metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Dům v bytovém komplexu Prague Marina je sice stabilizovaný a zabezpečený, z
Další 3 fotografie v galerii
Dům je podepřený, lidé se prý mohou vrátit do bytů. | foto: Václav Kučera

Lidé by se do Prague Mariny neměli vracet, míní vlastníci bytů

9. května 2012  15:58 ČTK
Evakuovaní obyvatelé z pražského bytového komplexu Prague Marina, kde byla narušena statika, by se neměli podle tamního Společenství vlastníků jednotek stěhovat zpátky do svých bytů. "Majitelé bytů totiž nejsou spokojeni s aktuálním řešením havárie v domě a pochybují o správnosti kroků společností Metrostav a Prague Marina vůči organům statní správy," řekl předseda společenství Nenad Milovanovič.

Prague Marina

  • V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.
  • Devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto z domu vystěhovali zhruba 30 lidí. Stavaři minulý týden dům zajistili kovovými podpěrami a mluvčí Metrostavu František Polák ve čtvrtek oznámil, že budova je schopná bez omezení plnit svou funkci.

Podle Milovanoviče majitelé bytů jednali se stavebním úřadem Prahy 7, který jim slíbil, že zkontroluje statické zajištění objektu. "Navíc z tohoto jednání vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem," doplnil Milovanovič. Vlastníci bytů podle něj proto nedoporučují, aby se lidé vraceli do svých bytů.

Přesné příčiny potíží v luxusním bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Metrostav dům podepřel, je to ale dočasné řešení

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už podle Metrostavu své domovy opouštět nebudou.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám