metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Loutka (ilustrační foto) | foto: freeimages

Loutkáři koncem měsíce v Praze opět přeletí nad svým hnízdem

  14:46
To nejlepší z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů uvede od 31. října do 2. listopadu v Praze 29. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem. Do Divadla Minor přivede 12 loutkářských souborů, skupin či sólových interpretů. Uvedla to ředitelka přehlídky Nina Malíková.

Pořadateli jsou České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář. „V kontextu českého divadla je přehlídka výjimečná tím, že konfrontuje tvorbu amatérů i profesionálních divadelníků, bez ohledu na jejich zřizovatele. V jednom prostoru se tak mohou setkat zástupci statutárních, nezávislých i amatérských loutkových divadel a porovnat své umělecké výsledky,“ dodala Malíková.

Loutky mohou oslovit nejen děti, ale i dospělé

Podle ní chce dramaturgie festivalu letos divákům především ukázat, že loutkové divadlo může oslovit nejen děti, ale i mladé a dospělé publikum. Starším divákům jsou určeny například inscenace Poslední trik Georgese Méliese, kterou do Prahy přiveze královéhradecké Divadlo DRAK, pohybová inscenace Marvin světově známého loutkáře a choreografa Dudy Paivy, kterou nastudoval s ostravským Divadlem loutek, nebo inscenace Den osmý Divadla Continuo.

Inscenaci Příběh koně (Cholstoměr) přivezou zahraniční hosté festivalu - posluchači Loutkářské katedry bratislavské Vysoké školy múzických umění. Program představí několik inscenací pro takzvanou rodinnou adresu. Například originální úpravu klasické pohádky Z tajného deníku Smolíčka Pé (Studio Damúza), moralitu Čert tě vem! (Divadlo Alfa) nebo pozoruhodné zpracování oblíbené látky - Mozartovy Kouzelné flétny.

Vyrobte si vlastní loutku

Na letošním ročníku festivalu budou zastoupeny i dvě spíše experimentální inscenace, které reagují na soudobý evropský trend divadelních akcí určených pro děti do tří let. Jde o inscenaci O beránkovi, který spadl z nebe (Naivní divadlo Liberec) a Batosnění (Studio Damúza). Amatérskou tvorbu představí autorské inscenace, které zabodovaly na Loutkářské Chrudimi. Například Škoda času (v podání souboru Rámus Plzeň) nebo one man show Morfium Tomáše Hájka (Bažantova loutkářská družina Poniklá).

„Právě amatérské skupiny představují v paletě současného českého loutkového divadla progresivní, inspirativní a rozhodně ne zanedbatelnou část,“ dodala Malíková. I dnes vysoce ceněná tvůrčí dvojice Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský nebo talentovaný autor, režisér a herec Jiří Jelínek, kteří dnes režírují v profesionálních divadlech, podle ní formovali svůj originální divadelní názor a styl právě v amatérských souborech. I letos jsou do festivalové nabídky zařazeny workshopy výroby loutek. Pod dohledem výtvarnice Báry Hubené si budou moci zájemci vytvořit plošnou loutku javajku z dřevěné dýhy či vyrobit z běžně dostupného materiálu loutku typu manekýn, a to pod vedením scénografek Studia Damúza.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek