metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.
Loutka (ilustrační foto) | foto: freeimages

Loutkáři koncem měsíce v Praze opět přeletí nad svým hnízdem

  14:46
To nejlepší z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů uvede od 31. října do 2. listopadu v Praze 29. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem. Do Divadla Minor přivede 12 loutkářských souborů, skupin či sólových interpretů. Uvedla to ředitelka přehlídky Nina Malíková.

Pořadateli jsou České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář. „V kontextu českého divadla je přehlídka výjimečná tím, že konfrontuje tvorbu amatérů i profesionálních divadelníků, bez ohledu na jejich zřizovatele. V jednom prostoru se tak mohou setkat zástupci statutárních, nezávislých i amatérských loutkových divadel a porovnat své umělecké výsledky,“ dodala Malíková.

Loutky mohou oslovit nejen děti, ale i dospělé

Podle ní chce dramaturgie festivalu letos divákům především ukázat, že loutkové divadlo může oslovit nejen děti, ale i mladé a dospělé publikum. Starším divákům jsou určeny například inscenace Poslední trik Georgese Méliese, kterou do Prahy přiveze královéhradecké Divadlo DRAK, pohybová inscenace Marvin světově známého loutkáře a choreografa Dudy Paivy, kterou nastudoval s ostravským Divadlem loutek, nebo inscenace Den osmý Divadla Continuo.

Inscenaci Příběh koně (Cholstoměr) přivezou zahraniční hosté festivalu - posluchači Loutkářské katedry bratislavské Vysoké školy múzických umění. Program představí několik inscenací pro takzvanou rodinnou adresu. Například originální úpravu klasické pohádky Z tajného deníku Smolíčka Pé (Studio Damúza), moralitu Čert tě vem! (Divadlo Alfa) nebo pozoruhodné zpracování oblíbené látky - Mozartovy Kouzelné flétny.

Vyrobte si vlastní loutku

Na letošním ročníku festivalu budou zastoupeny i dvě spíše experimentální inscenace, které reagují na soudobý evropský trend divadelních akcí určených pro děti do tří let. Jde o inscenaci O beránkovi, který spadl z nebe (Naivní divadlo Liberec) a Batosnění (Studio Damúza). Amatérskou tvorbu představí autorské inscenace, které zabodovaly na Loutkářské Chrudimi. Například Škoda času (v podání souboru Rámus Plzeň) nebo one man show Morfium Tomáše Hájka (Bažantova loutkářská družina Poniklá).

„Právě amatérské skupiny představují v paletě současného českého loutkového divadla progresivní, inspirativní a rozhodně ne zanedbatelnou část,“ dodala Malíková. I dnes vysoce ceněná tvůrčí dvojice Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský nebo talentovaný autor, režisér a herec Jiří Jelínek, kteří dnes režírují v profesionálních divadlech, podle ní formovali svůj originální divadelní názor a styl právě v amatérských souborech. I letos jsou do festivalové nabídky zařazeny workshopy výroby loutek. Pod dohledem výtvarnice Báry Hubené si budou moci zájemci vytvořit plošnou loutku javajku z dřevěné dýhy či vyrobit z běžně dostupného materiálu loutku typu manekýn, a to pod vedením scénografek Studia Damúza.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy