metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Tým historiků sepisuje kompletní dějiny Brodu. Kniha bude mít 850 stran

  16:02
V Havlíčkově Brodě se chystá knižní počin, který svým charakterem a rozsahem dosud nemá obdoby. Tým historiků a archivářů dává dohromady knihu, jež na zhruba 850 stranách podrobně popíše historii a vývoj města. Slavnostně uvedena by měla být na Podzimním knižním trhu v roce 2025.
Historik Michal Kamp ukazuje deník Vojtěcha Weidenhoffera. Vlevo je originál, vpravo jeho nová knižní podoba. Kamp je nyní vedoucím týmu historiků, kteří sepisují kompletní dějiny Havlíčkova Brodu. Kniha má vyjít příští rok na podzim.

Historik Michal Kamp ukazuje deník Vojtěcha Weidenhoffera. Vlevo je originál, vpravo jeho nová knižní podoba. Kamp je nyní vedoucím týmu historiků, kteří sepisují kompletní dějiny Havlíčkova Brodu. Kniha má vyjít příští rok na podzim. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„V rukopisu máme zatím asi dvě pětiny celé knihy. Věřím, že přes léto se všem autorům podaří texty dopsat, na podzim je zedituji a po Novém roce se vrhneme na grafickou podobu,“ svěřil se vedoucí spisovatelského týmu, historik a šéf městského muzea v Chotěboři Michal Kamp.

Přestože se vydání zdá být ještě daleko a z knihy není napsána ani polovina, už nyní se o ní mluví jen v superlativech. „Taková knížka tady skutečně ještě nebyla. Vznikne kompletní ucelená historie Havlíčkova Brodu,“ řekl sám Michal Kamp.

Německý Brod se Havlíčkovým stal už před koncem války

„Půjde o sofistikované odborné dílo pojednávající o historii a vývoji našeho města se vším, co s tím souvisí. Tedy s osobnostmi, památkami i kulturou. Ještě nikdy nebyla historie Brodu zpracována tak komplexně,“ sdělil brodský místostarosta Libor Honzárek. Vedení města výrobu knihy podpoří částkou půl milionu korun. Uvolnění peněz jednohlasně schválili brodští zastupitelé na svém posledním jednání.

O vydání knihy se v rámci své nakladatelské činnosti postarají Tiskárny Havlíčkův Brod. I jejich ředitel Petr Kletečka má od vznikajícího díla jen ta nejvyšší očekávání. „Kniha o ucelené historii města bude svým rozsahem zdaleka největším knižním počinem nakladatelství. Tiskárny k tomuto projektu přistupují s velkým nadšením a pokorou,“ vzkázal.

Roky se v Brodě nenašel nikdo tak odvážný

O historii Havlíčkova Brodu v minulosti pár publikací vzniklo. Šlo ale o menší díla, byly to spíše sborníky. Orientovaly se přitom obvykle na jednu určitou kapitolu dějin. Aktivní byl v tomto směru v 70. a 80. letech minulého století zejména historik Jiří Sochr.

V posledních dvou desetiletích pak světlo světa spatřila celá řada víceméně obrazových publikací. Založeny byly zejména na fotografiích z minulého století či jejich srovnání se současností. „Všechno to byla příprava na to, že jednou vznikne něco takhle velkého psaného,“ podotkl Kamp.

15. dubna 2020

S nabídkou vydat historii Havlíčkova Brodu přišlo na přelomu tisíciletí nakladatelství Lidové noviny. Stát se tak mělo v rámci tehdejší edice věnované českým sídlům. V té době se však v Brodě nenašel nikdo, kdo by se náročného úkolu ujal.

To se změnilo až s nástupem nové generace historiků a brodských patriotů. V roce 2017 se tým celkem jedenácti autorů pod vedením Michala Kampa dohodl, že se úkolu dát dohromady kompletní historii města zhostí. „Ale projekt pak na tři a půl roku kvůli covidu i mému posunu na post ředitele brodského Muzea Vysočiny usnul,“ připomněl Michal Kamp.

