metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Dům v bytovém komplexu Prague Marina je sice stabilizovaný a zabezpečený, z
Další 3 fotografie v galerii
Dům je podepřený, lidé se prý mohou vrátit do bytů. | foto: Václav Kučera

Lidé by se do Prague Mariny neměli vracet, míní vlastníci bytů

9. května 2012  15:58 ČTK
Evakuovaní obyvatelé z pražského bytového komplexu Prague Marina, kde byla narušena statika, by se neměli podle tamního Společenství vlastníků jednotek stěhovat zpátky do svých bytů. "Majitelé bytů totiž nejsou spokojeni s aktuálním řešením havárie v domě a pochybují o správnosti kroků společností Metrostav a Prague Marina vůči organům statní správy," řekl předseda společenství Nenad Milovanovič.

Prague Marina

  • V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.
  • Devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto z domu vystěhovali zhruba 30 lidí. Stavaři minulý týden dům zajistili kovovými podpěrami a mluvčí Metrostavu František Polák ve čtvrtek oznámil, že budova je schopná bez omezení plnit svou funkci.

Podle Milovanoviče majitelé bytů jednali se stavebním úřadem Prahy 7, který jim slíbil, že zkontroluje statické zajištění objektu. "Navíc z tohoto jednání vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem," doplnil Milovanovič. Vlastníci bytů podle něj proto nedoporučují, aby se lidé vraceli do svých bytů.

Přesné příčiny potíží v luxusním bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Metrostav dům podepřel, je to ale dočasné řešení

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už podle Metrostavu své domovy opouštět nebudou.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám