Netflix, Disney Plus, HBO GO a mnoho dalších takzvaných streamovacích služeb tvoří víc než třetinu veškerého internetového provozu. Během epidemie koronaviru však lidé tráví mnohem více času ve svých domovech, a logicky tak zvyšují nápor na sítě. Nikdo však nestojí o to, aby se zhroutil celý internet. Proto se internetové televize spolu s videoportálem YouTube raději před pár dny rozhodly omezit svou přenosovou rychlost. To ale v případě internetových televizí znamená například to, že se kvalita obrazu streamovaných filmů a seriálů podstatně snížila. Otázkou však zůstává, kolik diváků to reálně pozná.
Videa v nižší kvalitě
|
„Někteří samozřejmě začali nadávat, že mají zaplacené vysoké rozlišení 4K a že to by tak hrálo, aby byli omezovaní. Takový Netflix si pak sice za 4K žádá příplatek, zároveň vám ale umožní streamovat filmy a seriály na více zařízeních zároveň. A to je mnohem důležitější, protože to opravdové rozlišení 4K reálně mají jen někteří z nás. Nevěříte?“ vysvětluje redaktor filmového webu moviezone.cz Václav Rybář.
Pokud chcete zjistit, jak jste na tom s kvalitou svého obrazu ve skutečnosti, stačí na to podle Rybáře jednoduchá finta. Při přehrávání Netflixu například na notebooku zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl Shift Alt D. Poté se vám ukáže podrobně rozepsaný datový tok, kterým k vám Netflix svůj originální obsah posílá. Ten je však přímo závislý na kvalitě vašeho internetového připojení. „Dost možná tak koukáte na své 4K televizi pouze na horší variantu – Full HD, nebo v ještě horším případě na rozlišení 720p. A ještě si při tom chrochtáte, jak to máte lepší než soused. Díky chytrým algoritmům se vám ta kvalita může klidně měnit za chodu, a vy to nepoznáte. Proč? Protože nejste ti praví geekové a gurmáni. Nestyďte se za to, takhle to má většina populace,“ dodává Rybář.
Podobné opatření snížení kvality svého obsahu zavedl před pár dny také herní gigant PlayStation. Na oficiálním blogu společnosti to uvedl šéf společnosti Sony Jim Ryan. Uživatelé poznají pomalejší datový tok jednoduše tak, že se čekání na hry pro PlayStation ze své knihovničky může značně protáhnout. Připojení pro hry více hráčů, takzvaného multiplaxeru, by se ale opatření týkat neměla.