metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Plakát k filmu Mrakodrap | foto: CinemArt

Máte rodinu v hořícím věžáku? Pošlete tam Rocka s izolepou

  15:34
Bývalý wrestler s umělou nohou visí z okna mrakodrapu i v českých kinech.

Obrovský barák, co nemá jít zapálit, je v plamenech a akční hvězda Dwayne (The Rock) Johnson do něj nechal těsně předtím vlézt svou rodinu. Čeká ho tedy velké zachraňování, které zahrnuje nejen likvidaci záporáků s hodně podivným plánem, ale také hodně šplhání, skákání a uhýbání před plameny. Děj akčního filmu Mrakodrap, který dnes startuje v tuzemských kinech, není příliš složitý.

Pokud nemáte rádi odlehčenou zábavu, tuhle recenzi můžete, podobně jako většinu filmů bývalého wrestlera Johnsona, klidně přeskočit. Pokud si ale umíte užít poctivou popcornovou zábavu, u které vypnete mozek, je tenhle kříženec Skleněného pekla a Smrtonosné pasti určený právě pro vás.

Když Dwaynu Johnsonovi předával před lety pomyslnou štafetu krále akčního žánru sám Arnold Schwarzenegger, nikdo nejspíš nečekal, kam až hvězda tohohle kalifornského vazouna zvládne za ty roky vyšplhat. Více než 190 centimetrů vysoký bijec v současnosti zásobuje kina jednou výdělečnou peckou za druhou. Není se tedy čemu divit, že se během posledních let zařadil mezi nejlépe placené herce Hollywoodu. 

Svou přítomností tak v posledních letech proměňuje i průměrné snímky, alespoň co se tržeb týče, ve zlato. Tento fenomén prověří i Mrakodrap, který by bez Rocka nebyl ničím víc než průměrnou akční jednohubkou.

Film Mrakodrap vykazuje typické znaky akčního béčka. Nejprve nám představuje traumatizovaného hlavního hrdinu Willa, který po nešťastném setkání s bombou přišel nejen o svou kuráž, ale také o nohu. Má ale naštěstí dvě krásné děti a ženu v podání Neve Campbellové. Ta sice ovládá cizí jazyky a bez zaváhání pozná padák i přes stěnu dřevěné bedny, jakmile ale dojde na to vypnout a zapnout telefon, musí to udělat manžel. 

Pravidla žánru i název filmu později velí, aby se hlavní hrdina obratem stal jediným člověkem, který pomocí přiděleného tabletu může ovládat systém supermoderní výškové budovy. To samozřejmě hodlá využít ozbrojený gang s úmysly hodnými správných pyromanů.

Jejich plán je však opravdu, ale opravdu hloupý. Nechci z děje příliš prozrazovat, ale celý ho vlastně shrnul hlavní záporák (Roland Moller) větou: Zapal chlapovi barák a uvidíš, na čem mu opravdu záleží.

Momenty, kdy ve filmu můžete s klidným svědomím vypnout mozek, tu ale nejsou vždycky na škodu. Srdce každého fanouška akčních filmů zaplesá v momentě, kdy na scénu přichází lepicí páska. Hlavní hrdina s ní, částečně po vzoru Bruce Willise ve Smrtonosné pasti, úspěšně řeší většinu problémů. Od zranění přes kluzké ruce na laně. 

Vyloženě pak potěší scéna, kterou tvůrci houževnatě nacpali do každého traileru i na každý plakát. Skok hlavního hrdiny z jeřábu do budovy. Kaskadérské kousky hlavního hrdiny nejsou sice tak realistické, jako například hopsání jeho hereckého kolegy Toma Cruise v akční sérii Mission Impossible. Ale ruku na srdce. Komediální režisér Rawson Marshall Thurber si zkoušel akční žánr poprvé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy