V automobilu cestovaly dva lidé, událost se obešla bez zranění. „Vzniklou škodu vyšetřovatel vyčíslil na 30 tisíc korun,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Upozornil, že rozvoj požáru osobních automobilů je velmi rychlý. Jsou plné hořlavých materiálů a také akcelerantů hoření v podobě provozních náplní. „V případě, že zpozorujete zvýšenou teplotu, či dokonce kouř vycházející z vozidla, je nutné co nejrychleji bezpečně odstavit vozidlo a opustit ho. A ihned volat na tísňovou linku hasičů,“ doporučil mluvčí. Rychlost rozhoření je hodně individuální podle okolností, obecně však jde vždy o minuty.
Nejdůležitější a ne příliš známá zásada je nikdy neotevírat kapotu v okamžiku, kdy už se z motorové části začalo kouřit. „Jakmile se totiž k ohnisku dostane vzduch, hoření to výrazně urychlí,“ vysvětlil Kasal.
Kdo s sebou v autě vozí hasicí sprej nebo malý hasicí přístroj, může je zkusit použít. Kapotu je však nutné nadzvednout jen o několik centimetrů, dovnitř stříknout krátkou dávku a opět ji zavřít. Potom je třeba sledovat reakci a případně postup opakovat. „Určitě není dobrý nápad vystříkat dovnitř vše najednou,“ podotkl mluvčí.
Letos v kraji už 22 případů, zranilo se 5 lidí
Případná snaha o záchranu majetku z auta záleží na individuální situaci. Pokud je zatím vidět jen kouř, je snad ještě čas například na vyndání zavazadel z kufru. Ovšem ve chvíli kdy už jsou vidět plameny, o věci v autě je lepší se vůbec nestarat a co nejvíce se od vozidla vzdálit. „Zplodiny takového hoření jsou totiž extrémně toxické,“ upozornil Kasal.
Požáry automobilů jsou podle něho poměrně časté. V letošním roce evidují hasiči na území Karlovarského kraje už 22 takových případů, při kterých se zranilo pět lidí. Přímé škody byly přibližně za dva miliony korun a další majetek ve výši 5 milionů korun se hasičům podařilo zachránit.