metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Lidé v Praze 1 dostali do schránek falešné předvolební letáky. Na antikampaň TOP 09 reaguje roznosem vlastních letáků. | foto: 

Falešné předvolební plakáty, na nichž Schwarzenberg kritizoval Lomeckého, prošetří policie

  13:46
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký podal kvůli negativní předvolební kampani namířené vůči jeho osobě trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezření na jejich autora prý ale má. Na falešných plakátech s logem TOP 09 ho kritizoval předseda strany Karel Schwarzenberg.

„Trestní oznámení jsem podal za sebe, protože se domnívám, že plakáty poškozují primárně mě. Ale bylo tam neoprávněně použito i logo strany a fotografie Karla Schwarzenberga,“ vysvětlil Lomecký. Plakátů bylo podle starosty asi 20 tisíc kusů a jejich autor je nechal roznést do všech schránek. Přílišná očekávání ale od soudního rozhodnutí nemá. Soudy podle něj v předchozích podobných případech většinou rozhodly, že politici musí jako veřejní činitelé určitou míru takového chování snést.

Jeden pachatel už byl dopaden

Kvůli ničení či přelepování předvolebních plakátů ale Lomecký žádné další kroky podnikat nebude, protože se týkalo všech politických subjektů. „Jeden pachatel už byl policií dopaden a umístěn od ústavu. Jednalo se o psychicky narušeného jedince,“ dodal starosta. Muž po plakátech různých politických stran psal černým fixem různé nápisy, časté bylo například „řezník“.

TOP 09 v Praze 1 získala v letošních volbách sedm mandátů. Nové hnutí My, co tady žijeme a ANO mají po čtyřech křeslech. ODS a dosud koaliční ČSSD budou mít po třech zastupitelích, dva získali zelení a také koalice LES, Pirátů a nezávislých. Lomecký také potvrdil, že jednání o vzniku případné koalice už začala. Jednat se podle něj bude asi dva týdny. „Koalice by neměla být uzavřena za pět minut někde v hospodě,“ dodal. Dosud vládla v Praze 1 TOP 09 společně se sociálními demokraty. Obě strany ale ve volbách ztratily a společně většinu v zastupitelstvu už nemají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy