metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Dalších 58 fotografií v galerii
Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo. | foto: Metro.cz

GALERIE: Vodáci se sešli v mlze a vyrazili sjíždět nebezpečný potok Botič

  17:47
Nedělní ráno. V údolí Vltavy sedí peřina z husté bílé mlhy, na teploměru osm stupňů. Na ulicích není téměř ani živáčka. Pod hrází hostivařské přehrady to ale vypadá jinak. Několik stovek lidí si nechce nechat ujít jednu z letošních pražských vodáckých lahůdek, kterou je splutí téměř čtrnáctikilometrového úseku Botiče až k ústí do Vltavy pod železničním mostem na Výtoni. Botič bývá sjízdný jen jednou za rok, proto událost vodáci nenechají ujít.

Na trase jsou zajímavé meandry, nízko položené lávky a mostky, několik jezů a tunelů. Ten závěrečný s ústím do Vltavy měří kolem sedmi set padesáti metrů a je v něm úplná tma. Proto také kanoisté, kajakáři i rafťáci vyjíždějí s přilbami na hlavách a připravenými čelovkami.

Botič se zbavil nánosů bahna

Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.
Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.

Na břehu se k jízdě připravují i manželé Rychtarovi, mezi vodáky a otužilci známí jako Buchťáci. Do Hostivaře dorazili až ze Strakonic. „Vždyť je to kousek,“ říká s nadsázkou statný Josef Rychtar s tím, že si to přece nemohou nechat ujít. Poprvé Botič jeli v roce 1983, loni podruhé a na letošní podzimní plavbu se rádi vrátili.

„Fascinovalo nás, jak se změnil. Je čistý, pohodový,“ dodává. Má pravdu, protože v roce 2011 nechalo město odbahnit dno přehradního jezera a vyvezli odtud 198 tisíc kubíků bahna. Teď už z ní při navýšeném množství vody nevytéká černá, bahnitá a páchnoucí tekutina, se kterou se vodáci museli vypořádávat v dřívějších ročnících.

Hlavně se neocitnout na suchu

Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.

Buchťáci zatím nepospíchají, protože vody má být dost až do půl dvanácté. Jednou ale rychlí nebyli a při sjíždění řeky se jim stala poměrně velká nepříjemnost. „Na Moravici nám ujela voda a zůstali jsme na suchu,“ říká se smíchem Rychtar. Tehdy totiž propásli čas, kdy hrázný vodákům pomáhá navýšeným průtokem vody a pak se tok řeky vrací do normálu.

Kolem desáté dopoledne se už mezi stromy lehce objevuje sluníčko a první vodáci se vydávají na plavbu. Ti odvážní projíždějí úzkou výtokovou rourou pod silnicí a za chvíli mizí mezi stromy v úzkých meandrech. První udělali dobře, protože za chvíli se v úzkých zatáčkách přírodní rezervace Meandry Botiče začínají dělat „špunty“. Provoz houstne a méně zkušení, nebo jezdci na otevřených laminátových kanoích, to mají obtížnější. Gumové čluny se sice tak snadno nepřevrátí, ale v zákrutách jsou zase hůře ovladatelné a reagují pomalu.

S otevřenými loděmi to prý byla větší sranda

Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.
Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.

Vodáci po meandrech míjejí jez a nízký mostek u rybářské bašty v Záběhlicích a jez u zámku. Z koryta Botiče si najednou člověk uvědomí, že se na Prahu dá koukat zcela jinou, nezvyklou optikou. Zanedlouho se dostávají k rovnému vyzděnému korytu v blízkosti michelské teplárny. Půlka jejich komínů v tu dobu, stejně jako mrakodrapy na Pankráci, je ještě v mlze.

Na úseku mezi Michlí a Vršovicemi jsou dva jezy. Ty přilákaly kolemjdoucí a některé starousedlíky. Několik z nich si povídá o tom, že při akci bývala větší legrace, když ještě jezdily jen otevřené lodě. Ty gumové jezdcům drobné chyby i na vyšších stupních odpustí.

Se třemi dětmi? To si asi koupíme raft

Jen jednou za rok se vodáci vydají na Botič, při akci Rio Botičo.

Poblíž stojící Jan Hovorka z Vršovic sem na procházce došel se svými třemi dcerami. Dvouapůlletou Pepinkou, o rok starší Fanynkou a téměř sedmiletou Amálkou. Táta trpělivě odpovídá na všetečné dětské otázky a děvčatům vysvětluje, proč mají vodáci vesty a jak se dá ve vodě také utopit. „S manželkou nás jezdění na vodě baví, ale při tomhle počtu dětí si asi budeme muset koupit raft,“ říká Hovorka.

Zatímco lodě projíždějí kolem Grébovky, počasí se začíná trochu lepšit. Za hodinu dokonce už kanoisty na výtoňské náplavce vítá sluníčko. Letošní ročník možná mnohé z těch, kteří sledovali dění jen ze břehu přesvědčil, že by to měli příští rok přece jen také zkusit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek