metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 2. května 2024. Svátek má Zikmund
Díky projektu může být v Praze 10 i nové dětské hřiště. Třeba takové jako je Gutovka. | foto: Štefan Kačík

Jak utratit miliony z městské pokladny si na desítce určí sami obyvatelé

  6:18
Jak se utratí dvacet milionů korun z rozpočtu městské části Praha 10 rozhodnou v příštích letech její obyvatelé. Na tiskové konferenci k zahájení projektu Moje stopa to včera uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Největší pražská městská část se tak zapojí do pilotní studie k využívání tzv. participativního rozpočtu. Ten umožňuje, aby lidé sami podávali návrhy, jak využít peníze obce.

„Chceme zapojit občany Prahy 10, kteří tu žijí, do dění v městské části. S jejich nápady, názory a rozhodovací pravomocí,“ řekla Kleslová. „Rozhodli jsme se vyčlenit každý rok z rozpočtu pět milionů korun, takže za volební období to bude dvacet milionů,“ doplnila.

Obyvatelé a organizace s trvalým pobytem v Praze 10 budou moct podávat své návrhy od 14. září do 11. listopadu. Musí se týkat úpravy veřejného prostoru ve vlastnictví Prahy 10 nebo pod její správou. „Umím si třeba představit návrh na úpravu okolí metra Skalka, Krymské ulice, nebo rozmístění nějakých laviček a podobně,“ vyjmenovala Kleslová. 

Hlasovat se bude po internetu

Speciální komise do konce ledna 2016 vyhodnotí proveditelnost projektů. V únoru příštího roku o nich budou hlasovat obyvatelé Prahy 10. „Hlasování bude probíhat přes internet. Každý hlasující bude mít možnost podpořit projekt, který se mu líbí, nebo hlasovat proti tomu, který se mu nelíbí,“ uvedla koordinátorka projektu Kateřina Vávrová. 

Zavádění participativních rozpočtů v České republice prosazuje nezisková organizace Agora Central Europe. V Česku kromě Prahy 10 organizace spolupracuje s městskými částmi Praha - Zbraslav, Ostrava - Jih a městem Jičín. „Z měst, o kterých víme, připravují zavedení také Litoměřice nebo Mariánské lázně,“ uvedl koordinátor za Agora CE Vojtěch Černý.

Rozhodne zájem občanů

Černý připustil, že projekt může ztroskotat na nezájmu veřejnosti a špatnému zajištění ze strany úředníků, kteří budou muset lidem vysvětlovat, jak projekt funguje. Dodal, že v první fázi je nejdůležitější zájem ze strany politiků. Organizace i tak věří, že díky pilotní studii se podaří ukázat, že participativní rozpočty jsou vhodné i pro české obce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

Dvacet let v EU: Jihočeši splavnili Vltavu, na letiště nedostali ani korunu

vydáno 2. května 2024  0:02

K výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie připravila MF DNES téma, kdy vybrala tři velké jihočeské projekty dotované evropskými penězi,...  celý článek

Krásný chrám, ale též mizerný Aquasvět. Peníze z EU končí pýchou i průšvihem

vydáno 2. května 2024  0:02

Přes 9 300 projektů podpořila v Ústeckém kraji za 20 let Evropská unie. Žadatelům, tedy obcím, firmám či těm, kteří chtějí prostě jen vytvořit něco...  celý článek

Dotace pomohly nemocnicím a školám, promrhaly se za stánek i zpackané značení

vydáno 2. května 2024  0:02

Z dvaceti let v Evropské unii dokázal Kraj Vysočina vytěžit mnoho. Do kraje proudily miliardy korun. Peníze šly zejména do budování nových komunikací nebo...  celý článek