metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Větší foto
Výsadba nových stromků | foto: Lesy hl. m. Prahy

Hlavní město sází i v době nouzového stavu. Radost by z toho měl také Karel Čapek

  18:57
Lesníci mají v těchto dnech i přes poletující viry napilno. Výsadba lesa se totiž podle jejich kréda neřídí vrtochy nemocí, ale vhodnými klimatickými podmínkami. A ty nastaly právě teď.

Pražské lesy se během letošního jara rozrostou o více než 107 tisíc dřevin. Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale také dávají vzniknout novému lesu Na Musile v Kunraticích.

„Je pozitivním krokem, že je na okraji metropole rozšiřována plocha lesů, jež napomohou zlepšit městské klima. Částečně je tím naplňována myšlenka zeleného pásu kolem Prahy, která byla diskutována v uplynulých desetiletích,“ uvádí pro Metro dendrolog Aleš Rudl. Ten v minulosti kritizoval vedení metropole, že mnohdy při sázení dřevin nerespektuje principy krajinářské tvorby a sází je na nevhodná místa. „Na myšlenku pásu ve svém fejetonu upozorňoval Karel Čapek již v roce 1927,“ dodává Rudl.

Vedle nových výsadeb sází letos lesníci sazenice i na uvolněných pasekách. Často se jedná o volné plochy po zásazích proti kůrovci. Na jaře zde postupně přibude 80 tisíc lesních dřevin, opět s převahou listnatých stromů. Nejvíce jich vysázejí v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku či Milíčovském lese.

„Jarními výsadbami to nekončí ani v lese Na Musile. Na podzim se plocha stromů mezi Vídeňskou ulicí, Kunratickou spojkou a areálem tržnice Sapa rozroste o 3,3 hektaru a nové sazeničky přidáme i v příštím roce. Nebudou to ale jen stromy, které v novém lese po jeho dokončení za rok najdete. V plánu je vybudování mozaiky luk, cest i vodních ploch. To se bude rozkládat na 13 hektarech půdy,“ říká mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

Nejvíce vysazovanými druhy v Praze budou letos dub zimní (32 tisíc kusů), buk lesní (18 tisíc) a javor babyka (3900). Z jehličnatých dřevin to je hlavně jedle bělokorá (5300), borovice lesní (2200) a modřín opadavý (900). „Loni jsme pro srovnání vysadili 360 tisíc sazenic dřevin,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek