metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Ve starých panelových bytech doporučuje vybourat celé jádro a stavět to celé znovu. | foto: Archiv Studia Evalofa

Jak mít útulný a funkční byt? Pandemie Čechům zvýšila laťku

  6:00
Ačkoli mnoho Čechů šetří, stávající lockdown zvyšuje nároky na bydlení tak, aby celá rodina mohla společně nejen trávit volný čas, pracovat, ale i se učit. Deník Metro vyzpovídal bytovou architektku Evou Lövenhöferovou ze Studia Evalofa, které se zaměřuje na funkční interiéry.

Zóny v bytě „Myslím si, že striktní dělení zón v bytě není důležité. Jen se snažím držet pravidlo, že pracovna do ložnice nepatří,“ říká Lövenhöferová. Podle ní je potřeba, aby studující děti měly každý svůj soukromý prostor. Navíc při on-line výuce nemohou být ve stejném pokoji. Podle Lövenhöferové je nejhorší, když lidé celý den vidí na nepořádek. 

„My ženy máme pocit, že to máme jít uklidit. Navíc se nám těžko soustředí na jednu činnost, neodpočineme si. Doporučuju minimalistický styl, zavírat co nejvíc věci do skříní a šuplíků,“ říká. 

V obývacím pokoji nebo počítačovém stole mohou být věci schované za roletkou nebo v šuplících. Spaní v obývacím pokoji Na trhu jsou už kvalitní rozkládací gauče, které dříve byly hodně drahé. „Nepreferuji moc vyklápěcí postele, protože nebývají vzhledné, když se zvednou. Nechtělo by se mi to každý večer skládat,“ říká. 

Přednost dává bytová architekta velkému letišti s čalouněním okolo na zdech. „Když se rodina kouká na televizi, válí se po letišti jako na gauči. Ustlání letiště znamená buď sundat přehoz, nebo natažení prostěradla. Obývací pokoj je tak kompaktní,“ doporučuje. Úložný prostor Pokud nemáte prostor a finance na vestavěné skříně na míru, můžete vytvořit úložné prostory pod stropem. „Stačí jednoduché výklopné bílé skříňky, které zavěsíte pod strop, klidně na dlouhou stranu obývacího pokoje, a tím ušetříte prostor pro skříně,“ radí Lövenhöferová. 

Dalším pomocníkem jsou postele a gauče s úložným prostorem. Dispozice bytu I při částečné rekonstrukci je třeba nakreslit si celý byt. „Kompletní plánek vám pomůže si všimnout, že vybouráním a posunutím zdi o kousek vznikne něco funkčnějšího,“ uvádí architektka. 

Proto často doporučuje ve starých panelových bytech vybourat jádro a stavět celé znovu. Původní půdorysy nebývají optimální. Často dolaďuje kuchyně, když je kuchyňská studia nedotáhla a nezamyslela se nad dalším využitím prostoru. 

„Řešila jsem teď obývací pokoj o 28 metrech čtverečních, kde byla kuchyň umístěná tak špatně, že se tam pomalu nevešel ani jídelní stůl,“ doplňuje Lövenhöferová. Vyvýšené spaní? Stropy pro vyvýšené spaní by měly být alespoň 2,6 metru vysoké. Aby si člověk mohl nahoře na palandě sednout. Ideální je alespoň metr nad matrací. Lépe vypadají palandy řešené ve tvaru písmene L. Snadněji se tam řeší úložné prostory. V potaz je dobré vzít i orientaci světových stran. V pokojích na západ bude v létě pod stropem velké vedro. Cena za návštěvu architekta s hodinovou diskusí o novém řešení bytu vyjde na tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek