pětadvacet procent vyšší,“ komentuje Monika, která se živí jako účetní, doplatek za elektřinu za loňský rok. Většinu času trávila v režimu home office, počítač jel někdy i dvanáct hodin denně. To se vedle svícení a častějšího vaření na elektřině muselo někde projevit.

Noční proud? Proč ne, ale není pro každého
Úspory lze docílit třeba i tím, že si klient dojedná se svým dodavatelem jiný tarif, například takzvaný noční proud, tedy odběr elektřiny v době, kdy je celkově nižší a elektrárny jsou rády, že se energie odebírá. Moderní spotřebiče jako pračky a myčky nádobí umožňují naprogramovat spuštění na dobu, kdy je elektřina levnější.

„Dvoutarifová sazba je ale možná jen při splnění některých podmínek odběru,“ upozorňuje Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky. Levnější sazby využívají především domácnosti, kde se elektřina využívá jako hlavní energie pro ohřev teplé vody a vytápění. Tam, kde běží maximálně varná deska či trouba a televize a další běžné spotřebiče, dodavatel elektřiny smlouvu na rozdílné tarify neuzavře. „Máme celkově asi půl milionu odběratelů z kategorie domácností a dvoutarifovou sazbu má asi pětina z nich,“ ilustruje situaci Holubec.

Vizionáři mají náskok, home office ušetří
Mnohokrát oceněné moderní, ale především úsporné budovy centrály ČSOB v Praze teď dávají velké bance výrazný náskok v úsporách. Ale banka už s mnohaletým předstihem začala šetřit nejen v české metropoli. „V naší regionální centrále v Hradci Králové využíváme geotermální pole, to znamená, že zdejší objekt nemá, podobně jako pražské budovy, kotelnu,“ vysvětluje Patrik Madle, mluvčí skupiny ČSOB.

Vedle toho banka, i na základě průzkumu mezi zaměstnanci, umožňuje zaměstnancům flexibilní pracovní rytmus. „Lidé se chtějí samozřejmě i setkávat s kolegy, na druhou stranu představuje pro šest z deseti z nich práce z domova úsporu času,“ říká Madle. Práce z domova meziročně podle zjištění banky výrazně vzrostla.

Některé firmy však už dávno začaly zkracovat pracovní dobu. Alespoň v některých dnech v týdnu. Důvodem byly již tehdy úspory. „V pátek před deseti se lety končilo pravidelně ve dvě odpoledne,“ říká bývalá zaměstnankyně kosmetické firmy. Její zaměstnavatel již tehdy citelně ušetřil za vytápění budovy i za svícení. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek