metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Dalších 7 fotografií v galerii
Ke konci cesty, Jižní Amerika, chilská poušť a vysokohorská hranice mezi Chile a Argentinou. | foto: Archiv Tomáše PoláčkaMetro.cz

Honička stopem z Prahy až na konec světa v Ohňové zemi

  8:06
Občas brečel že už nemůže dál. Ale dal to. Za 80 dní ujel z Prahy 35 tisíc kilometrů stopem. Tomáš Poláček si splnil sen a ještě o tom napsal knihu.

Když v roce 2008 dostopoval novinář Tomáš Poláček z Prahy na olympiádu v Pekingu v rekordně krátkém čase, vyslovil poprvé nahlas: „Nejspíš bych tímto stylem dokázal procestovat celou planetu.“ Letos v létě vyrazil, na podzim napsal knížku. Své pražské představení knihy pořádá s písničkářem Xavierem Baumaxou v úterý večer v Bio Oko.

O autorovi knihy

„Nebudu předstírat, že Tomáše neznám. Chodili jsme do stejné třídy na gymnáziu Budějovická. Pamatuju si tak na jeho stopařské začátky, podivuhodná vyprávění z cest v průběhu let. Proto tady dávám jeho zážitkům prostor. Ukazují sny, odhodlání i slabosti. Jednou mi zvonil telefon: „Jsem ve vězení v Turecku, rád bych, aby někdo věděl, kde jsem.“ Při zítřejší návštěvě Bio Oko vás po pravdě může čekat úplně cokoliv. Kromě nudy.“Jan David

Kudy cesta vedla a jak vlastně byla dlouhá?

Z Prahy pořád na východ, až na samotný konec Ruska, do Magadanu. Přelétl jsem ten kousek na Aljašku a pokračoval pořád na jih, kam až to šlo, do Ohňové země. Dohromady pětatřicet tisíc kilometrů.

Jaké to je, chvátat týdny světem a nemít čas nic pořádně vidět?

To máš pravdu, na cestu bylo málo času, jenom osmdesát dní. První polovinu cesty jsem měl sílu a gratuloval si k životnímu zážitku, ale od Mexika dolů už jsem trpěl a často kolem sebe viděl namísto nádherných tropů, velehor nebo pouští jenom skvrny.

Chtěl jsi to zabalit?

Právě v tom Mexiku začalo nesnesitelné vedro a někteří řidiči přemáhali únavu drogami, to jsem se bál, že vybouráme. Od Peru po Argentinu byla naopak zima, nakonec jsem se dostal do oblasti sněhu a mrazu. Občas jsem brečel, že dál nemůžu, ale měl jsem štěstí na dvě stě padesát přátelských řidičů. Šmejda jsem nepotkal jediného.

Proč vlastně stopování?

V patnácti letech jsem pod dojmem Kerouacova románu Na cestě začal stopovat po Evropě, hlavně do rumunského Banátu. A pak jsem pořád prodlužoval vzdálenosti..

Doma máš dvě malé děti, jak jsi vnímal odloučení?

Stýskalo se mi. Ale překvapivě ještě víc se mi stýskalo po ženě. S dětmi se totiž nehádáte, ale se ženou občas jo. A to tě občas při mnohahodinovém stopování na opačném konci světa mrzí.

Jaké to pak je, všechno dostat do jedné knihy?

Představ si psychicky vyčerpaného chlapa, který nikdy knihu nepsal, ale za žádnou cenu nechce zklamat. Občas mi věta trvala deset minut, měsíc jsem se u monitoru potil, všechny vlasy si vyškubal. Ale pět set lidí si ji už koupilo a zatím nikdo nenadává.

Kam by ses rád vrátil?

Na panáka bych zajel k Bajkalu, za divokou přírodou na Kamčatku nebo na Aljašku, s rodinou do nějakého národního parku v americké Montaně, na pláž do Salvadoru a za nejhezčími horami asi do Ekvádoru, mezi indiány.

Nyní na podporu své knihy podnikáš turné. Na co se lidé mohou těšit?

Můj přítel Xavier Baumaxa zahraje fantastický koncert, přičemž z mnoha svých hitovek vybere hlavně ty o cestách. No a já se na pódiu pokusím nezhroutit, protože od návratu z cesty jsem dost vykolejený.

STOP, aneb Světové Tažení Ochmelky Poláčka

Kniha popisuje výpravu, během které autor vystřídal 250 aut cestou do nejjižnějšího města světa v Ohňové zemi.

  • „V mexickém kamionu jsme šňupali bílý prášek, v Jižní Americe žvýkali koku, ilegálně jsem překračoval hranice mezi středoamerickými státy, to všechno v knize je,“ přibližuje obsah Tomáš Poláček.
  • Aktuální cesta, kterou označuje za nejdrsnější, kterou zažil, je přitom pouze páteří celé knihy, objevují se zde totiž i jeho zážitky z dřívějších cest.
  • Kniha obsahuje i desítky barevných fotografií a mapy. Stojí 295 korun.
  • Vystoupení Tomáše Poláčka a písničkáře Xaviera Baumaxy se koná v úterý v Bio Oko 20 hodin, vstupné je 200 Kč. Součástí bude také beseda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek