metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Thomayerova nemocnice Praha – plánovaný centrální urgentní příjem. | foto: zdravotnickydenik.cz

Ministerstvo chce investovat do pražských nemocnic přes tři miliardy

  13:48
Ministerstvo zdravotnictví plánuje do roku 2020 investovat do sedmi státních nemocnic přes deset miliard korun. Zhruba třetina poputuje do těch v hlavním městě. Investic se dočká Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice a IKEM.

O plánovaných investicích informoval server zdravotnickydenik.cz. Plán strategických investic je v připomínkovém řízení a jeho uskutečnění závisí na možnostech státního rozpočtu.

Ministerstvo schválilo investice za 10,3 miliardy s tím, že téměř tři miliardy zaplatí samy nemocnice formou spoluúčasti a další dvě miliardy se do státního rozpočtu vrátí z prodeje nepotřebného majetku. Čistý dopad na rozpočet tak bude činit něco málo přes pět miliard.

Investice mají směřovat do fakultních nemocnic (FN) v Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a také do tří v hlavním městě

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má vyčísleny náklady na 1,53 miliardy korun. Vzniknout zde má nový sdružený laboratorní a provozní pavilon. V plánu je prodej uvolněných nemovitostí s odhadní cenou 425 milionů korun.  V případě nerealizace projektu by bylo nutné vynaložit 730 milionů korun na generální rekonstrukci.

Cílem projektu v Thomayerově nemocnici je výstavba nového objektu urgentního příjmu s předpokladem příjmu 180 až 250 akutních pacientů denně. Náklady jsou zde vyčísleny na 0,8 miliardy korun.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) má vyčísleny náklady na tři čtvrtě miliardy korun, výhradně na stavební část. Dostavěny mají být dva pavilony G1 a G2 integrované do jedné budovy a vybudován má být plnohodnotný urgentní příjem. Vzniknout mají například metabolická i transplantační jednotka intenzivní péče či oddělení buněčné terapie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek