V hloubce, do které se tým potápěčů noří, je teplota jen kolem čtyř stupňů Celsia. Na sobě mají speciální oblek, pod který si musí vzít tepelněizolační prádlo. Potápěčská přilba s přívodem vzduchu, osvětlením, kamerou a komunikační technikou váží kolem dvaceti kilogramů. Celková hmotnost potápěčovy výstroje je 70 kilogramů.
K výpustím hluboko pod hladinou se dostanou potápěči během chvilky, na hladinu jim to však trvá desítky minut.
„Vzhledem k hloubce vody pod 40 metrů a nadmořské výšce nad 350 metrů, které vodní dílo Fláje přesahuje, je výrazně zvýšené riziko dekompresní nehody. Po práci v této hloubce nemůže potápěč vystoupit přímo na hladinu. Musí vystupovat předepsanou rychlostí,“ vysvětlil potápěč Miloslav Haták s tím, že při výstupu se navíc musí udělat hned několik dekompresních zastávek.
Pod vodou potápěči pracují mimo jiné s vysokotlakým vodním paprskem, kterým čistí kontrolované konstrukce. Ponor trvá zhruba půl hodiny, pak se potápěč musí pomalu vynořit a je vystřídán jiným kolegou.
Jejich práci v hloubce sleduje v přímém přenosu operátor v mobilní potápěčské základně. Na hladině je připraven „jistící potápěč“, který je připraven se ke svým kolegům ponořit při jakémkoliv problému.
Nový uzávěr výpustí bude vyroben přesně na míru. „Do konce června bychom chtěli mít hotovou projektovou dokumentaci a pak vybrat zhotovitele. V přípravě příznivých hydrologických podmínek dojde k výměně uzávěru ještě v letošním roce,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
21. dubna 2020 |