„Petice a následné referendum je poslední zoufalý pokus zvrátit záměr města,“ konstatoval lékař Jiří Štuksa, jeden z členů přípravného výboru referenda. Argumentem magistrátu pro prodej je, že z ekonomického hlediska není pro město únosné financovat provoz zařízení.
„Každý rok jsme nuceni dofinancovat provoz Alžbětiných lázní částkou 20 milionů korun, za poslední roky jsme do lázní vložili už téměř 80 milionů. Tyto prostředky navíc nemohou posloužit na opravy či investice do lepšího vybavení, ale postačují pouze pro krytí provozní ztráty,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.
Iniciátoři petice připouštějí, že dvacetimilionová roční finanční injekce je problém. Poukazují ale na skutečnost, že do pandemie covidu byl roční příspěvek města čtvrtinový. Jeho skokový nárůst způsobily zejména vzrůstající ceny energií.
„Na druhou stranu se musím zeptat, jestli je 20 milionů skutečně hodně v okamžiku, kdy podpora jiných městských organizací je leckdy daleko vyšší," položil řečnickou otázku Petr Šťastný, další z iniciátorů petice. Služby, které Alžbětiny lázně poskytují, jsou podle něj smysluplné v okamžiku, kdy se někdejší lázeňské hotely soustřeďují spíš na krátkodobé wellness pobyty. Navíc využívají jedinečný přírodní léčivý zdroj Karlových Varů.
Lázně mají strategickou polohu
Podle členů petičního výboru byla z ekonomického hlediska největší chybou transformace Alžbětiných lázní z příspěvkové organizace na akciovou společnost z roku 2002. „Jako příspěvková organizace bychom měli větší možnost dosáhnout na evropské dotační peníze na postupnou rekonstrukci objektu,“ naznačili ve shodě.
Jen čeští klienti nás nespasí, říká šéf karlovarských Alžbětiných lázní |
Alžbětiny lázně mají stálý okruh klientů samoplátců z tuzemska i zahraničí. Podle Stanislavy Maulenové, balneoložky a odborného garanta zařízení, je jejich potenciál obrovský. Jak směrem ke klientům, kteří do Karlových Varů jezdí na dlouhodobé pobyty, tak k těm jednodenním. „Takovou koncentraci procedur jako u nás už nikde jinde v Karlových Varech nenajdete. A s případným prodejem by zmizely poslední veřejné lázně ve městě, navíc strategicky umístěné,“ zdůraznila Maulenová.
Záměr magistrátu je objekt Alžbětiných lázní prodat, případně pronajmout. Zájemce má město dva. Mezinárodní hotelový řetězec Hilton a karlovarský Grandhotel Pupp. „V tuto chvíli čekáme na vyhotovení znaleckého posudku hodnoty společnosti Alžbětiny lázně,“ popsala současný stav primátorka Pfeffer Ferklová. Tento materiál by město mělo mít do konce května. „Poté budeme řešit vypsání záměru prodeje či pronájmu,“ doplnila.
Zatím dva tisíce podpisů
Do toho může ale ještě zasáhnout chystané referendum. Iniciátoři petice musí pro jeho vypsání posbírat podpisy deseti procent oprávněných voličů v Karlových Varech, tedy necelých 3500 lidí. „To je pro nás trochu limitující. Klienti, kteří by naši iniciativu rovněž rádi podpořili, totiž jezdí nejen z celého kraje, ale i ze zahraničí,“ podotkl Jiří Štuksa.
Přesto už petiční archy podepsaly téměř dvě tisícovky Karlovaráků. Iniciátoři petice předpokládají, že by se referendum mohlo uskutečnit při podzimních krajských volbách. V každém případě doufají, že zvrátí rozhodnutí města lázně prodat.
„Věříme, že společnými silami najdeme nové možnosti, jak podpořit nárůst počtu klientů a zvýšení obratu. Nabízí se například možnost opravit a zprovoznit nevyužívané prostory bývalého úseku vodoléčby, přilákat více klientů, a tím vylepšit ekonomickou bilanci,“ shodli se členové petičního výboru.
Karlovy Vary v současné době řeší také budoucnost Zámeckých lázní, které jsou rovněž v majetku města. „Připravujeme vypsání koncese na provoz Zámeckých lázní,“ dodala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.