metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Radní hlavního města Prahy Radek Lacko. | foto: Magistrát hl. města PrahyMetro.cz

Magistrát splétá bič na pohotovostní doktory

  5:55
Ve svátky zejí ordinace poliklinik prázdnotou. Nové opatření do nich navrátí ambulantní lékaře. Asi jste to zažili. Blíží se Velikonoce, Vánoce či Cyril a Metoděj a je tu angína nebo zlomená noha. První kroky často vedou k ambulantnímu lékaři na jednu z poliklinik, jichž jsou v metropoli čtyři desítky.

„Problém, i když celkem pochopitelný, spočívá v tom, že ambulantní lékaři si před svátky nebo mezi nimi berou dovolenou,“ upozorňuje radní Radek Lacko. „Není přijatelné, aby pacient s akutním problémem čekal čtyři hodiny na poliklinice na ošetření nebo musel jet přes půlku města do nemocnice, která je povinna mít otevřenou pohotovost ze zákona,“ pokračuje Lacko.

Řešení nesnáze je celkem prosté. V čem spočívá? Zdravotní pojišťovny v čele s tou nejsilnější Všeobecnou (VZP) vyslyšely apel magistrátu a na vlastní náklady připravují monitoring kapacit pohotovostí pro období svátků.

„VZP obeslala dopisem všechny pražské ambulantní lékaře těch odborností, u nichž identifikuje, že zajištění dostupnosti péče není z jejich strany optimální. Jedná se hlavně o ORL a ortopedii,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ten Metru přiblížil znění dopisu, kterému vévodí výzva ambulantním lékařům, aby v případě své nepřítomnosti v ordinaci po dobu volna či dovolené vždy upozornili pacienty, kde mohou najít adekvátní zástup. O tomtéž mají v budoucnu informovat přilehlé nemocnice.

Aby nešlo jen o výkřik do tmy, který budou ambulantní lékaři zvesela přecházet, se postará radnice. Právě ta totiž spolurozhoduje i o udělení souhlasu pro praxi ambulantního lékaře. To znamená, že lékař, jenž by zájmy pacientů ignoroval, by se vystavoval až riziku ztráty ordinace.

Radní Lacko nechce působit dojmem „zlého policajta“. Kvituje, že VZP, ale třeba i Oborová zdravotní pojišťovna přistoupily k řešení letité bolesti aktivně a již provádí výše zmíněný monitoring vytíženosti.

Hmatatelný efekt by měl být vidět nejpozději před dvojsvátkem Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa, které vycházejí na čtvrtek a pátek 5. a 6. července.

Opatření, jež churavějícím Pražanům skutečně zpřístupní péči, se bude týkat patnácti až dvaceti svátečních dnů v roce.

Nonstop pohotovost

  • Na provoz pražských nonstop pohotovostí je ročně vyčleněno 20 milionů korun. Pražské pohotovosti ošetřily loni 138 280 pacientů, což je o zhruba 2500 méně než předešlý rok.
  • Nejčastěji na pohotovost zavítali dospělí, čtvrtina ošetřených byli Středočeši a šest procent cizinci.
  • Nonstop pohotovost v Praze funguje ve čtyřech fakultních nemocnicích a dále v Thomayerově nemocnici, Nemocnici Na Bulovce a Městské poliklinice Praha.
  • Nejčastěji přijímala pacienty nemocnice v Motole, s bolavými zuby se lidé vydávali nejčastěji do Městské polikliniky Praha.
  • Nejvíce lidí bylo ošetřeno v prosinci, nejméně pak v srpnu.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy