metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Pondělí 23. května 2022. Svátek má Vladimír

Větší foto
Oslav 17. listopadu se opět zúčastní Zdeněk Svěrák. | foto: MAFRA

Festival, který připomíná váhu svobody

  17:43
Příští týden v sobotu si Česko připomene další důležité události novodobé historie.

Státní svátek Den boje za svobodu a demokracii se blíží – 17. listopadu se na několika místech v Praze bude různými akcemi připomínat, jak je důležité si zachovat svobodu a demokracii. Celý festival zároveň provází hlasování Klíčové otázky pro Česko, které připravil ve spolupráci s Institute for Democracy 21.

Ve veřejném hlasování jsou lidem pokládány různé otázky. Například co Čechy spojuje, jestli má Česko hrdinu nebo jaké největší výzvě společnost v současnosti čelí. Hlasovat a vyjadřovat se můžete na www.festivalsvobody.cz právě do 17. listopadu. Kam můžete ve státní svátek zajít? Najdete v boxu.

Přehled akcí konaných ve svátek 17. listopadu

  • Od 10 hodin – Korzo Národní (Díky, že můžem!) je živou pouliční slavností pořádanou současnými studenty na Národní třídě. Cílem je poděkování a vzdání cti účastníkům 17. listopadu 1939 a1989 a vytvoření atraktivní a důstojné tradice oslav tohoto státního svátku do dalších let. Na čtyřech pódiích zahrají The Tap Tap a hosté, slovenská písničkářka Katarzia, jazzový hudebník Jiří Stivín, pěvecký sbor Festa Academica, kytarista Luboš Andršt se svou skupinou Energit, mladá brněnská kapela Ghost of You, Adrian T. Bell a další. V prostoru DUP 39 soubor Spitfire Company uvede svou úspěšnou alternaci Havlovy Audience s názvem Antiwords. Národní divadlo představí inscenaci s legionářskou tematikou
  • Plukovník Švec. Připraveny jsou také debaty, čtení z knih Václava Havla. Předčítat budou známé osobnosti kulturního a společenského života – například Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová, Olga Sommerová či Michael Žantovský.
  • Od 16.30 začne na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost. Vystoupí například Pražský výběr, Prago Union, Barbora Poláková, minus123minut. Se svými řečmi se uvede například novinář Marek Wollner, herečka Eva Holubová, ekonom Tomáš Sedláček a další.
  • Už ve 13 hodin se chystá Sametové posvícení – satirický karnevalový průvod. Začne na náměstí Republiky a půjde Celetnou přes Karlův most na Kampu, kde bude defilé masek. Pak zamíří na Národní přes Příkopy a zpět na náměstí Republiky. Karneval se hravou formou vyjadřuje k současným společenským problémům.
  • V 11 hodin se lidé sejdou na Albertově. Tam studenti pořádají celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii.
  • Od 10 hodin se v kostele sv. Ludmily uskuteční Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 29 let svobody. Hlavním celebrantem bude Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., pomocný biskup pražský. Po skončení mše se můžete připojit k průvodu k památníku 17. listopadu na Národní třídě.
  • Od 14 do 16 hodin se na Hradčanském náměstí chystá akce Proti lži a nenávisti. Tématy akce budou sílící vlna xenofobie, rasismu a homofobie. Bude se mluvit o vlivu na tyto tendence z Pražského hradu. Můžete se zúčastnit průvodu, který povede Nerudovou přes Karlův most, Smetanovo nábřeží, Karolíny Světlé a Ostrovní směrem na Václavské náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Osmdesát let od atentátu. Heydricha nespasil Moravec, Jan Kubiš zemřel v lazaretu

vydáno 23. května 2022  5:05

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je západními i ruskými historiky považovaný za nejvýznamnější odbojový čin v okupované...  celý článek

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek