metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Matěj Stropnický | foto: SZ

Hrozí Praze kvůli stavebním předpisům bezvládí? Jasněji bude ve středu

  15:55
Územní plánování města, to je portfolio náměstka primátorky Matěje Stropnického. Moc nadšený z toho ale asi teď není, protože musí aktuálně řešit problémy ohledně stavebních předpisů, kterým v říjnu dala život bývalá rada města. Teď ale hrozí, že alespoň po nějakou dobu bude město bez pravidel.

Do půlky měsíce musíme dát pražské stavební předpisy do souladu se zákonem, nechala se slyšet primátorka Krnáčková. Co tím myslela?
Řešíme problém s ministerstvem pro místní rozvoj, které vůči pražským stavebním předpisům namítá, že neprošly potřebnou notifikaci u Evropské unie. V tom, zda byla notifikace pro takovou právní normu potřebná, se liší právní názory ministerstva a naše. My se zatím přikláníme k tomu, že vzhledem k tomu, že právní normy jsou u EU připomínkovány a vyžadují tuto notifikaci pakliže se týkají celého území nebo jeho větší část, ale ukazuje se, že je to otázka překladu. V této záležitosti bude nutné si MMR, s nimiž máme jednání ve středu, si to vyjasnit.

Jaké jsou varianty ve hře?
To jsou právě věci, se kterými se budeme s ministerstvem bavit, takže bych to nerad zatím specifikoval. Jisté je ale to, že už není možné vrátit se k těm předchozím předpisům. Můžu říct, že si tu situaci úplně sám nezávidím. Je to poměrně veselý brambůrek, který řešíme už od začátku. Bude hodně záležet na tom, jestli se našim a ministerským právníkům podaří najít stejnou cestu ven z problému.

Vy jste se již dříve nechal slyšet, že byste nerad, aby se předpisy vztahovaly jen na regulaci reklamy. Co byste ještě měnil?
Takhle jsem to asi úplně přesně neřekl, nicméně těch věcí, které se do předpisů podařilo prosadit, je celá řada. Ať už jsou to třeba povinná stromořadí, nebo další důležité věci. Ale ano, ty předpisy jsou trošinku odsunuté tím, že musím okamžitě řešit to, aby vůbec nějaké platily. To je priorita čísla jedna, protože kdyby náhodou ministerstvo přistoupilo k tomu extrémnímu kroku, že by pozastavilo jejich účinnost, dokud neproběhne ta notifikace, tak to může trvat i třeba tři čtvrtě roku, a v tu chvíli bychom byli úplně bez stavebních předpisů. Pokud to mám říct diplomaticky, tak předchozí rada města toto trošičku zanedbala.

No jo, ale stejně jako vy přeci i exprimátor Hudeček tvrdil, že vyrozumět EU nebylo potřeba...
Ano, ale za tím účelem bylo třeba vést jednání a dojít k závěru, se kterým se ztotožní i to ministerstvo, protože to disponuje pravomocemi účinnost těch pravidel pozastavit a to se podcenilo. Nejsem si jistý, jaké byly politické možnosti pana Hudečka před volbami, zda volby do toho i nějak nezasahovaly, ale mým úkolem je teď se s ministerstvem dohodnout, protože když to tak mám říct, tak já ho nepřeperu.

Takže hrozí, že po nějaký čas by tu panovalo stavební bezvládí?
To je ta nejextrémnější varianta, bylo by to pravděpodobně do léta, ale v tuto chvíli ji neumím úplně vyloučit. Je to něco, čemu se musíme vyvarovat, ale to bude předmětem těch jednání.

Chce to prý lehký upgrade, říká radní Plamínková

Se současnými stavebními předpisy většinou nemá problém ani radní Jana Plamínková. Přesto několik výhrad by se našlo. Nejvíce ji vadí návrat chat do města.

  • „Nově po 40 letech, se povolují v Praze chaty. To si myslím, že je zásadní chyba, a tento bod by se měl zásadně novelizovat. Chaty tu nemají co dělat, je to ještě relikt z doby, kdy některé městské části bývaly ještě relativně daleko za Prahou. Myslím si, že se to bude ve velkém zneužívat. Někdo, kdo si nebude moci postavit si baráček, si postaví chatu a nebude muset spousty předpisů splňovat,“ říká Plamínková.
  • V čem trochu v předpisech tápe, je prý vzdálenost mezi stavbami: „Teď je tam třeba definováno, kolik metrů má být stavba od plotu, jaká výška, a tak podobně. Autor stavebních předpisů mi tvrdil, že rozestupy mezi stavbami  zůstanou stejné, v tom případě by to bylo v pořádku.“
  • Naopak pozitivně radní hodnotí regulaci reklamy a billboardů. „Když se podíváte podél některých hlavní komunikací, tak ty jsou úplně zamořené reklamou, že je hnus kolem toho jezdit,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek