metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách.
Další 4 fotografie v galerii
Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách. | foto: iDNES.cz

Muže oživil letištní defibrilátor

19. října 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.

Automatizované defibrilátory, které při zástavě srdce umějí při správném použití zachránit lidský život, nejsou v metropoli už jen v sanitkách. Najdeme je také na více než stovce veřejných míst, mezi něž patří kromě úřadů, vrátnic firem či obchodních domů také pražské letiště. Desítku těchto přístrojů sem nainstalovali začátkem roku. Tento týden zde jeden z nich poprvé zachránil člověka.

„Jeden z nainstalovaných přístrojů zachránil lidský život, když jej k neodkladné resuscitaci pacienta použila policejní hlídka. To svědčí o tom, že jsou přístroje velmi intuitivní a jejich použití nevyžaduje přítomnost profesionálního zdravotníka,“ říká pro deník Metro mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň a dodává, že se pacienta po přibližně čtrnácti minutách podařilo oživit a již při vědomí odvézt do nemocnice.

Fotogalerie

Rozmístění defibrilačních přístrojů zvyšuje podle Pacvoně šanci na přežití pacienta postiženého náhlou zástavou oběhu až na sedmdesát pět procent. Pro letiště představovalo jejich pořízení a instalace investici ve výši čtyř set tisíc korun. Resuscitační set mají také například v kampusu České zemědělské univerzity v Suchdole či radnicích první, páté, sedmé a třinácté městské části.

Podle pražských záchranářů ale ve většině případů podobné sety životy nezachraňují. Pražané to s nimi navíc příliš neumějí. „Ve většině případů používají defibrilátor záchranáři. Bohužel polovina pokusů o resuscitaci nedopadá dobře už na místě, z druhé poloviny pak polovička pacientů umírá v nemocnici,“ vysvětluje mluvčí pražské záchranky Ondřej Franěk.

Defibrilátory jsou vybavena také obchodní centra na Chodově, v Letňanech, na Zličíně, Galerie Harfa, centrum Nový Smíchov nebo IKEA na Zličíně a Černém Mostě. Najdeme je také na některých zimních stadionech, jako je například Ice arena Letňany, na plaveckém stadionu v Podolí či v hale Folimanka.

Seznam schválených přístrojů nalezneme na webu záchranky. Na Václavském náměstí byl ještě koncem srpna k vidění jeden neoficiální. Byl zde zabudovaný do kovovo-skleněného sloupu.

Podvod na Václavském náměstí

  • Resuscitační sadu na Václavském náměstí kritizovali záchranáři. Nacházel se v ní totiž takzvaný vyvíječ vzduchu. „Jeho účinek je pochybný,“ řekl loni Metru tehdejší mluvčí záchranky Dominik Horn.
  • Sloup z náměstí již zmizel. Jeho majitel Antonín Šimek, bývalý honorární konzul Belize, podle svých slov změnil názor a má ho nyní v kanceláři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy