metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Výsadba nových stromků | foto: Lesy hl. m. Prahy

Hlavní město sází i v době nouzového stavu. Radost by z toho měl také Karel Čapek

  18:57
Lesníci mají v těchto dnech i přes poletující viry napilno. Výsadba lesa se totiž podle jejich kréda neřídí vrtochy nemocí, ale vhodnými klimatickými podmínkami. A ty nastaly právě teď.

Pražské lesy se během letošního jara rozrostou o více než 107 tisíc dřevin. Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale také dávají vzniknout novému lesu Na Musile v Kunraticích.

„Je pozitivním krokem, že je na okraji metropole rozšiřována plocha lesů, jež napomohou zlepšit městské klima. Částečně je tím naplňována myšlenka zeleného pásu kolem Prahy, která byla diskutována v uplynulých desetiletích,“ uvádí pro Metro dendrolog Aleš Rudl. Ten v minulosti kritizoval vedení metropole, že mnohdy při sázení dřevin nerespektuje principy krajinářské tvorby a sází je na nevhodná místa. „Na myšlenku pásu ve svém fejetonu upozorňoval Karel Čapek již v roce 1927,“ dodává Rudl.

Vedle nových výsadeb sází letos lesníci sazenice i na uvolněných pasekách. Často se jedná o volné plochy po zásazích proti kůrovci. Na jaře zde postupně přibude 80 tisíc lesních dřevin, opět s převahou listnatých stromů. Nejvíce jich vysázejí v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku či Milíčovském lese.

„Jarními výsadbami to nekončí ani v lese Na Musile. Na podzim se plocha stromů mezi Vídeňskou ulicí, Kunratickou spojkou a areálem tržnice Sapa rozroste o 3,3 hektaru a nové sazeničky přidáme i v příštím roce. Nebudou to ale jen stromy, které v novém lese po jeho dokončení za rok najdete. V plánu je vybudování mozaiky luk, cest i vodních ploch. To se bude rozkládat na 13 hektarech půdy,“ říká mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

Nejvíce vysazovanými druhy v Praze budou letos dub zimní (32 tisíc kusů), buk lesní (18 tisíc) a javor babyka (3900). Z jehličnatých dřevin to je hlavně jedle bělokorá (5300), borovice lesní (2200) a modřín opadavý (900). „Loni jsme pro srovnání vysadili 360 tisíc sazenic dřevin,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy