metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Ve starých panelových bytech doporučuje vybourat celé jádro a stavět to celé znovu. | foto: Archiv Studia Evalofa

Jak mít útulný a funkční byt? Pandemie Čechům zvýšila laťku

  6:00
Ačkoli mnoho Čechů šetří, stávající lockdown zvyšuje nároky na bydlení tak, aby celá rodina mohla společně nejen trávit volný čas, pracovat, ale i se učit. Deník Metro vyzpovídal bytovou architektku Evou Lövenhöferovou ze Studia Evalofa, které se zaměřuje na funkční interiéry.

Zóny v bytě „Myslím si, že striktní dělení zón v bytě není důležité. Jen se snažím držet pravidlo, že pracovna do ložnice nepatří,“ říká Lövenhöferová. Podle ní je potřeba, aby studující děti měly každý svůj soukromý prostor. Navíc při on-line výuce nemohou být ve stejném pokoji. Podle Lövenhöferové je nejhorší, když lidé celý den vidí na nepořádek. 

„My ženy máme pocit, že to máme jít uklidit. Navíc se nám těžko soustředí na jednu činnost, neodpočineme si. Doporučuju minimalistický styl, zavírat co nejvíc věci do skříní a šuplíků,“ říká. 

V obývacím pokoji nebo počítačovém stole mohou být věci schované za roletkou nebo v šuplících. Spaní v obývacím pokoji Na trhu jsou už kvalitní rozkládací gauče, které dříve byly hodně drahé. „Nepreferuji moc vyklápěcí postele, protože nebývají vzhledné, když se zvednou. Nechtělo by se mi to každý večer skládat,“ říká. 

Přednost dává bytová architekta velkému letišti s čalouněním okolo na zdech. „Když se rodina kouká na televizi, válí se po letišti jako na gauči. Ustlání letiště znamená buď sundat přehoz, nebo natažení prostěradla. Obývací pokoj je tak kompaktní,“ doporučuje. Úložný prostor Pokud nemáte prostor a finance na vestavěné skříně na míru, můžete vytvořit úložné prostory pod stropem. „Stačí jednoduché výklopné bílé skříňky, které zavěsíte pod strop, klidně na dlouhou stranu obývacího pokoje, a tím ušetříte prostor pro skříně,“ radí Lövenhöferová. 

Dalším pomocníkem jsou postele a gauče s úložným prostorem. Dispozice bytu I při částečné rekonstrukci je třeba nakreslit si celý byt. „Kompletní plánek vám pomůže si všimnout, že vybouráním a posunutím zdi o kousek vznikne něco funkčnějšího,“ uvádí architektka. 

Proto často doporučuje ve starých panelových bytech vybourat jádro a stavět celé znovu. Původní půdorysy nebývají optimální. Často dolaďuje kuchyně, když je kuchyňská studia nedotáhla a nezamyslela se nad dalším využitím prostoru. 

„Řešila jsem teď obývací pokoj o 28 metrech čtverečních, kde byla kuchyň umístěná tak špatně, že se tam pomalu nevešel ani jídelní stůl,“ doplňuje Lövenhöferová. Vyvýšené spaní? Stropy pro vyvýšené spaní by měly být alespoň 2,6 metru vysoké. Aby si člověk mohl nahoře na palandě sednout. Ideální je alespoň metr nad matrací. Lépe vypadají palandy řešené ve tvaru písmene L. Snadněji se tam řeší úložné prostory. V potaz je dobré vzít i orientaci světových stran. V pokojích na západ bude v létě pod stropem velké vedro. Cena za návštěvu architekta s hodinovou diskusí o novém řešení bytu vyjde na tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek