Velikonoční pohoda vám očividně přidělala vrásky...
Bohužel. Když v pražských ulicích v těchto dnech venčím psa, vidím mnoho lidí bez roušky i bez ochoty dodržovat odstup. Zatímco se v USA i jinde nakonec přistoupilo k omezení pohybu a aktivit mimo domov, Češi už se venku opět volně pohybují. Není ani vidět, že by policie dostatečně vynucovala pravidla. Vláda již mluví o uvolňování restrikcí a znovuotevírání dalších obchodů. Mnoho cizinců žijících v Česku si klade otázku, zda vláda příliš nepospíchá s návratem k normálu.
Najdete přesto jednoznačná pozitiva?
Stále je nesmírně působivé, že se nekonala větší nákupní panika se skupováním zboží typu toaletního papíru. Tomu by se Američané od vás mohli učit. Nemluvě o kladech českého zdravotního systému.
Jaká je v USA situace?
Většina Američanů má zdravotní pojištění navázané na zaměstnání, takže když práci ztratíte, přijdete i o pojištění. Během současné krize tak téměř čtyři miliony Američanů ztratily jistotu zdravotní péče. V době celosvětové pandemie je to hrozná, nepřijatelná situace.
Donedávna jste působil v diplomatických službách své země. Jak hodnotíte kroky prezidenta Trumpa?
USA spolu s celým světem čelí nejhorší krizi od druhé světové války a Donald Trump v tomto testu jasně selhal. Reakce jeho vlády byla v každém ohledu horší než kroky jakékoli jiné vlády v rozvinutém světě.
Aktuálně vyučujete na Anglo-American University. Co vše se změnilo?
Především mě potěšilo, že se k omezení výuky přistoupilo hned zpočátku krize. Pro studenty znamenalo úlevu, že nemusí trávit hodiny uvnitř tříd s ostatními, kteří již mohli být infikováni. Pro studenty, kteří vyrostli v digitální éře, byl přechod zcela přirozený.