Tříleté uspání knize pomohlo. Kvůli objevům

Naplno se projekt rozjel znovu až v posledních letech, když Kamp přešel na klidnější místo do Chotěboře. Už to ale nebude pod křídly Lidových novin, ale právě místního nakladatelství Tiskárny Havlíčkův Brod. Autoři u nich dostanou více volnosti a prostoru pro vlastní nápady a kreativitu. Třeba pro podkapitoly o konkrétních brodských zajímavostech.

„Ono to tříleté uspání knize nakonec v mnoha ohledech pomohlo. Spousta témat pokročila, aniž bychom to čekali. Mnoho nových poznatků jsme získali třeba z archeologických nálezů na trase obchvatu. Nové objevy byly učiněny i ohledně Trčků z Lípy,“ prozradil Kamp.

On sám je specialistou na druhou polovinu 19. století, tomuto období až do roku 1914 se v knize bude i podrobně věnovat. Při psaní si všímá mnohých – byť třeba nechtěných – paralel se současným světem.

„Kolem roku 1850 začala vznikat regionální komunální politika podobná té dnešní. Už od počátku se objevovala řada, jak bychom dnes řekli, kauz. Poměrně běžnou věcí byly zpronevěřené peníze. Je zajímavé, jak se to vedení města vždy snažilo zatajit. Postupovalo se stylem ‚dobře, je tu nějaký problém, ale nebudeme o něm mluvit, aby měli lidé klid na práci‘. To se ukázalo jako nadčasový postup,“ směje se historik při srovnání se současností.

Havlíčkův Brod byl vždy městem na rozhraní

Zajímavý vývoj podle něj měl v Brodě i spolkový život. V 19. století a na začátku 20. byly právě spolky hybateli společenského života. Po druhé světové válce je však nástup komunismu rozprášil. „Snad až na výjimku pěveckého sboru Jasoň, který čerpá z bohaté tradice, se v posledních třiceti letech rozvíjí prakticky od nuly,“ všiml si.

25. června 2020

Pracovní podtitul knihy zní Havlíčkův Brod – město na rozhraní. Podle Michala Kampa je k tomu několik důvodů. V první řadě geografický, Brod byl vždy na rozhraní Čech a Moravy. Ale má to i svůj hlubší význam.

„Ve středověku byl Brod město poddanské, ale mělo královská práva. Pak jsme se stali městem královským, ale velikostí a kvalitou života jsme naopak spadli k městům poddanským. Nesli jsme název Německý Brod, ale přitom jsme byli městem ryze českým. V historii Brodu nacházíme plno podobných kontrastů,“ vysvětlil historik.

Posledních třicet let je ještě příliš živých...

Kniha začne nejstaršími dějinami města, skončí na počátku 90. let minulého století. Období posledních třiceti let je podle historiků ještě příliš živé, než aby ho mohli objektivně popsat. „To bude úkol pro další generace,“ pousmál se Michal Kamp.

První výtisky knihy by se mohly objevit příští rok v létě. Představení a křest pak autoři společně s nakladatelstvím chystají na Podzimní knižní trh 2025. S největší pravděpodobností se dílo bude ucházet i o titul nejkrásnější knihy veletrhu.

Už na letošním Podzimním knižním trhu by ale mohla být představena obálka budoucí knihy a mohla by se uskutečnit autorská čtení z rukopisů.

22. září 2022

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

19. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy:...

Zlín chce být upravenější, útulnější a vstřícnější. Architekti navrhli změny

24. července 2024  9:02

Kancelář architekta města Zlína zpracovala návrhy na proměnu Cigánova, hřiště v Sokolské ulici před...

Lesníka pobodal sršeň, kolegové jej ve vážném stavu dovezli záchranářům

24. července 2024  9:02

Těžkou alergickou reakci, během níž ztratil vědomí, měl jednatřicetiletý muž, kterého v úterý při...

Letním strašákem lékařů jsou koloběžky, alergie, ale i festivaly a alkohol

24. července 2024  8:52

Kupa volného času, zkoumání nových destinací, vodních nádrží a bazénů nebo jenom řádění na zahradě....

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...