metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
U Mlýnce na Tachovsku shořela dodávka, vlek se dvěma auty lidé stačili odpojit....
Větší foto
ilustrační snímek | foto: HZS Plzeňského kraje

Hasiči nevědí, jak hasit oheň u nehody aut různých pohonů

8. ledna 2020  13:43 Pavel Hrabica Metro.cz
Hořící Austrálie netrápí jenom protinožce. Oteplování se promítne i do práce těch, kteří bojují s ohněm u nás.

Se suchem bojují nejen zemědělci, dřevaři nebo lidé podnikající v turistickém oboru. Stále parnější léta bez dešťů přinášejí více práce i pro české profesionální i dobrovolné hasiče. S velkou pravděpodobností se zvýší výskyt obřích požárů.

„Data, která shromažďujeme napříč Evropou, ukazují, že velkých požárů, především směrem od jihu, na kontinentě přibývá,“ řekl deníku Metro Daniel Miklós, který má v Hasičském záchranném sboru (HZS) na starosti oblast prevence. Hasiči to berou do budoucna v úvahu. Znamená to například pořídit odpovídající techniku. Nově jim do vozového parku přibyla auta, která jsou odolnější v blízkosti velkého ohně. A vyzbrojování pokračuje, dostanou další vylepšenou techniku. „Novinkou, kterou chceme představit, je cisterna, které pracovně říkáme rybník,“ vysvětluje Miklós. Jedná se o desetinápravovou cisternu, která pojme 20 tisíc litrů vody.

Nebezpečný proud

  • Více jak 70 hodin museli do štěrkové jámy s vodou uložit rakouští hasiči vyhořelý elektromobil Tesla poté, co jeho řidič nezvládl řízení a narazil do stromu. Baterie mohly totiž i několik desítek hodin po havárii znovu vzplanout. 
  • I poté musel být vrak uložený v dostatečné vzdálenosti od jiných aut a objektů. Likvidace jednoho metru krychlového kontaminované vody i zeminy vyšla na 6500 korun.

S technologickými změnami se budou muset hasiči vyrovnávat i v případě sílícího podílu elektrických aut na našich silnicích, jak ukazuje příklad z Rakouska. Jenže problémy mohou nastat i všude tam, kde elektromobily jsou. Třeba v podzemních garážích obchodních center, kde se stále častěji budují dobíjecí body pro tyto automobily. 

Hasiče však netrápí pouze elektromobily jako takové, ale i stále víc vozidel s alternativními pohony. Jedná se nejen o LPG nebo zemní plyn, ale postupem doby možná i o rozšiřující se vodíkový pohon. „Nemáme zatím prakticky odzkoušené, jak by se hasil požár aut, kde by se vyskytlo více takových druhů paliva a pohonu současně,“ připomíná Miklós. Každé palivo totiž produkuje jiný druh škodlivých spalin. Výhledově by odborníci HZS takovou situaci rádi vyzkoušeli. Už takové případy i z hlediska technických a požárních norem konzultovali napříč Evropskou unií. „Asi vás překvapí, že se to v podstatě nikde zatím neřeší,“ dodává šéf hasičské prevence.

Přísnější podmínky

  • Problematiku elektroaut, dobíjecích stanic a alternativních pohonů řeší směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU.
  • Ta požaduje zajistit do roku 2020 dostatečný počet veřejně přístupných dobíjecích stanic alespoň ve velkých městech.
  • Podle stávajících předpisů musejí v servisu umístit elektroauto před opravou na 24 hodin do „karantény“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám