metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
The Hu hrají na tradiční mongolské nástroje, které si jen trochu upravili, ale jejich zvuk zůstal věrný. | foto: RFP

Mongolský šaman metal se řítí do Česka

  15:18
Už ve středu 3. července odstartuje Večírkem pro nedočkavé jeden z nejstarších českých festivalů Rock for People. Brány se návštěvníkům otevřou již po pětadvacáté. V­ průběhu následujících dnů se na sedmi pódiích představí na 100 kapel, muzikantů a ­dýdžejů. Návštěvníci se můžou těšit například na Bring Me The Horizon, Manic Streat Preachers, In Flames, Rudimental, Kodaline či Franz Ferdinand. Unikátní bude však česká premiéra projektu, který sklízí úspěchy po celém světě.

The Hu jsou čtyři rockeři z Ulánbátaru, kteří zpívají mongolsky, používají hrdelní zpěv šamanů a hrají na mongolské lidové nástroje. První dva singly Wolf Totem a Yuve Yuve Yu, které loni vypustili do světa, se pyšní na YouTube miliony zhlédnutí. Nová deska se čeká letos. Pro směsici heavy metalu a­ mongolské lidové hudby dokonce existuje i název. Poznejte hunnu rock.

Jak se těšíte do Česka?
Jsme tak nadšeni, že budeme hrát v­ České republice. Nemůžeme se dočkat, až vystoupíme na Rock for People a ukážeme našim fanouškům, co dokážeme. Nikdy předtím jsme u vás nebyli.

Při zpěvu používáte hrdelní zpěv šamanů. Jak je možné se to naučit?
Hrdelní zpěv je velmi tvrdá technika na učení. Samozřejmě je možné se ji naučit, ale zaprvé – měli byste mít nějaký talent začít a ochotně a tvrdě pracovat.

Letos chcete vydat nové album Gereg, bude tematicky laděno?
Ano, naše poselství světu prostřednictvím hudby připomíná důležitost vděčnosti rodičům, milování vlasti, ochranu přírody, milování a respektování žen, respektování historie a předků země a konečně poskytnutí vnitřní moci jednotlivcům. A víru v ­jejich budoucnost. Chceme, aby se všichni na světě sjednotili a společně se postavili, aby pro svět udělali něco dobrého.

A chápou to tak i lidé v­ Mongolsku? Jak reagují na vaši hudbu? Co třeba starší generace?
Všichni naši krajané nás podporují, mladší i starší generace. Jsme tak poctěni a pokořeni jejich podporou.

V klipech máte zajímavé hudební nástroje, můžete nám něco představit?
Používáme tradiční mongolské nástroje, jako je například morin khuur neboli koňská hlava, tovshuur alias mongolská kytara, tum khuur, tsuur nebo khengreg, což jsou mongolské bicí. Na tyto nástroje hráli naši předci tisíce let. Udělali jsme několik změn vzhledu, ale ne skutečného zvuku.

Byli jste neznámí, ale jste zváni na různé festivaly... Budete mít vůbec čas stavit se doma?
Opravdu doufáme. Jsme přece jen potomci legendárních nomádů, takže doma jsme vlastně všude.

Komentáře

Hlavní zprávy

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy