metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 2 fotografie v galerii
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Konec volného vstupu na magistrát. Úřad bude chránit rentgen a bezpečnostní rám

  11:13
Magistrát přitvrzuje bezpečnostní opatření. Zaměstnanci dostanou čipové karty, návštěvy budou hlásit osobní údaje a procházet bezpečnostním rámem. Zavazadla zkontroluje rentgen. Rozroste se i kamerový systém v budovách, kde sídlí městští zaměstnanci.

Vedení Prahy přípravuje vetší zajistění magistrátních budov, včetně historické budovy na Mariánském náměstí. Záměr vybudovat bezpečnostní rámy a turnikety má podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy podporu koalice.

„Není to tak, že se lidé na magistrát nedostanou. Radnice nebude uzavřená, ale lépe zabezpečená,“ uvedl Hadrava. Opoziční TOP 09, ODS i klub Pirátů s návrhem nesouhlasí.

Zabezpečení vyjde podle Pirátů na 20 milionů

Zabezpečení se bude týkat hlavní budovy na Mariánském náměstí, nedaleké Rezidenci primátora, Škodova paláce, budovy Institutu plánování a rozvoje a Kongresového centra.

V rámci elektronické kontroly chce magistrát pořídit 267 čteček, kamerový systém se rozroste o 415 kamer, požární signalizaci zajistí 1950 hlásičů.

Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí.

V sídle politiků na Mariánském náměstí bude u hlavního vchodu bezpečnostní rám a rentgen. Zaměstnanci projdou s čipovou kartou, kterou otevřou i dveře v jednotlivých patrech. Návštěvníci na recepci nahlásí osobní údaje, jejich zavazadla projdou rentgenem.

Původní plán bezpečnostních opatření v průběhu letních prázdnin podle Hadravy nabírá zpoždění, a to kvůli politickým jednáním. Kolik budou plánované práce stát, neuvedl. „Nechci spekulovat o částce, dokud není vypsáno výběrové řízení,“ řekl. Podle Pirátů, kteří se záměrem nesouhlasí, půjde o zakázku za 20 milionů korun.

Opozice kroky radních kritizuje

Předseda pražské ODS Filip Humplík o záměru zabezpečit magistrát tvrdí, že jde o projev hlouposti a papalášství. „Politikům a úředníkům nehrozí žádné bezpečnostní riziko, které by podobné opatření vyžadovalo. Je to jen zavírání úřadu před veřejností,“ uvedl.

Podobného názoru je i bývalý primátor Tomáš Hudeček. „Základním úkolem starostů a primátorů je zajištění bezpečnosti obyvatel, nikoli sebe samotných,“ řekl. Na magistrátu se přitom podle něj děje přesný opak. „Odbor bezpečnosti byl rozprášen, zatímco radní a primátorka se začínají schovávat za turnikety a bezpečnostní rámy,“ doplnil. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek