metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Další 1 fotografie v galerii
Peugeot Type 3 | foto: Peugeot

První klientský automobil ve Francii byl Peugeot, od jeho prodeje uplynulo 130 let

  17:14
2. října 1891 si první soukromá osoba ve Francii koupila osobní automobil. Tím šťastným byl pan Poupardin, obyvatel města Dornach. Tento na tu dobu zcela revoluční produkt si pan Poupardin objednal 27. srpna téhož roku. O 37 dní později do Dornachu dorazil zbrusu nový Peugeot Type 3, čtyřmístný vůz s motorem o výkonu dvou koní. Bezpochyby zde způsobil značný rozruch. Automobil se tehdy sotva zrodil. Koho by tenkrát napadlo, že se auta jednou bude počítat na miliony kusů?

Type 3 naznačuje, že mu předcházely ještě Type 1 a Type 2. To ovšem nebyly modely, které by se daly koupit. Spíš se jednalo o pokusy. I když dvoumístný automobil Type 2 byl schopen vyvinout rychlost až 20 km/h! Peugeot Type 3 se ovšem zapsal do historie jako první vůz na světě vyráběný sériově. Vyrobil se v počtu 64 kusů a jeden z nich si právě před 130 lety pořídil zmíněný pan Poupardin. Tento konkrétní vůz se sice do dnešní doby nezachoval, ale identický s tím, který byl panu Poupardinovi v roce 1891 prodán, si právě v současné době můžete prohlédnout v Muzeu Peugeot Adventure v Sochaux ve Francii. A nejen to, milovníci automobilové historie i současnosti zde objeví spoustu ikonických vozů i dalších produktů, které Peugeot vyráběl (a některé dodnes vyrábí) jako například motocykly, jízdní kola, nářadí, rádia, šicí stroje, mlýnky na kávu a pepř atd. Některé z těchto předmětů se postupem času staly skutečnými legendami.

V těchto dnech si Peugeot připomíná ještě další výročí, a to 26. září 1810. Jedná se o datum založení značky Peugeot. Ta tedy nyní slaví 211 let, a je tak nejstarší aktivní automobilovou značkou na světě. K uctění slavnostního dne přísluší významná událost, a tou je zahájení výroby nového modelu. 29. září 2021 se tedy se ve francouzském závodě skupiny Stellantis v Mulhouse rozjela výroba nového modelu Peugeot 308.

Peugeot

Právě tento vůz je nejnázornější ukázkou, jak se automobilový svět za 211 let trvání značky změnil. Největší změny ovšem nastaly v posledním desetiletí. Digitalizace a konektivita vedly k novým způsobům myšlení, spotřeby i dopravy. Peugeot je dnes v čele změn v oblasti mobility díky své dnes již vysoce elektrifikované nabídce (70 % modelů Peugeot existuje v jedné nebo více elektrifikovaných verzích) a nové generaci infotainmentu s propojením na internet, která byla uvedena na trh s modelem Peugeot 308.

Nový Peugeot 308 uvádí řadu nových a zcela převratných technologií. Jednou z nich je poloautomatická změna jízdního pruhu, automatické přizpůsobení rychlosti v zatáčkách, revoluční maticové světlomety, systém sledování mrtvého úhlu fungující na vzdálenost až 75 metrů aj. Obrovský posun nastal i v nabídce pohonů. Nový Peugeot 308 bude nabízen jako benzín, diesel i plug-in hybrid s dvěma výkonovými variantami. V roce 2023 dorazí i jako 100% elektromobil a mild-hybrid. Kdo by uvěřil, že od jeho prapředka Peugeotu Type 3 ho dělí jen 130 let?

V počátcích výroby motorem poháněných vozů předpověděl průkopník automobilismu Armand Peugeot, že se díky automobilu z firmy Peugeot stane jeden z nejdůležitějších průmyslových podniků ve Francii. A tato předpověď se do puntíku splnila. Dnes je značka Peugeot zastoupena ve 160 zemích, a od roku 1891 prodala téměř 75 milionů vozů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek