metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Další 2 fotografie v galerii
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Konec volného vstupu na magistrát. Úřad bude chránit rentgen a bezpečnostní rám

  11:13
Magistrát přitvrzuje bezpečnostní opatření. Zaměstnanci dostanou čipové karty, návštěvy budou hlásit osobní údaje a procházet bezpečnostním rámem. Zavazadla zkontroluje rentgen. Rozroste se i kamerový systém v budovách, kde sídlí městští zaměstnanci.

Vedení Prahy přípravuje vetší zajistění magistrátních budov, včetně historické budovy na Mariánském náměstí. Záměr vybudovat bezpečnostní rámy a turnikety má podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy podporu koalice.

„Není to tak, že se lidé na magistrát nedostanou. Radnice nebude uzavřená, ale lépe zabezpečená,“ uvedl Hadrava. Opoziční TOP 09, ODS i klub Pirátů s návrhem nesouhlasí.

Zabezpečení vyjde podle Pirátů na 20 milionů

Zabezpečení se bude týkat hlavní budovy na Mariánském náměstí, nedaleké Rezidenci primátora, Škodova paláce, budovy Institutu plánování a rozvoje a Kongresového centra.

V rámci elektronické kontroly chce magistrát pořídit 267 čteček, kamerový systém se rozroste o 415 kamer, požární signalizaci zajistí 1950 hlásičů.

Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí.

V sídle politiků na Mariánském náměstí bude u hlavního vchodu bezpečnostní rám a rentgen. Zaměstnanci projdou s čipovou kartou, kterou otevřou i dveře v jednotlivých patrech. Návštěvníci na recepci nahlásí osobní údaje, jejich zavazadla projdou rentgenem.

Původní plán bezpečnostních opatření v průběhu letních prázdnin podle Hadravy nabírá zpoždění, a to kvůli politickým jednáním. Kolik budou plánované práce stát, neuvedl. „Nechci spekulovat o částce, dokud není vypsáno výběrové řízení,“ řekl. Podle Pirátů, kteří se záměrem nesouhlasí, půjde o zakázku za 20 milionů korun.

Opozice kroky radních kritizuje

Předseda pražské ODS Filip Humplík o záměru zabezpečit magistrát tvrdí, že jde o projev hlouposti a papalášství. „Politikům a úředníkům nehrozí žádné bezpečnostní riziko, které by podobné opatření vyžadovalo. Je to jen zavírání úřadu před veřejností,“ uvedl.

Podobného názoru je i bývalý primátor Tomáš Hudeček. „Základním úkolem starostů a primátorů je zajištění bezpečnosti obyvatel, nikoli sebe samotných,“ řekl. Na magistrátu se přitom podle něj děje přesný opak. „Odbor bezpečnosti byl rozprášen, zatímco radní a primátorka se začínají schovávat za turnikety a bezpečnostní rámy,“ doplnil. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek