Člověka ve vzduchu, písmena z klávesnice nad dlaněmi, pád cyklisty nebo králíka nad zemí zachycují levitující fotografie, jejichž výstava dnes začala v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. Pro jejich autora, teplického rodáka Petra Hricka, se stalo fotografování vášní a zároveň terapií při léčbě rakoviny. Výstava je přístupná do 25. května.
Třicet vystavených fotek tvoří výběr autorova díla od roku 2013 do současnosti. "Když mě oslovili z Dubí, kývnul jsem, protože jsem velký patriot, mám rád Krušné hory. Více než deset let jsem neměl doma výstavu a přišlo mi ideální v dnešní těžší době zvolit také odlehčené téma," řekl Hricko ČTK. Instalovat díla do skleněných vitrín byla podle něj výzva. "Vymysleli jsme to způsobem, že i fotky levitují. Nemám rád pravidelnost, proto je to různě šejdrem," řekl.
Nejvíce snímků vzniklo v Krušných horách a na Islandu, který považuje Hricko za svou druhou domovinu. Cílem je, aby se návštěvníci výstavy pobavili. K pousmání je řada záběrů, které vypadají jako úplná náhoda. "Přitom lidé, které jsem zachytil, občas trpěli. Já jsem i takový režisér, vše musí být zahrané tak, aby tomu divák uvěřil," uvedl autor, který se před prací v terénu pečlivě připravuje. K tomu, aby něco levitovalo, používá i vlastní zařízení. "Dřív se také dělaly levitace, ale vypadalo to spíše jako surrealistické záběry. Já jsem tomu chtěl vtisknout větší opravdovost, proto jsem začal dělat fotky, které jsou vtipné, dal jsem tomu takový svůj rukopis," řekl Hricko.
Přesah má fotografie, na které je zachycena žena, nad jejímiž dlaněmi se vznášejí písmena z počítačové klávesnice, dohromady dávají v angličtině slova o tom, že je třeba zatočit s rakovinou. Právě s touto nemocí autor bojoval a do nemocnice mu tehdy přátelé přinesli fotoaparát. "Odvedlo to tehdy mojí pozornost od nemoci a postupně se z toho stala taková vášeň, že jsem opustil povolání geodeta a teď se fotografováním živím a stále je to pro mě i způsob terapie," uzavřel autor.