metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Patrik Vrbovský a Michal Straka z Kontrafaktu
Větší foto
Patrik Vrbovský a Michal Straka z Kontrafaktu | foto: MAFRA

Kontrafakt: Naše deska Real Newz rozdrtila scénu

20. února 2020  16:12 Pavel Urban Metro.cz
Slovenská hiphopová kapela Kontrafakt dávno přesáhla hranice svého žánru. Úspěšné je také její nové album Real Newz, které vydala na konci loňského roku. Dvě třetiny skupiny, Patrik Vrbovský (Rytmus) a Michal Straka (Ego), rozebrali v rozhovoru pro Metro nejen svůj poslední počin, ale i přístup k tvorbě, vývoj tuzemské hiphopové scény nebo chystaný křest desky.

Jaký máte s odstupem několika měsíců ohlasy na novou desku Real Newz?
Rytmus: Beru to jako momentálně nejúspěšnější album na slovenské hudební scéně. Ve streamech se držíme už dva měsíce na předních příčkách. Je prodaných asi šestnáct tisíc kusů. A každý další singl, který vypouštíme, je úspěšný. Třeba J Lo má tři miliony zhlédnutí na YouTube a Neviditelnej přes čtyři miliony. Když se mě za deset let zeptáte, jaký byl Real Newz, tak nebudu přemýšlet, kdo co říkal, ale jaký měla deska úspěch. A za mě rozdrtila hudební scénu. Čísla nelžou.

Zmínil jste některé úspěšné klipy. Za dva měsíce jich máte venku pět. Nechrlíte jich moc?
Rytmus: Chceme i víc. Vždyť YouTube kanál je dělaný na klipy, proto tam nedáváme jen audio. To si můžou lidé poslechnout jinde.
Ego: Možná že u prvních dvou klipů se lidé teprve rozkoukávali a pak už se chytili do příběhu. Tak jsem to měl i se svým albem Precedens. Vydal jsem třeba dva klipy a ještě půl roku po zveřejnění jim naskakovala další čísla.
Rytmus: Já ani neřeším, jaká bude mít klip čísla. Abych ve třiačtyřiceti letech seděl a sledoval, jak to naskakuje, to ne. Prostě se staráme o naše fanoušky tím, že pro ně děláme hudbu a klipy.

Křest

  • Pražský křest alba Real Newz proběhne 21. března ve Foru Karlín. Vstupenky jsou k mání v síti Ticketportal za 549 korun. Přesně o týden později se Kontrafakt představí také v Incheba Expo v Bratislavě.

Skvělá čísla jste měli ve své kariéře snad pokaždé. Bylo těžší udělat zase kvalitní album?
Rytmus: Máme nějakou laťku, abychom fanoušky nezklamali. Vždy jsme říkali, že to není o slávě a penězích, ale o kvalitě. Tu se snažíme zachovat. Když se stane, že je deska úspěšná, tak jsme rádi. A když ne? To jsem asi ještě nezažil, ale i to může klidně přijít.
Ego: Já to zažil, když jsem třeba vydal jen nějaký singl zničehonic, tak to nemělo tolik zhlédnutí. Ale v tom množství úspěšných věcí mi to ani tak nevadí.

Hodně jste si s písněmi hráli. Třeba i v rámci jednoho songu měníte styl a flow. Baví vás to?
Rytmus: Mě to motivuje. Abych měl stále co nejvíc hudebních tváří a poloh, protože je to těžké.
Ego: S našimi zkušenostmi předpokládáme, že změna stylů může přijít v budoucnu i ve světě. Tímto směrem se může hudba vyvíjet. My jsme šli až do citoslovcí, dával jsem si na nich záležet.
Rytmus: Já se zase snažil každé čtyři řádky dát jinou polohu. Jiný hlas nebo melodii.

Na albu máte dost hostů, kteří do písní vnesli jiný pohled. Třeba mladší generace. Podle čeho jste je vybírali?
Rytmus: Když je mi někdo blízký hudbou nebo i lidsky, tak ho oslovím. Například Mirez, který je ve skladbě J Lo, pochází z Piešťan, jako my. Mirez je právě i člověk, který ještě není tak známý. Podobně Dokkeytino. Dali jsme jim příležitost.
Ego: My jsme je nechtěli hodnotit po umělecké stránce, ale spíše zmapovat na scéně to, co je aktuálně relevantní. A to třeba Dokkeytino je. Snažíme se dělat obraz doby.

Dokument Tempos

  • Patrik Vrbovský alias Rytmus působí na rapové scéně už 30 let. Od 27. února jeho cestu ve slovenských kinech zmapuje dokument Tempos.
  • Diváci se mohou těšit na mnoho archivních záběrů, které se objeví poprvé až v tomto filmu. O Rytmusovi v dokumentu mluví spousta známých tváří z české a slovenské hiphopové komunity. V Česku bude mít snímek Tempos premiéru v průběhu května.

Možná jste tak přilákali mladší fanoušky?
Rytmus: Pokud ano, tak jsme jen rádi. Až budeme mít za deset let Best of Kontrafakt, tak ho přijmou všechny generace.
Ego: Ale nesnažíme se zalíbit mladé generaci za každou cenu.
Rytmus: Prostě je to aktuální sound a my se snažíme vždy být o krok před zbytkem scény. Jsem si jistý, že za rok budou všichni dávat melodické rapy, jaké nyní předvádíme my.

Hitem je píseň Instagram. Jak vnímáte sociální sítě? Když jste začínali, nic takového tady nebylo.
Ego: Nebylo, ale když přišel YouTube, první velká čísla u nás dělali rapeři. Možná jsme pionýři těchto pokroků. Takže v současném nastavení moderních sítí se necítíme špatně.

Jak je na tom česko-slovenská hiphopová scéna?
Rytmus: Každý si dělá svoje. Může si dovolit, co chce, a už se to moc nerozebírá, jako kdysi. Už se tak nesoutěží. Dřív to bylo víc vyhrocené.
Ego: Technika se stala dostupnější a tím pádem i výroba klipů. A interpreti se v tom množství musí snažit zaujmout. Takže i image je důležitá. Někdo si nechá například udělat tetování na obličeji.

Za měsíc budete mít velké křty desky v Praze a Bratislavě. Co na ně chystáte?
Rytmus: Když jsem mluvil s režisérem projektu, tak mi říkal, že v podstatě půjde o rapový muzikál. Budeme mít skvělou scénu podpořenou vizuálními efekty. A snažíme se zadefinovat úroveň hiphopových koncertů v Česku a na Slovensku. Aby se říkalo, že Kontrafakt ukázal to a to a tak by měl koncert vypadat. Chceme udělat něco, co posune hiphopovou kulturu a možná i hudební scénu.
Ego: Když lidé okolo nás pochopí, co chceme udělat, může to fungovat. Třeba v Americe je to o penězích. Když se ptali Gorillaz, v čem vězí, že mají tak skvělou show, odpověděli, že v penězích. My se snažíme to udělat co nejlépe, ale skromněji. V rámci česko-slovenských možností.

Vy jste asi jediní interpreti, kteří byli na všech ročnících festivalu Hip Hop Kemp. Ten se musel odstěhovat z Hradce a o letošním ročníku se zatím moc neví. Máte vy nějaké nové informace?
Rytmus: Vůbec nevím, ale přál bych si, aby byl Hip Hop Kemp dál jediný festival, kde se jednou za rok potká celá scéna.
Ego: Já bych chtěl, aby pořadatelé zvali více mladších umělců.
Rytmus: Přesně tak, je to hodně zaměřené na ty, co vyrůstali v devadesátých letech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám