metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvůli opatření Češi vypadají jako strašáci

  5:34
Ženy se necítí dobře. Nebudou moci ke kadeřnici ještě několik týdnů. Kvůli viru mají na hlavě hnízdo i muži. Zájem o vlasovou kosmetiku roste.

Pondělí 25. května. Tohle datum si zaškrtněte v kalendáři, pokud zoufale potřebujete ke kadeřníkovi. Tento den totiž opět otevřou holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária a kosmetické služby. Rozhodla o tom vláda, která včera představila plán postupného uvolňování opatření.

Nedávno si na toto téma posteskla i ministryně financí Alena Schillerová, když hovořila o tom, že i jí chybí návštěva kadeřnictví a musí si zatím vypomáhat sama. Spásu v péči o vlasy hledají lidé, především ženy, doma.

Dokládají to postřehy dalších dvou členek české vlády. „Ke kadeřníkovi chodím obvykle pravidelně jednou měsíčně,“ řekla deníku Metro Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí. I ona se nyní musí spolehnout na vlastní šikovnost. „O účes pečuji standardním způsobem. Denně si vlasy myji, foukám a jednou týdně jim dopřávám vyživující masku. Přestože doufám, že nám všem kadeřníci, kosmetičky a masérky budou moci své služby zase nabízet, jsem trpělivá. Zdraví musí být vždycky na prvním místě,“ doplňuje Maláčová.

Podobně je na tom ve vládě i Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj. „Myslím, že mám stejné problémy jako většina žen v Česku. Barvené vlasy potřebují častější údržbu, a tak jsem si zatím pomohla color šampony. Doufám, že se nebudu muset pustit do samostříhání,“ řekla Dostálová deníku Metro.

Není proto divu, že zájem o vše, co se účesů týká, zaznamenávají především internetové obchody. „Prodeje vyskočily ve srovnání s loňskem několikanásobně. Od března jde o více než čtyřsetprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni. Nejvíce jdou na odbyt klasické barvy, dále přírodní barvy a různé spreje na odrosty. Zajímavé je, že dvojnásobně narostl prodej barev na vlasy pro muže,“ říká Patricie Šedivá, mluvčí Alza.cz. Současně dodává, že ona si musí, bohužel, vlastní barvení vlasů odpustit. „Nyní mám platinový melír, není tedy možné se barvit sama doma, riskovala bych, že přijdu o vlasy. Patřím tedy mezi minoritu, která se musí svěřit do rukou odborníků, a čekám na zprovoznění kadeřnictví,“ dodává Šedivá.

Udělej si sám

  • Sháňka po domácí kosmetice a prostředcích na úpravy účesů a vousů zasáhly nejen Česko, ale také Spojené státy. Americká kadeřnictví jsou zavřená od konce března.
  • Prodeje holicích strojků vzrostly v USA o 166 procent v porovnání s rokem 2019. O 23 procent narostly v Americe prodeje barev na vlasy.
  • Zvýšenou poptávku po zastřihovačích vousů má například české Tesco, a to o víc než sto procent.

„Mám skvělého kadeřníka Josefa, chodím k němu jednou za šest týdnů a kromě účesu si v salonu vždycky odpočinu a dobiju baterky,“ říká Pavla Hobíková, mluvčí portálu Mall.cz. Také ona potvrzuje, že v tomto internetovém obchodě prodeje vyskočily ve srovnání s loňskem několikanásobně. „Od března do dnešního dne jde o více než čtyřsetprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni. Nejvíce jdou na odbyt klasické barvy, dále přírodní barvy a různé spreje na odrosty. Zajímavé je, že dvojnásobně narostl prodej barev na vlasy pro muže,“ řekla včera Hobíková.

I když nyní vystupují na veřejnosti a před kamerami minimálně, na účesu záleží i dalším ženám, které pracují v pozicích tiskových mluvčí. „Naštěstí je stále důležitější, co nosíme v hlavě než na hlavě,“ řekla s úsměvem pro deník Metro mluvčí České bankovní asociace Monika Petrásková. „Nicméně mé dlouhé vlasy naštěstí nepotřebují tolik péče co do střihu, a tak pro mne problém nastal až v těchto dnech, kdy jsem si poprvé v životě musela sama doma vlasy nabarvit. Barva byla po celé koupelně. Tímto vzdávám hold všem kadeřnicím a kadeřníkům profesionálům,“ vzkazuje mluvčí.

Do konce května je se zavřenými salony smířená Kateřina Šmídová, tisková mluvčí královéhradeckého primátora. „Není to nic, kde by šlo o zdraví. Navíc je to pro mě daleko méně omezující než možnost trávit čas s přáteli nebo uspořádat rodinnou oslavu,“ přiznává Šmídová.

Na péči o „porost“ samozřejmě záleží i mužům, kteří si pěstují vousy. Zavřené barbershopy je trápí. „Muži se ptají, jestli zajíždíme za zákazníky domů,“ řekla pro deník Metro Žaneta Kaiserová, majitelka kadeřnictví a holičství Barber’s wife v Praze 5. „Nemáme ale hygienou schválený dojezd domů, tato cesta je pro nás uzavřená. Popravdě, nikdo nechce ohrozit rodinu, dojíždění k zákazníkům by bylo i z naší strany větší riziko než vydezinfikovaný salon,“ říká Kaiserová. Připouští, že muži si mohou alespoň u vousů pomoci zastřihovačem, ale do samostříhání účesu by se ani ona sama nepouštěla. Podle ní někteří kadeřníci a holiči, jimž není vidět přes výlohu do salonu, i přes zákazy stříhají „na tajňáka“ denně několik klientů a klientek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy