metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách.
Další 4 fotografie v galerii
Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách. | foto: iDNES.cz

Muže oživil letištní defibrilátor

19. října 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.

Automatizované defibrilátory, které při zástavě srdce umějí při správném použití zachránit lidský život, nejsou v metropoli už jen v sanitkách. Najdeme je také na více než stovce veřejných míst, mezi něž patří kromě úřadů, vrátnic firem či obchodních domů také pražské letiště. Desítku těchto přístrojů sem nainstalovali začátkem roku. Tento týden zde jeden z nich poprvé zachránil člověka.

„Jeden z nainstalovaných přístrojů zachránil lidský život, když jej k neodkladné resuscitaci pacienta použila policejní hlídka. To svědčí o tom, že jsou přístroje velmi intuitivní a jejich použití nevyžaduje přítomnost profesionálního zdravotníka,“ říká pro deník Metro mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň a dodává, že se pacienta po přibližně čtrnácti minutách podařilo oživit a již při vědomí odvézt do nemocnice.

Fotogalerie

Rozmístění defibrilačních přístrojů zvyšuje podle Pacvoně šanci na přežití pacienta postiženého náhlou zástavou oběhu až na sedmdesát pět procent. Pro letiště představovalo jejich pořízení a instalace investici ve výši čtyř set tisíc korun. Resuscitační set mají také například v kampusu České zemědělské univerzity v Suchdole či radnicích první, páté, sedmé a třinácté městské části.

Podle pražských záchranářů ale ve většině případů podobné sety životy nezachraňují. Pražané to s nimi navíc příliš neumějí. „Ve většině případů používají defibrilátor záchranáři. Bohužel polovina pokusů o resuscitaci nedopadá dobře už na místě, z druhé poloviny pak polovička pacientů umírá v nemocnici,“ vysvětluje mluvčí pražské záchranky Ondřej Franěk.

Defibrilátory jsou vybavena také obchodní centra na Chodově, v Letňanech, na Zličíně, Galerie Harfa, centrum Nový Smíchov nebo IKEA na Zličíně a Černém Mostě. Najdeme je také na některých zimních stadionech, jako je například Ice arena Letňany, na plaveckém stadionu v Podolí či v hale Folimanka.

Seznam schválených přístrojů nalezneme na webu záchranky. Na Václavském náměstí byl ještě koncem srpna k vidění jeden neoficiální. Byl zde zabudovaný do kovovo-skleněného sloupu.

Podvod na Václavském náměstí

  • Resuscitační sadu na Václavském náměstí kritizovali záchranáři. Nacházel se v ní totiž takzvaný vyvíječ vzduchu. „Jeho účinek je pochybný,“ řekl loni Metru tehdejší mluvčí záchranky Dominik Horn.
  • Sloup z náměstí již zmizel. Jeho majitel Antonín Šimek, bývalý honorární konzul Belize, podle svých slov změnil názor a má ho nyní v kanceláři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy