metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Ministerstvo chce investovat do pražských nemocnic přes tři miliardy

  13:48
Ministerstvo zdravotnictví plánuje do roku 2020 investovat do sedmi státních nemocnic přes deset miliard korun. Zhruba třetina poputuje do těch v hlavním městě. Investic se dočká Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice a IKEM.

Thomayerova nemocnice Praha – plánovaný centrální urgentní příjem. | foto: zdravotnickydenik.cz

O plánovaných investicích informoval server zdravotnickydenik.cz. Plán strategických investic je v připomínkovém řízení a jeho uskutečnění závisí na možnostech státního rozpočtu.

Ministerstvo schválilo investice za 10,3 miliardy s tím, že téměř tři miliardy zaplatí samy nemocnice formou spoluúčasti a další dvě miliardy se do státního rozpočtu vrátí z prodeje nepotřebného majetku. Čistý dopad na rozpočet tak bude činit něco málo přes pět miliard.

Investice mají směřovat do fakultních nemocnic (FN) v Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a také do tří v hlavním městě

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má vyčísleny náklady na 1,53 miliardy korun. Vzniknout zde má nový sdružený laboratorní a provozní pavilon. V plánu je prodej uvolněných nemovitostí s odhadní cenou 425 milionů korun.  V případě nerealizace projektu by bylo nutné vynaložit 730 milionů korun na generální rekonstrukci.

Cílem projektu v Thomayerově nemocnici je výstavba nového objektu urgentního příjmu s předpokladem příjmu 180 až 250 akutních pacientů denně. Náklady jsou zde vyčísleny na 0,8 miliardy korun.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) má vyčísleny náklady na tři čtvrtě miliardy korun, výhradně na stavební část. Dostavěny mají být dva pavilony G1 a G2 integrované do jedné budovy a vybudován má být plnohodnotný urgentní příjem. Vzniknout mají například metabolická i transplantační jednotka intenzivní péče či oddělení buněčné terapie.

Autor:

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy