metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 27. ledna 2021. Svátek má Ingrid.
Výzva ministerstva zdravotnictví k instalaci aplikace eRouška
Větší foto
Výzva ministerstva zdravotnictví k instalaci aplikace eRouška | foto: Metro.cz

Na eRoušku nedosáhne kolem desetiny uživatelů mobilu

19. října 2020  17:24 Pavel Hrabica Metro.cz
Setkali jste se s osobou, u které bylo potvrzeno onemocnění covid-19. Zprávu od hygieny si přečte každý, kdo má chytrý telefon.

Chytré telefony pomáhají lidem, aby dostali upozornění, kterým lékaři varují zdravé před nemocnými. Po první verzi elektronické roušky si Češi již měsíc stahují tu vylepšenou. Zásadní však je, aby měli telefon, který stažení eRoušky umožňuje. To znamená, že telefon musí být vybaven operačními systémy Android nebo iOS od firmy Apple. Navíc nesmí být starší než pět let. „Na Alze se od začátku letošního roku z celkového počtu prodaných mobilních telefonů prodalo 89 procent telefonů chytrých,“ řekla deníku Metro Daniela Chovancová, mluvčí tohoto e-shopu. Těch s Androidem bylo podle jejího vyjádření víc. Zbylý jedenáctiprocentní podíl tedy připadá na telefony „hloupé“, většinou tlačítkové.

Vylepšená aplikace

  • První verze aplikace eRouška nefungovala na systému iOS.
  • Mobilní telefon zapojením bezdrátového vyhledávání jiných telefonů (Bluetooth) mapuje ostatní mobily ve svém okolí.
  • Pokud je člověk s mobilem pozitivní na covid-19, dostane od hygieny kód. Ten pak rozešle anonymně do všech telefonů, které se až dva dny před testováním vyskytly v jeho blízkosti. 

Pokrytí české populace chytrými telefony lze vystopovat i z dat od jednotlivých operátorů. „Kolem sedmdesáti sedmi procent našich zákazníků vlastní chytrý telefon,“ uvedla pro deník Metro Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení společnosti O2. I když pro zprávy o případném setkání s nakaženým není nutné mít v telefonu i internet (stačí se připojovat k wi-fi), lidé si vedle hlasových tarifů pořizují alespoň základní data. „V drtivé většině našich tarifů, které nabízíme rezidentním zákazníkům, už data jsou,“ doplňuje informaci Mikšovská.

Také u dalšího operátora – Vodafonu – je poměr mezi majiteli chytrých a nechytrých přístrojů podobný jako u konkurence. Před dvěma lety mělo tlačítkový mobil přibližně dvacet procent zákazníků, kteří si ho u společnosti pořídili, ale tento poměr neustále klesá.

Poptávku po vyspělejších telefonech během jarní epidemie podpořili operátoři například měsíčním odběrem internetu zdarma (během nouzového stavu). Prodeje vyspělých telefonů u nás i tak v první polovině roku klesly o šestnáct procent na bezmála milion kusů. Pokles způsobilo i omezení výroby v Číně na jaře. 

Mobilní varování

Výzvy hlavní hygieničky, aby si stáhli novou verzi eRoušky (na základě SMS rozesílaných operátory), lidé uposlechli. Po uplynulém víkendu ji mělo ve svých telefonech už 1,23 milionu uživatelů. Pozitivně testovaný člověk dostává do svého mobilu automaticky SMS o výsledku testování. Druhá verze eRoušky funguje od druhé poloviny září, první den si ji stáhlo přes 240 tisíc lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěhování zastávek mezi Prahou a Dobříší začne letos

Řitecká zastávka se má přesunout o několik metrů hlouběji do obce.
vydáno 27. ledna 2021  18:00

Metro si zahrálo na autobus. Ty na dálnici D4 staví navzdory zákonu. Nyní se chystá jejich odstranění.   celý článek

Křivice, berle, hladový zrak. Žebráci hrají na city, v kapse ale mají mobil za tisíce

Nejnovější představitel „invalidních“ žebráků v metru. Pokud ho, kulhajícího a...
vydáno 27. ledna 2021  11:35

Mladá žena maskovaná tak, že jí jsou sotva vidět oči. Shrbená postava, vytvářející dojem, že se jedná o velice starou osobu. V ruce kelímek na drobné od...  celý článek

Tramvaje Škoda 14T oslaví výročí. Kritizované stroje brázdí Prahu už patnáct let

Úplně první tramvaj 14T nese evidenční číslo 9111.
vydáno 27. ledna 2021  5:53

Po uvedení do provozu se pětičlánková tramvaj setkala s kritikou veřejnosti. V roce 2014 byly téměř všechny tramvaje 14T odstaveny kvůli konstrukčním...  celý článek

Komerční sdělení

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou
vydáno 27. ledna 2021

Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy