metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Thomayerova nemocnice Praha – plánovaný centrální urgentní příjem. | foto: zdravotnickydenik.cz

Ministerstvo chce investovat do pražských nemocnic přes tři miliardy

  13:48
Ministerstvo zdravotnictví plánuje do roku 2020 investovat do sedmi státních nemocnic přes deset miliard korun. Zhruba třetina poputuje do těch v hlavním městě. Investic se dočká Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice a IKEM.

O plánovaných investicích informoval server zdravotnickydenik.cz. Plán strategických investic je v připomínkovém řízení a jeho uskutečnění závisí na možnostech státního rozpočtu.

Ministerstvo schválilo investice za 10,3 miliardy s tím, že téměř tři miliardy zaplatí samy nemocnice formou spoluúčasti a další dvě miliardy se do státního rozpočtu vrátí z prodeje nepotřebného majetku. Čistý dopad na rozpočet tak bude činit něco málo přes pět miliard.

Investice mají směřovat do fakultních nemocnic (FN) v Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a také do tří v hlavním městě

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má vyčísleny náklady na 1,53 miliardy korun. Vzniknout zde má nový sdružený laboratorní a provozní pavilon. V plánu je prodej uvolněných nemovitostí s odhadní cenou 425 milionů korun.  V případě nerealizace projektu by bylo nutné vynaložit 730 milionů korun na generální rekonstrukci.

Cílem projektu v Thomayerově nemocnici je výstavba nového objektu urgentního příjmu s předpokladem příjmu 180 až 250 akutních pacientů denně. Náklady jsou zde vyčísleny na 0,8 miliardy korun.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) má vyčísleny náklady na tři čtvrtě miliardy korun, výhradně na stavební část. Dostavěny mají být dva pavilony G1 a G2 integrované do jedné budovy a vybudován má být plnohodnotný urgentní příjem. Vzniknout mají například metabolická i transplantační jednotka intenzivní péče či oddělení buněčné terapie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek