metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

  5:29
Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může zabránit komplikacím v pražské dopravě (viz box). Často se totiž stává, že auta parkují těsně u kolejí. Milimetrová drobnost, která přinese potíže v zácpách dlouhých několik desítek metrů, se skrývá i v zrcátcích.

Další 3 fotografie v galerii
Stačí dodržovat pravidlo „tří kostek“. Jako v tomto případě na Letné, i když místo pro auta naznačuje čára, jsou tu často problémy. | foto: Metro.cz

Se zajímavým nápadem, jak s tímto nešvarem pomoci, přišel na sociálních sítích jeden z pražských řidičů tramvají, který se stejně jako jeho kolegové potýká se zablokovanou ulicí Milady Horákové v Holešovicích.

„Tohle není problém jenom této ulice, nýbrž celého města. Samozřejmě mi vrtalo hlavou proč, a nejen mně. A ze zkušeností vím, že většina podobných problémů vzniká ne ze zlého úmyslu nebo ignorance, nýbrž z nedorozumění, nepochopení či neznalosti něčeho, co lidi vlastně ani znát nemůžou, protože netuší a nenapadne je, že by znát mohli či měli,“ říká pro deník Metro řidič tramvají, který si nepřál být jmenován.

Třeba na Letné lidé musí tramvajákům často pomoct.

Deník Metro oslovil další řidiče tramvají a ti potvrzují, že se špatným parkováním, které je buď zastaví úplně, anebo je donutí několik vteřin jet velice opatrně, se setkávají poměrně často. Řešení speciálně v ulici Milady Horákové mají místní obyvatelé i náhodní kolemjdoucí. Auto chytnou, rozkymácí ho a od kolejí posunou. I když ne vždy. „Samozřejmě často u nich panuje obava z pochopitelných důvodů – hrozí poškození, všude jsou kamery, mobily s foťáky a nikdo nechce mít problémy,“ říká pro deník Metro tramvaják.

Pravidlo „tří kostek“ ovšem neplatí v zatáčkách, kdy se tramvaj ze své dráhy vychýlí. V jiných případech platí jeden panel, jedna kostka.

Tématem posouvání aut od kolejí se místní v diskusích baví. Slavný je případ jedné ženy, která autem před mnoha lety zablokovala tramvaje u Strossmayerova náměstí. Zasáhnout museli hosté z místního podniku. „Banda opilců z baru Kobra mi posunula auto. Už to řeší právníci!“ stěžovala si. Tento příběh na Letné zlidověl a objevuje se v diskusích na různá témata dodnes.

Pomalu jedoucí tramvaj se může naklonit

  • „Jelikož špatně zaparkovaná vozidla všeho druhu, bránící průjezdu tramvají, jsou takovým letenským koloritem, napadlo mě, že by možná nemuselo být od věci vzít tramvaj a zkusit spáchat nějakou edukaci,“ píše jeden z řidičů pražských tramvají, který si nepřál uvést své jméno.
  • Je přesvědčen, že naprostá většina aut stojí špatně z pouhé neznalosti odhadu řidiče, jelikož ho nemá kde vzít. Čemu je při parkování u kolejí potřeba se věnovat?
  • Pro minimální limitní průjezd tramvaje je potřeba nechat prostor: tři dlažební kostky anebo panel a jedna kostka od kolejnice. To je naprosté minimum, aby se tramvaj vůbec protáhla, takže pokud možno nechat větší prostor. A platí to pouze „v přímé“, v obloucích si tramvaj nadbíhá, tam je třeba nechat prostoru ještě více.
  • Nezapomínat na zrcátka! „Je sice hezké, pokud se
  • podaří zaparkovat koly pět centimetrů od třetí kostky, ovšem pokud zůstane trčet zrcátko nad třetí kostkou, je to celkem k ničemu. Sklopení zrcátka obvykle pomáhá, ale ne vždy. I sklopené zrcátko stále částečně vyčuhuje,“ tvrdí tramvaják.
  • Mezi „fyzicky se vejde“ a „bezpečně a pohodlně projede v běžném provozu“ je diametrální rozdíl. Tramvajáci nějaké pomalé plížení na milimetry nemají rádi a cestující to zdržuje. Navíc stejně hrozí nehoda, i když to původně vypadalo, že se vejde. “Stačí, aby se zvědaví cestující nahrnuli na jednu stranu, tramvaj se pod jejich vahou nakloní... a neštěstí je na světě,“ doplňuje ve svém edukativním příspěvku na facebookové skupině Letenská parta rodák z Letné.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek