metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

  13:42
Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě jich má zastoupeno jen několik, a to na Slezskoostravském hradě, kde měl předloni velkou retrospektivní výstavu. O své vzpomínky na moravskoslezskou metropoli se dělí v dalším dílu seriálu Ostravské stopy.
Malíř a sochař Oldřich Harok ve svém ateliéru v Šenově u Ostravy

Malíř a sochař Oldřich Harok ve svém ateliéru v Šenově u Ostravy | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oldřich Harok se zapsal do historie Ostravy i jako jeden z prvních porevolučních soukromých tiskařů. Jeho šenovská ofsetová tiskárna patřila od začátku 90. let minulého století k vyhlášeným podnikům, které pomáhaly na svět knihám místních autorů, básníků anebo také jednotlivým ostravským obvodům či sborníkům z produkce ostravského městského archivu.

„Tiskli jsme třeba zpravodaj obvodu Radvanice a Bartovice, ale dnes už jsou to jenom vzpomínky. Zakázek ubývalo, nakonec jsme museli tiskařskou činnost ukončit. Ovšem rád na ta léta plná aktivit vzpomínám,“ říká Oldřich Harok.

Ostravské stopy: Zkušebnu jsme měli nad hnízdem estébáků, vzpomíná Rek

„Třeba jsem tisknul řadu knih pro spisovatele a nakladatele Vítězslava Bělovského a jeho nakladatelství Tilia, ale také pro dalšího šenovského rodáka spojeného úzce s Ostravou – záhadologa Arnošta Vašíčka. Na to, že jsme byli poměrně malí, v době rozkvětu jsem zaměstnával nejvíce čtrnáct lidí, tak jsme byli celkem známí.“

Vlastní tiskárnu si zřídil v garáži

Harok je sice vyučený tiskař, po revoluci se však chtěl více věnovat svým uměleckým aktivitám. „Trochu mi vadilo podřizovat se neustále vkusu mých klientů, ale takové bylo řemeslo. Naštěstí jsem na tom nebyl existenčně závislý. Ještě dříve, než jsem si založil vlastní podnik, pracoval jsem pro Ostravské tiskařské závody, což bylo možné, protože jsem se vyučil ručním sazečem v Českém Těšíně. Patnáct let jsem byl vedoucím tiskárny ve Frýdku-Místku. Po revoluci jsem se pak přirozeně vydal cestou podnikatele. Osahal jsem si všechny možné stroje, takže kdo jiný by si mohl udělat v garáži vlastní tiskárnu než právě já?“ směje se.

Ostravské stopy: Stará Ostrava se pomalu vytrácí, míní grafik Andrýsek

V dětství v Ostravě navštěvoval základní školu v Kunčičkách, kde se tehdy nacházela i první ostravská zoo. „Z nostalgie si ještě dnes rád zavzpomínám na dobu, kdy ještě byla v Kunčičkách původní ostravská zoologická zahrada. K ní neodmyslitelně patřil i první ostravský slon Pepík. Znal jsem tehdy každou díru v plotě, takže zoo se na čas stala mým druhým domovem,“ líčí Harok.

„Vidím to jako dnes: sotva jste prolezli, narazili jste na ohradu, ve které byli černí jaci. Vytvořil jsem si tak i silný vztah k přírodě. Pak jsem na tomto základě studoval lesní průmyslovku v Hranicích. Teprve pak jsem šel studovat typografii.“ Zoo se posléze musela přestěhovat na dnešní místo v Michálkovicích. „Co mě dnes na zoo fascinuje, jsou žirafy. A ty tam tehdy v Kunčicích nebyly,“ popisuje Harok.

Město kdysi žilo více než dnes

Ostrava byla v jeho raném mládí zcela jiná než dnes. „Když jsem jezdil z Kunčiček do centra Ostravy, kde ještě neexistovala pěší zóna jako dnes a kdy autobusové stanoviště bylo u divadla, vystoupil jsem z autobusu a první, co bylo třeba udělat, bylo vydlábnout si z oka sazi velkou jak kus uhlí, které padalo seshora z lanovky převážející uhlí do místní koksovny na Karolině,“ vzpomíná sochař, podle kterého tehdy město žilo více než dnes.

„Lidé chodili v jeho centru od obchodu do obchodu a velká nákupní centra jako dnes neexistovala. Přitom v centru jsou i dnes krásné byty, staré měšťanské domy, vysoké štukované stropy,“ upozorňuje Harok na dobová specifika.

Oldřich Harok

Malíř a sochař Oldřich Harok (narozen 1950), rodák ze Šenova u Ostravy, patří v současné době k nejvýznamnějším umělcům svého rodného města a přilehlého okolí. Jeho cesta k výtvarnému umění však nebyla přímá. Do svých patnácti let žil v Havířově, vyučil se typografem a sazečem v Českém Těšíně, pak pokračoval studiem na Střední průmyslové škole grafické v Praze.

Dlouhá léta se tomuto řemeslu intenzivně věnoval a po revoluci začal podnikat v dnes již zaniklé tiskárně. Od roku 2000 se věnoval sochařskému oboru a dnes patří jeho dílo kombinovaného materiálu kámen a dřevo k typickým plenérovým ozdobám jeho rodného Šenova. Harokovo dílo je k vidění i na Slezskoostravském hradě.

Další klíčovou dobou byla pro Oldřicha Haroka porevoluční sochařská sympozia na Landeku, která organizoval Martin Kuchař. „Na náměstí v Petřkovicích je socha vytesaného anděla, pomáhal jsem pracovat na jeho zádech. (Jde o sochu Náruč od Lenky Klodové – pozn. aut.) Předtím jsem maloval, ale ať malujete jako Michelangelo, tak je to v podstatě každému jedno. Jakmile se vám ale podaří umístit sochy ve veřejném prostoru, už jste vnímán širším okolím,“ tvrdí Harok.

„Po Šenově jich mám asi patnáct, nejvíce kolem kostela. V Ostravě bych si třeba dokázal představit své sochy v Komenského sadech, které v sobě kombinují právě typografii a písmo. Anebo třeba na mostě Pionýrů, který ve své době vyletěl do povětří. Tam by se mohly vyjímat žulové sochy s citáty Petra Bezruče,“ představuje si sochař případné umístění svých artefaktů.

Dnes už na svou původní, dříve žádanou profesi vzpomíná s nostalgií. „Řemeslo tiskaře, které existuje od poloviny 15. století, od doby jeho vynálezce Gutenberga, zaniklo po sametové revoluci během několika měsíců. Za totality totiž existovalo embargo na počítače ze Západu, takže bylo těžké dostat se k tomu, aby bylo možno vytvořit písmo a následně tisk. V Praze a Bratislavě byly velké sazečské systémy, ale u nás, jak potom začaly nastupovat počítače, rázem nebyl nikdo, kdo by dovedl skládat písmenko k písmenku a ještě je vracet zpět do kastlíků. Dnes už je to záležitost jen výjimečných dílen pro slavnostní tisky,“ dodává Oldřich Harok.

  • Nejčtenější

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

iROZHLAS: Spoutání vězeňkyně nebylo podle ředitelky věznice kázeňským přestupkem

16. července 2024  19:34

Ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou se rozhodla, že nepotrestá v kázeňském řízení tři dozorce,...

V Třineckých železárnách utrpěl smrtelný úraz třiatřicetiletý muž, spadl z výšky

16. července 2024  18:39

V areálu hutního podniku Třinecké železárny (TŽ) v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes ráno utrpěl...

Do krajských voleb podalo v Karlovarském kraji kandidátku 18 politických stran

16. července 2024  18:26,  aktualizováno  19:44

Kandidátku do podzimních krajských voleb podalo v Karlovarském kraji podle informací krajského...

V Ostravě kandiduje na senátora sedm lidí, na Karvinsku pět

16. července 2024  18:10

V Ostravě a na Karvinsku se o křeslo senátora bude v podzimních volbách ucházet méně kandidátů než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!