metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 15 °C

Čtvrtek, 21. března 2019. Svátek má Radek.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | foto: SZ

Hrozí Praze kvůli stavebním předpisům bezvládí? Jasněji bude ve středu

2. prosince 2014  15:55 Tomáš Belica Metro.cz
Územní plánování města, to je portfolio náměstka primátorky Matěje Stropnického. Moc nadšený z toho ale asi teď není, protože musí aktuálně řešit problémy ohledně stavebních předpisů, kterým v říjnu dala život bývalá rada města. Teď ale hrozí, že alespoň po nějakou dobu bude město bez pravidel.

Do půlky měsíce musíme dát pražské stavební předpisy do souladu se zákonem, nechala se slyšet primátorka Krnáčková. Co tím myslela?
Řešíme problém s ministerstvem pro místní rozvoj, které vůči pražským stavebním předpisům namítá, že neprošly potřebnou notifikaci u Evropské unie. V tom, zda byla notifikace pro takovou právní normu potřebná, se liší právní názory ministerstva a naše. My se zatím přikláníme k tomu, že vzhledem k tomu, že právní normy jsou u EU připomínkovány a vyžadují tuto notifikaci pakliže se týkají celého území nebo jeho větší část, ale ukazuje se, že je to otázka překladu. V této záležitosti bude nutné si MMR, s nimiž máme jednání ve středu, si to vyjasnit.

Jaké jsou varianty ve hře?
To jsou právě věci, se kterými se budeme s ministerstvem bavit, takže bych to nerad zatím specifikoval. Jisté je ale to, že už není možné vrátit se k těm předchozím předpisům. Můžu říct, že si tu situaci úplně sám nezávidím. Je to poměrně veselý brambůrek, který řešíme už od začátku. Bude hodně záležet na tom, jestli se našim a ministerským právníkům podaří najít stejnou cestu ven z problému.

Vy jste se již dříve nechal slyšet, že byste nerad, aby se předpisy vztahovaly jen na regulaci reklamy. Co byste ještě měnil?
Takhle jsem to asi úplně přesně neřekl, nicméně těch věcí, které se do předpisů podařilo prosadit, je celá řada. Ať už jsou to třeba povinná stromořadí, nebo další důležité věci. Ale ano, ty předpisy jsou trošinku odsunuté tím, že musím okamžitě řešit to, aby vůbec nějaké platily. To je priorita čísla jedna, protože kdyby náhodou ministerstvo přistoupilo k tomu extrémnímu kroku, že by pozastavilo jejich účinnost, dokud neproběhne ta notifikace, tak to může trvat i třeba tři čtvrtě roku, a v tu chvíli bychom byli úplně bez stavebních předpisů. Pokud to mám říct diplomaticky, tak předchozí rada města toto trošičku zanedbala.

No jo, ale stejně jako vy přeci i exprimátor Hudeček tvrdil, že vyrozumět EU nebylo potřeba...
Ano, ale za tím účelem bylo třeba vést jednání a dojít k závěru, se kterým se ztotožní i to ministerstvo, protože to disponuje pravomocemi účinnost těch pravidel pozastavit a to se podcenilo. Nejsem si jistý, jaké byly politické možnosti pana Hudečka před volbami, zda volby do toho i nějak nezasahovaly, ale mým úkolem je teď se s ministerstvem dohodnout, protože když to tak mám říct, tak já ho nepřeperu.

Takže hrozí, že po nějaký čas by tu panovalo stavební bezvládí?
To je ta nejextrémnější varianta, bylo by to pravděpodobně do léta, ale v tuto chvíli ji neumím úplně vyloučit. Je to něco, čemu se musíme vyvarovat, ale to bude předmětem těch jednání.

Chce to prý lehký upgrade, říká radní Plamínková

Se současnými stavebními předpisy většinou nemá problém ani radní Jana Plamínková. Přesto několik výhrad by se našlo. Nejvíce ji vadí návrat chat do města.

  • „Nově po 40 letech, se povolují v Praze chaty. To si myslím, že je zásadní chyba, a tento bod by se měl zásadně novelizovat. Chaty tu nemají co dělat, je to ještě relikt z doby, kdy některé městské části bývaly ještě relativně daleko za Prahou. Myslím si, že se to bude ve velkém zneužívat. Někdo, kdo si nebude moci postavit si baráček, si postaví chatu a nebude muset spousty předpisů splňovat,“ říká Plamínková.
  • V čem trochu v předpisech tápe, je prý vzdálenost mezi stavbami: „Teď je tam třeba definováno, kolik metrů má být stavba od plotu, jaká výška, a tak podobně. Autor stavebních předpisů mi tvrdil, že rozestupy mezi stavbami  zůstanou stejné, v tom případě by to bylo v pořádku.“
  • Naopak pozitivně radní hodnotí regulaci reklamy a billboardů. „Když se podíváte podél některých hlavní komunikací, tak ty jsou úplně zamořené reklamou, že je hnus kolem toho jezdit,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Středoškoláci trpí syndromem vyhoření, berou si „gap year“

školačka, ilustrace
vydáno 20. března 2019  14:34

Od šesti let bez oddechu ve škole. Mladí i přes odpor rodičů vyrážejí za dobrodružstvím.  celý článek

Příští rok povede z hlavního nádraží zkratka na Žižkov

Aktuálně vedou od VŠE k nádraží schody a lávka.
vydáno 20. března 2019  9:35

Podchod ulehčí cestu z vlaku nejen studentům VŠE.  celý článek

Sloupek Martina Daneše: Masakr pilou

Martin Daneš, bývalý recepční
vydáno 20. března 2019  9:00

„Ne, nepřišla vichřice a nevyvrátila zdravé stromy z kořenů,“ píše ve svém sloupku bretaňský převaděč.   celý článek

Zajímavý úkaz bude k vidění dnes v sedlecké katedrále v Kutné Hoře

Takto slunce ozářilo oltář chrámu v Sedlci minulý rok.
vydáno 20. března 2019  5:24

Už devátým rokem bude možné sledovat putování posledních slunečních paprsků dne napříč hlavní lodí katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám