Rezignace je jedním z oblíbených způsobů politického boje na malých obcích. V Opatovicích nad Labem opozice sérií odstoupení po volbách v roce 2022 snížila počet zastupitelů z 15 na 14, a podle zákona tak zabránila vytvoření nové obecní rady. Vedení Opatovic přesto radu zvolilo.
Soud nyní rozhodl, že to bylo v rozporu se zákonem. Obec se s verdiktem soudu smíří. „Kasační stížnost podávat nebudeme,“ řekl starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout (Opatovice podle Vás).
„Zákon je napsaný srozumitelně, předpokládali jsme, že soud takto rozhodne. Je nám líto peněz za právní kancelář, které obec kvůli sporu zaplatila,“ uvedl lídr opozice Nathaniel Filip de Aras (sdružení Opatovice nad Labem a Pohřebačka pro lidi).
Po volbách v roce 2022 koalice v čele s dlouholetým starostou Pavlem Kohoutem získala většinu. Opoziční seskupení Opatovice nad Labem a Pohřebačka pro lidi sice dostalo 37 procent hlasů, ale bylo jasné, že nebude mít na dění v obci žádný vliv. Zvolilo proto neobvyklý manévr. Jedna zvolená opoziční zastupitelka a všichni náhradníci se totiž den před ustavujícím jednáním vzdali svého mandátu.
„Byli jsme naprosto vyobcováni, sice máme šest z patnácti zastupitelů, byla nám slibována široká koalice, nakonec jsme ale nedostali absolutně nic,“ řekl tehdy Nathaniel Filip de Aras.
Tím, že opozice snížila počet zastupitelů z patnácti na čtrnáct, se pokusila znemožnit koaličním stranám zvolit novou obecní radu. Rada obce se totiž podle zákona nevolí tam, kde má zastupitelstvo méně než 15 členů. Opozice doufala, že díky tomu se bude více záležitostí řešit veřejně na zastupitelstvu.
Koalice v čele Opatovic ale tvrdila, že právo ustavit radu má. Lidé podle ní volili své zástupce do patnáctičlenného zastupitelstva, což považovala za podstatné. Loni v lednu navzdory námitkám opozice i ministerstva vnitra proto prosadila vznik obecní rady. Ministerstvo vnitra poté rozhodlo, že to je nezákonné. A když si obec trvala na svém, ministerstvo ji zažalovalo a žádalo soud o zrušení tří usnesení, kterým byli zvolení tři radní.
Podle ministerstva vnitra je podstatné to, že v zastupitelstvu nyní sedí jen čtrnáct lidí. „Rada by měla být ustanovena podle faktického stavu, pokud jde o počet zastupitelů,“ uvedl u soudu Gregor Dušička z ministerstva vnitra.
Obstrukce k politice patří
S tím souhlasil i krajský soud, byť konstatoval, že odstoupení zastupitelky i devíti náhradníků bylo účelové. Podle soudce Aleše Korejtka se jednalo o jistou formu politické obstrukce.
„Nicméně i dle názoru Ústavního soudu je obstrukce specifickou formou komunikace v rámci svobodné soutěže politických stran, do níž by soudy neměly zasahovat, pokud obstrukce nevedou k paralýze zastupitelstva,“ uvedl soudce.
„Soud uznal, že to bylo organizované. To je pro nás důležité,“ řekl starosta Pavel Kohout. Pro chod obce se podle něj mnoho nemění. Rada už kvůli stanovisku ministerstva vnitra nefungovala. Většinu pravomocí rady podle zákona přebírá starosta. „Mně přibyla spousta pravomocí a zastupitelstvo mi je buď odebere a bude si o nich rozhodovat, anebo je nechá mně,“ uvedl Kohout.
Opozice věří, že změna usnadní přístup k informacím. „Problém s radou spočíval v tom, že spoustu věcí rozhodovala za zavřenými dveřmi a získat zápisy z rady bylo nesmírně obtížné,“ řekl Nathaniel Filip de Aras.
Obec Opatovice nad Labem dlouhodobě rozděluje spor o chystanou výstavbu skladovací a montážní haly společnosti Czech Industrial Development. Proti je především současná opozice. Výstavbu loni v lednu odmítli obyvatelé Opatovic v místním referendu, nicméně záměr je v souladu s územním plánem a developer už vlastní pozemky pro stavbu. Není tak zřejmé, jak by obec mohla jejímu vzniku zabránit.