metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Výsadba nových stromků | foto: Lesy hl. m. Prahy

Hlavní město sází i v době nouzového stavu. Radost by z toho měl také Karel Čapek

  18:57
Lesníci mají v těchto dnech i přes poletující viry napilno. Výsadba lesa se totiž podle jejich kréda neřídí vrtochy nemocí, ale vhodnými klimatickými podmínkami. A ty nastaly právě teď.

Pražské lesy se během letošního jara rozrostou o více než 107 tisíc dřevin. Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale také dávají vzniknout novému lesu Na Musile v Kunraticích.

„Je pozitivním krokem, že je na okraji metropole rozšiřována plocha lesů, jež napomohou zlepšit městské klima. Částečně je tím naplňována myšlenka zeleného pásu kolem Prahy, která byla diskutována v uplynulých desetiletích,“ uvádí pro Metro dendrolog Aleš Rudl. Ten v minulosti kritizoval vedení metropole, že mnohdy při sázení dřevin nerespektuje principy krajinářské tvorby a sází je na nevhodná místa. „Na myšlenku pásu ve svém fejetonu upozorňoval Karel Čapek již v roce 1927,“ dodává Rudl.

Vedle nových výsadeb sází letos lesníci sazenice i na uvolněných pasekách. Často se jedná o volné plochy po zásazích proti kůrovci. Na jaře zde postupně přibude 80 tisíc lesních dřevin, opět s převahou listnatých stromů. Nejvíce jich vysázejí v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku či Milíčovském lese.

„Jarními výsadbami to nekončí ani v lese Na Musile. Na podzim se plocha stromů mezi Vídeňskou ulicí, Kunratickou spojkou a areálem tržnice Sapa rozroste o 3,3 hektaru a nové sazeničky přidáme i v příštím roce. Nebudou to ale jen stromy, které v novém lese po jeho dokončení za rok najdete. V plánu je vybudování mozaiky luk, cest i vodních ploch. To se bude rozkládat na 13 hektarech půdy,“ říká mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

Nejvíce vysazovanými druhy v Praze budou letos dub zimní (32 tisíc kusů), buk lesní (18 tisíc) a javor babyka (3900). Z jehličnatých dřevin to je hlavně jedle bělokorá (5300), borovice lesní (2200) a modřín opadavý (900). „Loni jsme pro srovnání vysadili 360 tisíc sazenic dřevin,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek