metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Výsadba nových stromků | foto: Lesy hl. m. Prahy

Hlavní město sází i v době nouzového stavu. Radost by z toho měl také Karel Čapek

  18:57
Lesníci mají v těchto dnech i přes poletující viry napilno. Výsadba lesa se totiž podle jejich kréda neřídí vrtochy nemocí, ale vhodnými klimatickými podmínkami. A ty nastaly právě teď.

Pražské lesy se během letošního jara rozrostou o více než 107 tisíc dřevin. Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale také dávají vzniknout novému lesu Na Musile v Kunraticích.

„Je pozitivním krokem, že je na okraji metropole rozšiřována plocha lesů, jež napomohou zlepšit městské klima. Částečně je tím naplňována myšlenka zeleného pásu kolem Prahy, která byla diskutována v uplynulých desetiletích,“ uvádí pro Metro dendrolog Aleš Rudl. Ten v minulosti kritizoval vedení metropole, že mnohdy při sázení dřevin nerespektuje principy krajinářské tvorby a sází je na nevhodná místa. „Na myšlenku pásu ve svém fejetonu upozorňoval Karel Čapek již v roce 1927,“ dodává Rudl.

Vedle nových výsadeb sází letos lesníci sazenice i na uvolněných pasekách. Často se jedná o volné plochy po zásazích proti kůrovci. Na jaře zde postupně přibude 80 tisíc lesních dřevin, opět s převahou listnatých stromů. Nejvíce jich vysázejí v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku či Milíčovském lese.

„Jarními výsadbami to nekončí ani v lese Na Musile. Na podzim se plocha stromů mezi Vídeňskou ulicí, Kunratickou spojkou a areálem tržnice Sapa rozroste o 3,3 hektaru a nové sazeničky přidáme i v příštím roce. Nebudou to ale jen stromy, které v novém lese po jeho dokončení za rok najdete. V plánu je vybudování mozaiky luk, cest i vodních ploch. To se bude rozkládat na 13 hektarech půdy,“ říká mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

Nejvíce vysazovanými druhy v Praze budou letos dub zimní (32 tisíc kusů), buk lesní (18 tisíc) a javor babyka (3900). Z jehličnatých dřevin to je hlavně jedle bělokorá (5300), borovice lesní (2200) a modřín opadavý (900). „Loni jsme pro srovnání vysadili 360 tisíc sazenic dřevin,“ doplňuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy